wtorek, 16 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

Zalety i wady pożyczek przez Internet

Pożyczki przez Internet, udzielane przez firmy pożyczkowe, pojawiły się w naszym kraju już kilka lat temu. W ciągu tego czasu, zdążyły zyskać wielu klientów, którzy chętnie po nie sięgają. O ich popularności może świadczyć chociaż fakt, że na rynku stale pojawiają się nowe firmy pożyczkowe, które rozpoczynają walkę o klienta.

Jak każdy produkt finansowy, pożyczki online mają swoje zalety i wady. Te pierwsze zachęcają ludzi do skorzystania z nich, a te drugie sprawiają, że ludzie zaczynają się zastanawiać, czy jest to dla nich dobra oferta. Poniżej przedstawimy zalety i wady tego produktu, chociaż należy pamiętać, że czasem to co dla jednego jest zaletą dla innych może być wadą i odwrotnie.

Zalety pożyczki przez Internet:

 1. Szybka decyzja kredytowa – zdecydowana większość firm pożyczkowych rozpatruje złożony wniosek zaraz po jego otrzymaniu (w godzinach pracy biura). Co więcej, część firm całkowicie zautomatyzowała podejmowanie decyzji kredytowej, więc wnioski są rozpatrywane bez względu na porę dnia i nocy.
 2. Błyskawiczny przelew na konto wnioskodawcy – jeżeli decyzja kredytowa po złożeniu wniosku jest pozytywna, firma pożyczkowa w której złożyliśmy wniosek natychmiast składa polecenie wykonania przelewu na konto wnioskodawcy. Jeżeli więc pożyczkobiorca ma konto w tym samym banku co firma pożyczkowa, pieniądze pojawiają się na koncie w ciągu kilku minut. W pozostałych przypadkach, czas zasilenia konta uzależniony jest od sesji Elixir.
 3. Brak ukrytych opłat – każda osoba, która składa wniosek w firmie pożyczkowej, doskonale wie, ile będzie musiała oddać pieniędzy, gdy nadejdzie termin spłaty. Z całą pewnością kwota ta nie ulegnie zmianie. Ustalone opłaty dotyczą też sytuacji, gdy będziemy ewentualnie przedłużać termin spłaty pożyczki. One także na pewno się nie zmienią.
 4. Pożyczka za darmo – większość firm pożyczkowych „kusi” nowych klientów, by skorzystali właśnie z ich oferty. „Wabikiem” jest tu pożyczka za darmo. Oznacza to, że jeżeli w firmie która ma taką promocję złożymy wniosek po raz pierwszy i całe zadłużenie spłacimy w ustalonym terminie, oddajemy dokładnie taką kwotę jaką pożyczyliśmy.
 5. Pożyczka bez poręczyciela – firmy pożyczkowe nie wymagają od swoich klientów żadnego zabezpieczenia. Nie ma więc tu poręczyciela, który bardzo często musi podpisać umowę kredytową w bankach.
 6. Pożyczka bez wychodzenia z domu – aby skorzystać z oferty pożyczki online, nie musimy nawet wychodzić z domu. Albowiem wszystkie procedury potrzebne do uzyskania pieniędzy, wykonujemy za pomocą naszego komputera lub telefonu komórkowego.
 7. Minimum formalności – by uzyskać pieniądze, nie musimy przesyłać do firmy pożyczkowej zaświadczeń o naszych dochodach, czy potwierdzać w inny sposób nasze dochody. Praktycznie nie ma tu żadnych dokumentów „papierowych”. Tylko niektóre firmy wymagają podpisania umowy pożyczkowej i od tej czynności uzależniają wypłatę pieniędzy.
 8. Pożyczka bez BIK – część firm pożyczkowych, nie sprawdza rejestrów prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. Oznacza to, że o pożyczkę z powodzeniem mogą ubiegać się osoby, które mają już kredyty lub miały problemy z ich terminową spłatą.
 9. Duża anonimowość podczas całej transakcji – ponieważ wszystkie czynności wykonujemy za pośrednictwem sieci internetowej z dowolnego miejsca w którym się znajdujemy, nikt nie dowie się, że pożyczamy pieniądze.
 10. Możliwość przedłużenia terminu spłaty – firmy pożyczkowe dają nam możliwość przedłużenia okresu spłaty. Niestety wiąże się to z uiszczeniem dodatkowej opłaty.
 11. Pożyczka na SMS – stali klienci danej firmy pożyczkowej, którzy spłacili zadłużenie w terminie, o następną pożyczkę mogą ubiegać się wysyłając tylko SMS-a do firmy.


Wady pożyczki przez Internet
:

 1. Wysokie koszty pożyczki – koszty jakie musimy ponieść w związku z pożyczką, są stosunkowo wysokie (prowizja, odsetki, inne). Wyjątkiem jest tu pożyczka za darmo. Bywają firmy, w których koszty pożyczki stanowią prawie 100% pożyczonej kwoty.
 2. Krótki okres spłaty zadłużenia – większość firm pożyczających pieniądze, wymaga aby całe zadłużenie spłacić w ciągu 30 dni (stąd ich potoczna nazwa „chwilówki”). Tylko niewiele firm oferuje pieniądze na okres dłuższy.
 3. Konieczność znajomości obsługi komputera – aby uzyskać pieniądze, osoba która chce złożyć wniosek musi wiedzieć jak obsługiwać komputer i poruszać się po sieci internetowej.
 4. Konieczność posiadania konta w banku – zdecydowana większość firm pożyczkowych, wypłaca pieniądze tylko i wyłącznie na konto bankowe. W związku z tym aby dostać pieniądze, musimy je posiadać.

 

Pożyczki przez Internet mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak na pewno są ciekawym produktem finansowym, z którego każdy w razie potrzeby może skorzystać. Jednakże należy to robić tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że w określonym dniu spłaty będziemy dysponowali taką kwotą pieniędzy, by całe zadłużenie spłacić – w przeciwnym wypadku mogą zostać naliczone karne odsetki i opłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *