środa, 15 styczniaTwój portal finansowy!
Shadow

Szybka pożyczka – w banku czy w firmie pożyczkowej?

Myśląc o pożyczce, wielu osobom w pierwszej kolejności przychodzi do głowy bank. Czy to jednak rzeczywiście najlepsze źródło, aby pożyczyć pieniądze? Wątpliwości rodzą się, gdy konsument szuka szybkiej pożyczki i zależy mu na błyskawicznym załatwieniu formalności.

Motywacja, aby zaciągnąć pożyczkę, bywa różna. Z badania firmy analitycznej ARC Rynek i Opinia na zlecenie Biura Informacji Kredytowej wynika, że Polacy najczęściej pożyczają pieniądze na potrzeby własne lub ich rodziny. Przede wszystkim finansują w ten sposób zakup samochodu (21%) oraz mebli i innego wyposażenia domu (18%). Okazuje się jednak również, że aż 17% naszych rodaków zaciąga pożyczki na spłatę wcześniejszych zobowiązań wobec instytucji finansowych, a 12% – na nieprzewidziane wydatki. Przy czym w przypadku pożyczek niskokwotowych do 2000 zł prym wiedzie oferta firm pożyczkowych. Warto przyjrzeć się czynnikom, jakie decydują o wyborze oferty pożyczek:

Źródło: ARC Rynek i Opinia

– Jeśli przeanalizujemy czynniki, którymi kierują się pożyczkobiorcy, wybierając między ofertą banków a firm pożyczkowych, łatwo zrozumieć, dlaczego pożyczkodawcy pozabankowi zdobywają coraz mocniejszą pozycję na rynku finansowym – mówi ekspert Ferratum Money. – Klienci coraz bardziej doceniają dużą szybkość udzielania pożyczek, a w tym aspekcie firmy pożyczkowe są tak naprawdę bezkonkurencyjne. Mocno ograniczone formalności to także zaleta głównie pożyczek pozabankowych.

Pożyczka w banku

W Polsce działają zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze. Większość z tych instytucji ma bardzo rozwiniętą sieć placówek, w których obsługuje klientów. To ma również przełożenia na sposób ich działania. Chociaż banki się chwalą, że są coraz bardziej innowacyjne, to jednocześnie większość z nich jest bardzo przywiązana do tradycyjnego modelu obsługi klienta. To oznacza, że najczęściej trzeba udać się osobiście do placówki bankowej, aby załatwić wszystkie formalności związane z pożyczką. Od razu trzeba także przygotować się na kolejki w placówkach bankowych.

Konieczność wygospodarowania czasu na wizytę w banku to jednak niejedyna niedogodność. Banki są bardzo restrykcyjne w ocenie wiarygodności klientów, co jest konsekwencją obowiązujących ich przepisów (np. Prawo bankowe). Z tego wynika nie tylko fakt, że trudno tam pożyczyć pieniądze, ale także kolejna niedogodność, która oznacza skomplikowane, mocno przedłużające się procedury i formalności. W rezultacie chcąc zaciągnąć pożyczkę w banku, trzeba przygotować bardzo wiele dokumentów, natomiast na decyzję w najlepszym przypadku poczekamy kilka godzin, a czasami nawet dni. Warto podkreślić, że najdłużej formalności trwają w stosunku do nowych klientów. Jak na tle banków wypadają firmy pożyczkowe?

Oferta firm pożyczkowych

Szybkie pożyczki kojarzą się przede wszystkim z firmami pożyczkowymi i nie jest to wcale przypadek. Tacy pożyczkodawcy stawiają przede wszystkim na maksymalne skrócenie i przyspieszenie formalności pożyczkowych. Większość firm pożyczkowych oferuje swoje pożyczki głównie przez internet, czasem również przez telefon. To eliminuje konieczność pojawienia się w placówkach i pozwala zaoszczędzić czas. Oferta dostępna przez internet oznacza także, że można z niej skorzystać za pomocą smartfonu bez względu na to, gdzie klient się znajduje (np. na przystanku w oczekiwaniu na autobus). Zatem dla oferty firm pożyczkowych charakterystyczna jest łatwa dostępność.

Kolejna kwestia to szybkość udzielenia pożyczki, co jest kluczowe dla 41% pożyczkobiorców, jak wynika z przytoczonego wyżej raportu firmy ARC Rynek i Opinia. W przypadku oferty firm pożyczkowych formalności ograniczone są do minimum, w wielu przypadkach wystarczy oświadczenie o dochodach zamiast zaświadczenia, a do tego na decyzję o przyznaniu pożyczki czeka się najczęściej kilkanaście minut. Ważne jest także to, że pieniądze są najczęściej przelewane jeszcze tego samego dnia na konto pożyczkobiorcy. W tym przypadku można zatem rzeczywiście mówić o szybkiej pożyczce.

Gdzie nie sprawdzają BIK i BIG?

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię, na którą warto zwrócić uwagę, zaciągając szybką pożyczkę. Niektóre osoby, szczególnie mające w przeszłości problem ze spłatą pożyczek i mające złą historię kredytową, przekonują, że lepiej skorzystać z oferty firmy pożyczkowej, bo tam nikt nie weryfikuje klienta. Nie jest to prawdą. Nie łudźmy się, nikt nie pożyczy pieniędzy niewiarygodnej osobie, nie mając pewności, że je odzyska. Owszem, zdarzają się oferty pozabankowe, w których można przeczytać, że pieniądze pożyczane są bez żadnej weryfikacji, bez BIK itd. Przede wszystkim nie zawsze to prawda (pożyczkodawca może sprawdzać klienta w rejestrach dłużników zamiast w BIK), a po drugie – jeśli rzeczywiście nie ma rzetelnej weryfikacji, to zazwyczaj bardzo drogo pożyczane są pieniądze.

Dziś już nie tylko banki, ale także wiarygodne i znane firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów w BIK i rejestrach dłużników. Dzięki temu mogą zaoferować tańszą pożyczkę, bo ryzyko jest mniejsze. Z takiego stanu rzeczy korzysta także klient – instytucje finansowe chronią go przed nadmiernym zadłużeniem i wpadnięciem w duże kłopoty.

Jeśli rzeczywiście zależy nam na szybkiej pożyczce, warto wtedy zwrócić uwagę przede wszystkim na ofertę firm pożyczkowych. Tam procedury nie są tak skomplikowane, jak w bankach, ale nie oznacza to, że nie będzie weryfikowana nasza zdolność kredytowa. Bez względu jednak na to, od kogo pożyczamy pieniądze, należy robić to rozsądnie, po przeanalizowaniu różnych ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *