czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

System, który stoi za sukcesem internetowych pożyczek

Formalnie pierwsza pozabankowa pożyczka online została udzielona w Wielkiej Brytanii, a dziś znane są na całym świecie. Tylko w naszym kraju mają około 1,4 mln klientów. Aby mogły one funkcjonować tak sprawnie, wymagana jest do tego dość skomplikowana technologia, algorytmy, oprogramowania itd. Za sukcesem internetowych pożyczek stoi system, który jest prosty w obsłudze dla klienta i działa bezawaryjnie oraz niezwykle szybko. Jak sektor pozabankowy ułatwia dostęp do swoich produktów?

Internetowy formularz rejestracyjny

Rejestracja klienta na stronie instytucji pożyczkowej przeważnie jest niezwykle prosta. Osoba mająca podstawowe pojęcie o obsłudze komputera i przeglądarki internetowej nie powinna mieć problemu z pomyślą rejestracją.

Wszystko odbywa się online, czyli na stronie firmy, bez konieczności ściągania aplikacji czy dodatkowych programów. Wniosek internetowy nieszczególnie różni się od formularza na papierze. Należy wypełnić wszystkie pola wpisując dane osobowe, teleadresowe, zadeklarować źródło dochodu i jego wysokość oraz dołączyć skany stosownych dokumentów (przeważnie w formie zaświadczenia o dochodach).

W placówce bankowej za weryfikację danych osobowych klienta odpowiedzialny jest konsultant. Jego zadaniem jest porównanie danych z dowodu osobistego do danych wpisanych we wniosku o pożyczkę. Dokonuje on również kserokopii dokumentów i przesyła je do bazy danych.

W systemie internetowych pożyczek jak wiemy brakuje w całym procesie owego konsultanta (oczywiście nie jest to regułą). Jego rolę przejmuje program, który odpowiedzialny jest za porównanie danych zapisanych w elektronicznym wniosku wypełnianym przez klienta z danymi posiadacza konta bankowego, z którego dokonano opłaty weryfikacyjnej.

Na czym polega taki weryfikacyjny przelew?

Pożyczkobiorca zaraz po wysłaniu wypełnionego formularza musi dokonać przelewu symbolicznych środków na konto instytucji pożyczkowej. Ponieważ za weryfikację tożsamości i konta bankowego nie odpowiada żaden pracownik, wszystko musi odbywać się elektronicznie i niezwykle dokładnie.

Należy więc wiedzieć, że opłata weryfikacyjna musi zostać nadana z konta osobistego, a nie firmowego czy dzielonego ze współmałżonkiem. Posiadaczem konta musi być więc jedna osoba, ta sama, która składa wniosek. Wystarczy jeden niewielki błąd aby system odrzucił wniosek. Każda literówka lub przeoczenie danych zakończy się fiaskiem.

Brak środków na przelew – co teraz?

Dla instytucji pożyczkowych każdy problem to w zasadzie wyzwanie. Większość z nich da się obejść, wszystko po to aby sprostać oczekiwania klientów i zdobyć ich jak najwięcej.

Niektóre firmy znalazły doskonały sposób aby przyciągnąć tych pożyczkobiorców, którzy nie mają na swoim koncie ani grosza i nie mogą skorzystać z debetu. Zgodnie z zasadami, taka osoba nie może dokonać rejestracji wraz z przelewem weryfikacyjnym.

Obejściem przelewu weryfikacyjnego jest aplikacja umożliwiająca przesłanie danych z konta osobistego do instytucji pożyczkowej jedynie poprzez zalogowanie się na konto używając tej sprytnej aplikacji.

Czas logowania zajmuje tyle co zwykle, aplikacja działa online, nie trzeba więc jej instalować na komputerze czy telefonie. Jest banalnie prosta w obsłudze i nie wymaga od klienta głowienia się nad jej uruchomieniem. Wystarczy jedynie zaznaczyć inny rodzaj weryfikacji danych i wybrać aplikację.

Ułatwienia dla klientów bez konta bankowego

Dane Narodowego Banku Polskiego informują, że 1/5 Polaków nie posiada konta bankowego, w tym prawie 60 % osób po 65 roku życia. W wypadku tych klientów nie ma mowy o przeprowadzeniu błyskawicznej weryfikacji, ale nadal możliwe jest aby pożyczkę online otrzymać.

Jednak czas oczekiwania na pieniądze będzie nieco dłuższy i będzie wymagał opuszczenia ciepłego mieszkania.

Podczas rejestracji online należy zaznaczyć sposób otrzymania pieniędzy w formie czeku GIRO. Czek taki przychodzi do klienta kurierem, a kurier dokonuje weryfikacji danych osobowych na podstawie okazanego dowodu osobistego. Czek można zrealizować w placówce Poczty Polskiej, a jego ważność wynosi przeważnie 7 dni. Należy jednak pamiętać, że tylko część firm oferuje taką metodę.

Wyciąg z konta bankowego i zero skanów

Instytucje pożyczkowe życzą sobie aby klienci posiadali zdolność kredytową umożliwiającą bezproblemową spłatę pożyczki. W celu poświadczenia dochodów przeważnie klient proszony jest o wykonanie skanów umów czy pasków od pracodawcy.

Niektóre firmy wychodzą naprzeciw takim trudnościom i akceptują wyciąg z konta bankowego, o ile klient nie ma nic przeciwko. Wyciąg przeważnie jest wystarczający do pełnej oceny zdolności kredytowej, jeśli tylko na konto wpływają przychody klienta. Historia operacji daje pogląd na regularność w opłacaniu rachunków i innych zobowiązań. Wygenerowanie wyciągu nie jest trudne i czasochłonne, choć czasem wymaga kontaktu z biurem obsługi banku, w którym pożyczkobiorca posiada konto osobiste.

Weekendowe pożyczki

Kolejnym ciekawym ułatwieniem, dotyczącym już teraz jedynie osób z kontem bankowym, jest możliwość otrzymania pożyczki w weekend. Oferta dostępna jest w niedużej liczbie firm i dla klientów, które mają konto bankowe w tym samym banku co pożyczkodawca.

Zazwyczaj instytucje pożyczkowe mają kilka kont w różnych bankach aby przyspieszać przelew środków. Szanse więc na zgodność banków są dość spore. Dzięki temu nawet w sobotę czy niedzielę można szybko otrzymać pieniądze i wydać je na dopiero co upatrzony nowy telewizor czy komputer.

Podsumowanie

Pożyczki pozabankowe to bardzo lukratywny biznes. Nic więc dziwnego, że pożyczkodawcy prześcigają się w udogodnieniach tak aby zdobyć najwięcej klientów, szczególnie stałych i rzetelnych. Obserwatorzy sektora pozabankowego z zaciekawieniem przyglądają się kierunkowi zmian i innowacji w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *