Od kilku już lat w rozmowach czy na forach internetowych często spotykamy się ze zwrotem pożyczka społecznościowa. Jednakże nie wszyscy do końca wiedzą, co to dokładnie znaczy. Domyślamy się, że chodzi tu pewno o jakiś sposób na pożyczanie pieniędzy, gdyż w końcu mowa tu o pożyczkach. Postaramy się więc przybliżyć wszystkim co to są pożyczki społecznościowe i na jakich zasadach one funkcjonują.
Historia pożyczek społecznościowych nie jest zbyt odległa. Kilkanaście lat temu w krajach Europy Zachodniej zaczęły powstawać pierwsze portale internetowe, które oferowały możliwość pożyczania pieniędzy pomiędzy osobami prywatnymi. Bo właśnie na tym bazują tego rodzaju pożyczki. Omijamy tu skomplikowaną machinę jaką są banki i u osób prywatnych szukamy pomocy, gdy musimy zdobyć dodatkową gotówkę. Wraz z rozwojem sieci internetowej, pożyczki społecznościowe stawały się coraz popularniejsze. Przybywało osób, które chciały zainwestować swoje pieniądze, pożyczając je innym osobom. Dzięki temu, po złożeniu wniosku o pożyczkę, wnioskodawca dosyć szybko mógł cieszyć się dodatkowymi środkami, które mógł wydać na dowolny cel.
Co zrobić, by dostać pożyczkę społecznościową
Wiele osób może obawiać się, że uzyskanie pożyczki społecznościowej to sprawa bardzo skomplikowana. Tymczasem każdy, kto wie jak poruszać się po Internecie, może szybko przejść przez wszystkie formalności, niezbędne do uzyskania pożyczki. Na początku musimy wybrać portal, za pośrednictwem którego pożyczymy pieniądze. W naszym kraju działa ich kilka, więc warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Portal E-BS.pl poleca:
Jeżeli zdecydowaliśmy się już gdzie będziemy składać wniosek, na samym początku musimy się na portalu zarejestrować. Dobrze jest podać o sobie jak najwięcej danych, gdyż to stawia nas w lepszym świetle wobec ludzi, którzy będą nam pożyczali pieniądze. Dane te powinniśmy zweryfikować. Chodzi tu przede wszystkim o adres, zatrudnienie, konto bankowe, nr telefonu, tożsamość itp. Po tym etapie, możemy składać wniosek o pożyczkę. Wystawiamy więc „aukcję” w której podajemy ile chcemy pożyczyć, na jaki okres czasu i na jaki procent. Gdy to zrobimy, musimy czekać, czy znajdą się inwestorzy, którzy będą skłonni pożyczyć nam pieniądze. Zwykle na jedną pożyczkę „składa się” kilku Inwestorów, by zminimalizować ewentualne straty w przypadku, gdy ktoś nie będzie spłacał pożyczki. Jak długo musimy czekać? Dużo zależy tu od tego ile chcemy pożyczyć, jakie warunki zaproponujemy, jaki mamy rating itp. Jeżeli znajdą się Inwestorzy, którzy będą skłonni pożyczyć nam pieniądze, szybko pojawią się one na naszym koncie, a nam pozostanie tylko terminowo je spłacać. Gdy nie będziemy tego robić, czekają nas takie same konsekwencje jak w przypadku kredytów bankowych czy chwilówek.
Zalety pożyczki społecznościowej
Pożyczki społecznościowe mają kilka zalet. Przede wszystkim:
- sami określamy jaki procent chcemy zapłacić inwestorom, na jaki okres czasu pożyczamy pieniądze i ile chcemy pożyczyć,
- omijamy skomplikowane procedury bankowe, z którymi napotykamy się gdy składamy wniosek o kredyt w banku
- zdecydowanie niższe koszty niż w przypadku pożyczek pozabankowych (chwilówek i pożyczek ratalnych),
- z pożyczek społecznościowych mogą korzystać osoby, które mają złą historię kredytową gromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej,
- możliwość posiadania kilku pożyczek w tym samym czasie
Pożyczka społecznościowa – szansa na zyski
Pożyczki społecznościowe są atrakcyjne nie tylko dla osób, które potrzebują pieniędzy. Może to być dobry sposób na inwestycję. Zyski jakie mogą uzyskać Inwestorzy, są o wiele większe niż w przypadku lokat bankowych czy też Obligacji Skarbu Państwa. Oczywiście jest to inwestycja obarczona pewnym stopniem ryzyka, gdyż nigdy do końca nie wiemy, czy osoba której pożyczymy pieniądze spłaci je w terminie i czy w ogóle je spłaci. Jednak dzięki procesowi weryfikacji, jaki przeprowadzają portale oferujące pożyczki społecznościowe, ryzyko to jest coraz mniejsze, więc i zyski automatycznie rosną.
Czy pożyczki społecznościowe w dalszym ciągu będą się rozwijały? Prawdopodobnie tak. Albowiem coraz więcej osób zaczyna korzystać z produktów finansowych za pośrednictwem sieci internetowej, a i świadomość Polaków jeśli chodzi o ten sposób pożyczania pieniędzy jest coraz lepsza. Możemy się więc spodziewać, że każdego roku ilość osób składających wnioski o pożyczki społecznościowe będzie wzrastać.