wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Pożyczki prywatne – czym są, czy warto i na co zwracać uwagę?

Jeżeli potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, zwykle nasze kroki kierujemy do banków i tam składamy wniosek o kredyt lub pożyczkę. Jednakże instytucje te mają wobec swoich klientów spore wymagania i nie każdy może pieniądze w nich dostać. W związku z tym, musimy szukać innych alternatyw, które wspomogą nasz domowy budżet w trudnych chwilach. Składamy więc wnioski o pożyczki w SKOK-ach, firmach pożyczkowych, czy na portalach oferujących pożyczki społecznościowe. Ale nie wszyscy wiedzą, że oprócz wymienionych wcześniej miejsc, pieniądze możemy pożyczyć także od osób prywatnych. Jest bowiem w naszym kraju całkiem spora liczba osób, która chce pomnożyć swój kapitał oferując pożyczki prywatne.

Kto zaciąga pożyczki prywatne
Najczęściej od osób prywatnych pieniądze pożyczają ci, którzy nie mogą dostać kredytu w banku. W grę wchodzi tu przede wszystkim zła historia kredytowa lub jej brak. Jeżeli takie osoby złożą w banku wniosek, zostaną przejrzane ich rejestry w Biurze Informacji Kredytowej i wszelkie nieprawidłowości szybko wyjdą na jaw. W takim przypadku o pieniądzach z banku można zapomnieć. Banki bardzo dokładnie badają też naszą zdolność kredytową i jeżeli stwierdzą, że zarabiamy za mało lub też mamy zbyt wysokie koszty, kredytu nie dostaniemy. Podobne problemy mogą mieć osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy na czas określony. W przypadku pożyczki prywatnej, zwykle pożyczkodawca nie „drąży” jakie jest nasze źródło dochodu, jakie mamy wydatki itp. W związku z tym, o pieniądze jest o wiele łatwiej.

Na co uważać w przypadku pożyczek prywatnych
Ryzyko jakie jest związane z pożyczkami prywatnymi, dotyczy zarówno pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy. Zajmijmy się na razie osobami, które chcą pożyczyć pieniądze. Zazwyczaj szukają one osób udzielających pożyczek w sieci internetowej. W związku z tym bezpośredni kontakt jest tu nieco ograniczony. Nie możemy więc takiej osoby do końca zweryfikować. Jak więc się łatwo domyśleć, zdarza się wiele przypadków oszustwa, gdyż nie do końca wszyscy postępują uczciwie. Na co więc musimy zwrócić uwagę? Na pewno nie wpłacajmy na konto pożyczkodawcy żadnych prowizji czy innych opłat, zanim pieniądze nie pojawią się na naszym koncie bankowym. Podobnie nie wysyłajmy SMS-ów, na podejrzane numery, gdyż mogą one okazać się bardzo kosztowne. Dla upewnienia się, czy nie mamy do czynienia z oszustem, który wcale nie chce od nas pożyczyć pieniędzy, a chce nas zwyczajnie oszukać, warto poczytać opinie innych osób na forach internetowych. Można tan znaleźć zarówno oceny pozytywne, jak i te negatywne i na ich podstawie możemy sobie wyrazić opinie na temat danego pożyczkodawcy.

Ale ryzyko związane z pożyczkami prywatnymi dotyczy też tych, którzy są skłonni swoje nadwyżki finansowe przekazać innym. Nie wiadomo powiem do końca, jakie wnioskodawca ma dochody, czy nie ma innych długów, czy będzie w stanie terminowo spłacać pożyczkę itp. W związku z tym należy robić wszystko, aby pożyczka była w odpowiedni sposób zabezpieczona. Wtedy ryzyko utraty pieniędzy jest o wiele niższe.

Idealnym rozwiązaniem dla obu stron, czyli dla pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy jest bezpośrednie spotkanie i „dogranie” wszelkich szczegółów. Na takim spotkaniu można przygotować umowę pożyczki, można pokazać źródła dochodów, można uzgodnić szczegóły związane z zabezpieczeniem itp. Na pewno jest to wskazane dla obu stron, gdyż czyni ono całą transakcję bezpieczniejszą.

Czy pożyczki prywatne będą się rozwijać
Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pożyczki prywatne będą w dalszym ciągu rozwijać się i czy będziemy z nich chętnie korzystać. I odpowiedź będzie tu raczej pozytywna. Przecież już od dawna często pożyczamy pieniądze od naszych znajomych czy od rodziny. Teraz, zwłaszcza dzięki rozwojowi sieci internetowej, znacznie zwiększyło się grono ludzi, od których możemy pieniądze pożyczyć. W związku z tym, jeżeli banki nie zmienią swojej polityki kredytowej i nie złagodzą nieco swoich wymagań wobec klientów, coraz więcej osób będzie szukało pożyczki prywatnej. W związku z tym pożyczkobiorcy, będą mieli sposób na dodatkowe środki finansowe, a pożyczkodawcy, będą mogli powiększać swoje fundusze, gdyż pożyczki prywatne mogą być dla nich znakomitą inwestycją, która jest jednakże obarczona sporym ryzykiem.

1 Comment

  • Lord

    Ja dosyć często korzystam z pożyczek od znajomych czy od rodziny. Po prostu mam nieregularną pracę i czasami nawet kilka tygodni nie mam zasilanego konta bankowego. Dlatego od czasu do czasu muszę się taką prywatną pożyczką wspomóc. Oczywiście zawsze wszystko oddaje, a zazwyczaj nikt ode mnie nie chce jakichś opłat za taką pomoc. Dlatego jestem im za to bardzo wdzięczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *