czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Pożyczka prywatna bez instytucji – na czym polega i czy warto?

Pożyczka prywatna to zupełnie inny rodzaj pożyczki względem szybkich chwilówek lub bankowych kredytów gotówkowych. Pożyczki prywatne opierają się na umowie pomiędzy dwiema prywatnymi osobami. Sprawdzamy, czy warto z nich skorzystać?

Na rynku szybkich pożyczek gotówkowych, tzw. chwilówek, jak i kredytów bankowych, istnieje wiele propozycji, różniących się stopą oprocentowania, terminem spłaty i wieloma innymi czynnikami. Nie każdy jednak wie, że zgodnie z prawem polskim obowiązuje również forma pożyczki nieinstytucjonalnej, czyli pożyczki prywatnej, zawieranej między dwiema osobami – znającymi się lub obcymi sobie.

Pożyczka prywatna – co to jest?

Definicja pożyczki prywatnej jest stosunkowo prosta – to pożyczka, którą otrzymujemy od drugiej osoby prywatnej. Wysokość możliwej do pożyczenia kwoty zależy tylko i wyłącznie od pożyczkodawcy – jego możliwości, stopnia akceptacji ryzyka i chęci. Pożyczki prywatne stanowią swego rodzaju alternatywę względem kredytów gotówkowych oferowanych przez banki, jak i szybkich pożyczek gotówkowych, tzw. chwilówek (np. pożyczka online w Kuki).

Co ciekawe, w zasadzie trudno znaleźć osobę, która nigdy nie skorzystała z pożyczki prywatnej – zwykle po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pożyczając pieniądze od drugiej osoby, o ile nie jest to członek rodziny, powinowaty, małżonek lub zstępny (czyli osoba będąca w tzw. I grupie podatkowej), formalnie powinniśmy spisać umowę pożyczki, która reguluje charakter, kwotę pożyczki i czas spłaty. Podpisany przez obydwie strony dokument trzeba zgłosić w Urzędzie Skarbowym, a następnie odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości pożyczki.

Pożyczka prywatna – jak otrzymać?

Pożyczki prywatne to siłą rzeczy pożyczki bez BIK, chyba że samemu, jako pożyczkodawcy, chcielibyśmy poprosić osobę, której pożyczamy pieniądze, o przedstawienie swojego raportu z BIK. Najczęściej pożyczkodawcami zostają nasi znajomi – bliżsi bądź dalsi. Co ciekawe, istnieją także serwisy społecznościowe, które skupiają prywatnych pożyczkodawców i pożyczkobiorców z całego kraju. To bardzo ciekawa alternatywa, jednak jeśli nie jesteśmy przekonani co do drugiej osoby, możliwe że lepszy rozwiązaniem byłby klasyczny kredyt lub szybka pożyczka gotówkowa z minimum formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *