niedziela, 25 wrześniaTwój portal finansowy!
Dołącz do eToro za darmo

Pożyczka prywatna bez instytucji – na czym polega i czy warto?

Pożyczka prywatna bez instytucji – na czym polega i czy warto?
Szybkie pożyczki

Pożyczka prywatna to zupełnie inny rodzaj pożyczki względem szybkich chwilówek lub bankowych kredytów gotówkowych. Pożyczki prywatne opierają się na umowie pomiędzy dwiema prywatnymi osobami. Sprawdzamy, czy warto z nich skorzystać?

Na rynku szybkich pożyczek gotówkowych, tzw. chwilówek, jak i kredytów bankowych, istnieje wiele propozycji, różniących się stopą oprocentowania, terminem spłaty i wieloma innymi czynnikami. Nie każdy jednak wie, że zgodnie z prawem polskim obowiązuje również forma pożyczki nieinstytucjonalnej, czyli pożyczki prywatnej, zawieranej między dwiema osobami – znającymi się lub obcymi sobie.

Pożyczka prywatna – co to jest?

Definicja pożyczki prywatnej jest stosunkowo prosta – to pożyczka, którą otrzymujemy od drugiej osoby prywatnej. Wysokość możliwej do pożyczenia kwoty zależy tylko i wyłącznie od pożyczkodawcy – jego możliwości, stopnia akceptacji ryzyka i chęci. Pożyczki prywatne stanowią swego rodzaju alternatywę względem kredytów gotówkowych oferowanych przez banki, jak i szybkich pożyczek gotówkowych, tzw. chwilówek (np. pożyczka online w Kuki).

Co ciekawe, w zasadzie trudno znaleźć osobę, która nigdy nie skorzystała z pożyczki prywatnej – zwykle po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pożyczając pieniądze od drugiej osoby, o ile nie jest to członek rodziny, powinowaty, małżonek lub zstępny (czyli osoba będąca w tzw. I grupie podatkowej), formalnie powinniśmy spisać umowę pożyczki, która reguluje charakter, kwotę pożyczki i czas spłaty. Podpisany przez obydwie strony dokument trzeba zgłosić w Urzędzie Skarbowym, a następnie odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości pożyczki.

Pożyczka prywatna – jak otrzymać?

Pożyczki prywatne to siłą rzeczy pożyczki bez BIK, chyba że samemu, jako pożyczkodawcy, chcielibyśmy poprosić osobę, której pożyczamy pieniądze, o przedstawienie swojego raportu z BIK. Najczęściej pożyczkodawcami zostają nasi znajomi – bliżsi bądź dalsi. Co ciekawe, istnieją także serwisy społecznościowe, które skupiają prywatnych pożyczkodawców i pożyczkobiorców z całego kraju. To bardzo ciekawa alternatywa, jednak jeśli nie jesteśmy przekonani co do drugiej osoby, możliwe że lepszy rozwiązaniem byłby klasyczny kredyt lub szybka pożyczka gotówkowa z minimum formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *