wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Odnawialna linia pożyczkowa

Jeżeli chcemy skorzystać z oferty firm pożyczkowych, możemy wybrać kilka produktów, które mają one w swojej ofercie. Do najpopularniejszych należy pożyczka chwilówka, czyli pożyczka na 30-60 dni, którą musimy oddać zwykle w jednej racie. Kolejną propozycją firm pożyczkowych jest pożyczka ratalna. W grę wchodzą tu większe kwoty niż w przypadku chwilówek, a spłata zadłużenia rozłożona jest na kila lub kilkanaście rat. Jedną z najnowszych propozycji firm pożyczkowych, jest też odnawialna linia pożyczkowa, którą nieco opiszemy w tym tekście.

Co to odnawialna linia pożyczkowa? Najprościej można powiedzieć, że jest to określony w umowie zawartej pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą limit środków, z którego osoba pożyczająca może korzystać, a pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel. Wysokość limitu zazwyczaj ustalana jest w sposób indywidualny. Firma pożyczkowa musi zbadać zdolność do spłacania rat u wnioskodawcy, ewentualne wpisy do rejestrów dłużników itp. i dopiero na podstawie uzyskanych danych, przyznaje określony limit. Gdy pożyczkobiorca zostanie poinformowany o wysokości przyznanego limitu, może od razu z niego korzystać. Ale co ważne, wcale nie musi wykorzystać od razu wszystkich pieniędzy. Dla przykładu możemy dostać limit pożyczkowy w wysokości 5 000 zł, ale obecnie potrzebujemy tylko 2 000 zł. Zlecamy więc firmie w której pożyczyliśmy pieniądze wypłatę tej kwoty, a w rezerwie pozostaje nam w dalszym ciągu 3 000 zł, z których to pieniędzy możemy skorzystać w dowolnym dla nas terminie. Co ważne, odsetki będą naliczane przez pożyczkodawcę tylko od wykorzystanej kwoty, czyli w tym przypadku od 2 000 zł. Podobnie sami możemy decydować o spłacie zadłużenia. Możemy pożyczoną kwotę oddać jednorazowo lub też w ratach. Ważne jest, by co miesiąc spłacać co najmniej minimalną kwotę, o której jesteśmy informowani w umowie lub też w oddzielnym dokumencie. Każda spłata zadłużenia sprawia, że będziemy mieli do czynienia z odnowieniem limitu i wzrostem dostępnych środków. Czyli jeżeli w naszym przykładzie wybraliśmy 2 000 zł i mieliśmy jeszcze do dyspozycji 3 000 zł, to po spłacie np. 1 000 zł, nasze dostępne środki wzrosną do 4 000 zł.

Linia pożyczkowa jest przyznawana na określony czas (zazwyczaj 12 miesięcy). Po tym okresie powinniśmy całe zadłużenie wraz ze wszystkim kosztami spłacić. Jednak gdy nie mamy pieniędzy by zadłużenie oddać, spokojnie możemy poprosić o przedłużenie okresu spłaty o kolejny okres i zazwyczaj zostanie ona nam wydłużony.

A jak wygląda procedura przyznania takiej odnawialnej linii pożyczkowej? Praktycznie tak samo jak w przypadku chwilówek. Musimy po pierwsze zarejestrować się na stronie internetowej firmy która taki produkt oferuje, po drugie zweryfikować swoje dane za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego, po trzecie musimy określić jaka kwota nas interesuje i pozostanie nam już tylko oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku i przyznanie limitu. Gdy go dostaniemy, możemy już z limitu korzystać.

Na pewno odnawialna linia pożyczkowa jest bardzo wygodną formą pożyczania pieniędzy, dodatkowo zapewniającą bezpieczeństwo finansowe. Musimy jednakże wiedzieć, że wiążą się z nią koszty do których zaliczamy:
– odsetki,
– prowizje,
– opłaty za wypłatę środków,
– opłatę z utrzymanie konta,
– opłatę roczną,
– opłatę za szybki przelew itp.

Oczywiście dodatkowe opłaty będą też naliczane, gdy nie będziemy oddawać długu w terminie. Chodzi tu o koszty upomnień, wezwań telefonicznych, odsetki przeterminowane, czy w końcu koszty egzekucji komorniczej. Są one wysokie, więc lepiej takich sytuacji unikać.

Odnawialna linia pożyczkowa to z całą pewnością ciekawa opcja jeśli chodzi o produkty pożyczkowe, zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą z różnych względów dostać pożyczki w banku. Można się więc zastanowić, czy nie skorzystać z niej, gdy musimy pożyczyć pieniądze i chcemy je spłacać w miesięcznych ratach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *