środa, 15 styczniaTwój portal finansowy!
Shadow

Na czym polegają pożyczki lombardowe?

Co raz częściej zdarza się nam słyszeć określenie pożyczki lombardowe. Ale czy do końca rozumiemy co tak naprawdę one oznaczają? Poniżej postaramy się opisać, jak taką pożyczkę możemy dostać i kto jej udziela.

Z całą pewnością każdy z nas słyszał o lombardach. Są to miejsca, do których możemy przynieść jakieś przedmioty i „zastawić” je, w zamian za co lombard pożycza nam pieniądze. I właśnie na takiej zasadzie działają pożyczki lombardowe. Właściciel lombardu, pożycza nam swoje pieniądze, a jako zabezpieczenie tej pożyczki przyjmuje od nas jakiś przedmiot. Jak łatwo się domyśleć, wysokość pożyczki, jest ściśle powiązana z rzeczą, którą chcemy dać w zastaw. Im ma ona większą wartość, tym więcej pieniędzy możemy pożyczyć. Kto dokonuje wyceny? Zazwyczaj jest to pracownik lombardu, chociaż zdarza się, że zostaniemy poproszeni o zrobienie wyceny u profesjonalisty. Oczywiście lombard Warszawa nie pożyczy nam pieniędzy na dokładnie taką samą kwotę, jaką wartość ma zastaw. Zwykle jest to pomiędzy 30 a 80% wartości zastawu.

Pożyczki lombardowe, są udzielane na niezbyt długi okres czasu. Co ważne, odsetki naliczane są za każdy dzień. Lombard może także naliczyć od swoich klientów opłatę, za przechowywanie towarów. Jeżeli nadejdzie termin spłaty pożyczki, a pieniądze nie zostaną oddane, własność zastawu przechodzi na właściciela lombardu. Dlatego warto się dobrze zastanowić, zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę.

Co możemy zastawiać? Najłatwiej można powiedzieć że wszystko, co ma odpowiednią wartość i łatwo jest sprzedać. Najczęściej zastawiamy wyroby jubilerskie (złote lub srebrne), samochody, sprzęty RTV czy też papiery wartościowe.
Największą zaletą pożyczki lombardowej jest fakt, że właściciela lombardu w ogóle nie interesuje, jak wygląda nasza zdolność kredytowa, czy mamy w bankach kredyty, jak wygląda nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej. Dla niego ryzyko jest minimalizowane dzięki zabezpieczeniu, które zwykle znacznie przewyższa wysokość pożyczki. Mówiąc brutalnie, w interesie właściciela lombardu jest aby pożyczka nie została spłacona, gdyż w takim przypadku staje się on właścicielem zastawu i może go sprzedać ze sporym zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *