niedziela, 8 grudniaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak działają nieuczciwi pożyczkodawcy?

Często słyszymy informacje, że organy ścigania zatrzymały osobę lub grupę osób, które ogłaszały się jako firmy lub osoby prywatne udzielające pożyczek, a w rzeczywistości były zwykłymi oszustami, które „żerowały” na tych, którzy chcieli pożyczyć pieniądze. I chociaż państwo stara się jak najbardziej ograniczyć możliwości takich oszustów, to jednak w dalszym ciągu istnieje możliwość, że ubiegając się o pożyczkę, zostaniemy oszukani. Jak się przed takimi oszustami chronić? Oto kilka porad.

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na oszustwa pożyczkowe, jest naciąganie osoby wnioskujące o dodatkowe koszty. Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim pożyczkodawcy weryfikują swoich klientów, za pośrednictwem rozmowy telefonicznej. Po prostu musimy zadzwonić na podany na stronie numer i przekazać pożyczkodawcy jak najwięcej informacji na swój temat. Jednakże zazwyczaj, musimy wtedy dzwonić na tzw. numer premium, w związku z czym koszty takiego połączenia, mogą sięgać nawet kilkunastu złotych za minutę. Można sobie wyobrazić, ile będziemy musieli zapłacić za taką rozmowę weryfikacyjną, jeśli będzie ona trwała kilka lub kilkanaście minut. Oczywiście pożyczka nie zostanie nam udzielona, ale za rachunek będziemy musieli zapłacić. Zdarza się dosyć często, że fałszywy pożyczkodawca kontaktuje się z nami za pośrednictwem SMS-ów, które także zaliczane są do grupy premium i za które także musimy płacić po kilka lub kilkanaście złotych. Także i w tym przypadku, o pożyczce możemy zapomnieć, ale zapłaty wysokich rachunków za telefon nikt nam nie odpuści. Czy możemy się przed takimi numerami premium zabezpieczyć? Po części tak. W Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, możemy sprawdzić listę podmiotów, które używają numerów premium. Jeżeli nie znajdziemy numeru na który pożyczkodawca każe nam dzwonić, powinniśmy domyślić się, że chodzi o jakieś oszustwo. Przede wszystkim należy sprawdzać numery, rozpoczynające się od liczby 70, numery krótkie lub takie, które poprzedzone są * (dotyczy to tylko numerów stacjonarnych).

Kolejnym sposobem w jaki nieuczciwi pożyczkodawcy chcą oszukać osoby potrzebujące pożyczyć pieniądze jest wymaganie od nich zapłaty prowizji czy innych kosztów związanych z pożyczką, zanim zostanie ona udzielona. Jak łatwo się domyśleć, po wpłacie takiej prowizji kontakt z pożyczkodawcą się urywa, a my po pożyczce możemy zapomnieć.

Jak więc zabezpieczyć się przed nieuczciwymi pożyczkodawcami? Przede wszystkim gdy potrzebujemy pożyczki, powinniśmy korzystać z usług sprawdzonych i wiarygodnych firm pożyczkowych. Dobrym rozwiązaniem może być sprawdzenie informacji na temat pożyczkodawcy na forach internetowych. Listę nieuczciwych firm ogłasza Komisja Nadzoru Finansowego więc przed złożeniem wniosku warto do niej zaglądnąć. Powinniśmy też dokładnie przeczytać umowy pożyczkowe, jakie zamieszcza na swoich stronach pożyczkodawca. Jeżeli będziemy ostrożni i podejrzliwi, nie zostaniemy oszukani, a pożyczka zostanie nam szybko i bezpiecznie przyznana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *