poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Zasady i warunki programu Rodzina 500+ | Jak wnioskować?

Wprowadzając program Rodzina 500+, polski rząd miał dwa cele. Pierwszym było poprawienie warunków bytowych w rodzinach, w których są dzieci, a drugim, było nakłonienie rodzin do decydowania się na większą ilość potomstwa. Jak pokazują badania, ilość rodzących się dzieci w naszym kraju ciągle spada, co może spowodować wiele problemów demograficznych. Dla przykładu możemy powiedzieć, że obecnie wskaźnik urodzin w Polsce wynosi 1.3 urodzeń na kobietę, a 30 lat temu wskaźnik ten wynosił 2.4.

Ile można otrzymać z programu Rodzina 500+

W ramach programu 500+, wypłacane są wskazane w ustawie środki pieniężne. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł na dziecko, a wypłata przysługuje na:

 • każde drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochód rodziny
 • pierwsze dziecko, pod warunkiem że dochód rodziny nie przekracza 800 zł na osobę
 • pierwsze dziecko, jeśli dochód na jedną osobę nie przekracza 1 200 zł na osobę, jeżeli którekolwiek dziecko w rodzinie jest niepełnosprawne.

Pieniądze te osoba uprawniona może otrzymywać do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat.

Kto może skorzystać z programu Rodzina 500+

Do pobierania świadczeń z tytułu programu 500 PLUS upoważnieni są rodzice, opiekunowie prawni, faktyczni opiekunowie. Natomiast prawo do świadczenia przysługuje na dziecko, rozumiane jako:

 • dziecko własne
 • dziecko małżonka
 • dziecko przysposobione
 • dziecko znajdujące się pod opieką prawną

 

Pieniądze z programu Rodzina 500+ nie będą wypłacane jeśli:

 • dziecko jest w związku małżeńskim
 • dziecko posiada prawo do korzystania z pieniędzy w programie “500+” na własne dziecko
 • dziecko jest pod opieką zastępczą
 • dziecko przebywa w placówce, w której ma zapewnioną całodobową opiekę
 • na dziecko przysługuje świadczenie poza granicami naszego kraju

 

Jak uzyskać pieniądze z programu Rodzina 500+

Aby uzyskać świadczenie z programu 500 PLUS należy w Urzędzie Gminy lub Miasta złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami (lub wykonać te czynności przez internet – szczegóły poniżej, bądź też przesłać dokumenty przez Pocztę Polską). We wniosku należy podać dane osoby, która ubiega się o pieniądze czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, czy PESEL, a także dane dzieci, które są pod stałą opieką osoby składającej.

Do wniosku należy dołączyć:

 • Zaświadczenie o dochodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to każdego członka rodziny.
 • Zaświadczenie o innych dochodach.
 • Oświadczenie o faktycznie uzyskiwanych dochodach jeżeli osoby składające wniosek rozliczają się z Urzędem Skarbowym w ramach ryczałtu.
 • Oświadczenie o dochodach uzyskiwanych z gospodarstwa rolnego.
 • Dokumenty pozwalające określić prawo do przyznania świadczenia (dokumenty które potwierdzają wiek dziecka itp).

Wszystkie dokumenty potwierdzające dochód, należy przedstawić tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko.

Oglądnij film z objaśnieniem jak wypełnić wniosek:

Wnioskowanie online

Warto wspomnieć, że wnioskować o świadczenia z programu Rodzina 500+ można bezpośrednio przez system internetowy ePUAP, PUE ZUS, stronę empatia.mrpips.gov.pl lub za pośrednictwem własnego banku. Do wnioskowania przy pomocy platformy ePUAP będziemy potrzebowali utworzyć Profil Zaufany, który wymaga odwiedzin w wymienionych przez rząd urzędach w celach weryfikacji.

Wnioskować można również przez stronę swojego banku (sekcja Wnioski -> Inne). Lista banków, które oferują taką możliwość:

 1. Alior Bank SA,
 2. Bank BPH SA,
 3. Bank Handlowy w Warszawie SA,
 4. Bank Millennium SA,
 5. Bank Pekao SA,
 6. Bank Pocztowy SA,
 7. Bank Polskiej Spółdzielczości SA,
 8. Bank Zachodni WBK SA,
 9. FM Bank PBP SA (Smart Bank),
 10. ING Bank Śląski SA,
 11. mBank SA,
 12. PKO Bank Polski SA,
 13. Raiffeisen Bank Polska SA,
 14. SGB-Bank SA,
 15. Bank Ochrony Środowiska SA,
 16. Getin Noble Bank SA,
 17. Deutsche Bank SA,
 18. Credit Agricole Bank Polska SA.

 

Terminy wypłat świadczeń z tytułu programu Rodzina 500+

Prawo do świadczeń, przyznawane będzie od dnia 1 października do 30 września roku następnego. Dostęp do pieniędzy nabiera się od miesiąca, w którym został złożony poprawny wniosek wraz z kompletem dokumentów. Jeżeli ktoś chce przedłużyć uzyskiwanie świadczenia na kolejny rok, wniosek musi złożyć do dnia 1 września w danym roku. Pieniądze będą wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, w którym świadczenie powinno być udzielone.

Na co można przeznaczyć pieniądze z programu Rodzina 500+

Zgodnie z ustawą, pieniądze z programu Rodzina 500 PLUS powinny być przeznaczone na dzieci. Można je więc spożytkować na zakup przyborów szkolnych, odzieży, można je przeznaczyć na kursy językowe, dodatkowe lekcje itp. Jeżeli organ wypłacający pieniądze stwierdzi, że są one wykorzystywane na inne cele, może zastąpić wypłacanie gotówki na inną formę pomocy. W skrajnych przypadkach, wypłata świadczenia może być wstrzymana.

39 Comments

 • CZES

  Niby 500+ ma pomagać, a jednak są sytuacje, gdzie jest to bardzo niesprawiedliwy program. Już kilka razy czytałem o przypadkach, że rodzic wychowuje samotnie dziecko i powiedzmy zarabia 1400zł netto + otrzymuje świadczenia z funduszuszu alimentacyjnego (400 albo 500zł) i niestety przekracza próg, właśnie przez ten dodatek z funduszu. Mało, że samotne wychowywanie jest ciężkie, to jeszcze trzeba harować w pracy, zamiast poświęcać czas dziecku, które go potrzebuje. Samotnemu rodzicowi szczególnie by sie te pieniądze przydały, a tak, to najbardziej korzystają z tego programu patologiczne rodziny z wielką gromadą dzieci… Trochę przydałoby się zmodyfikować zasady 500+…

 • Lor Olov

  Zgadzam się jak najbardziej, że program 500+ powinien być zmodyfikowany. Poda na prostym przykładzie. W moim bloku mieszka rodzina. Mają trójkę dzieci. Dwóch synów jest na studiach, a jedna chodzi do gimnazjum. I według aktualnych przepisów pieniądze im się nie należą. Inni sąsiedzi mają też trójkę które chodzą do szkoły. Sąsiadka nie pracuje oficjalnie, ale każdego wieczoru sprząta po 3 godziny dziennie dom jednego z miejscowych biznesmenów. Podobna ma z tego 800 zł do ręki. Jej mąż pracuje na najniższą krajową, ale w rzeczywistości dostaje o wiele więcej. Zresztą to widać. Na parkingu Audi z 2014 roku, co roku wakacje itp. I im się pieniądze należą. Gdzie tu jest sprawiedliwość? Obydwie rodziny wychowują dzieci które się uczą, a jedni nie mają nic a inni sporo kasy co miesiąc. I żeby nie było, jestem kawalerem i nie mam dzieci, więc nie mam tu żadnego zysku w tym programie. Chodzi mi tylko o fakt. Mam nadzieje że kiedyś się to zmieni.

 • MACIO

  hah, pewnie i tak jakaś część rodziców za te pieniądze popije i popali, a dziecko gow** zobaczy, a nie książki czy pomoce naukowe… niby czytałem, że przez ten program sytuacja w polsce się poprawia i polacy zaczynają po mału wychodzić z długów, ale i tak jakaś część patologicznych rodzin ma tylko za te pieniądze dobre imprezy, no bo niestety często te mniej zamożne i ogarnięte rodziny mają po 5 dzieci, a to daje 2500zł. niestety sam kojarze kilka takich przypadków… smutne to.

  • Tak, samotna matka może otrzymać świadczenia z tytułu programu 500+.

   Warunkiem są dochody miesięczne do 800zł. Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona, niestety dodatek nie będzie się należał…

   Pozdrawiamy

 • Caroo

  Ja mam mieszane odczucia co do tego programu. Przede wszystkim nie wierzę za bardzo, żeby pomógł on zwiekszyć ilosć narodzin. Może ktos to weźmie pod uwagę, ale biorąc pod uwagę stabilonsć polityczną w naszym kraju, może byc tak, że zmieni się władza i z 500+ nie zostanie nic. A dzieci do wychowania już tak. Ponadto nie wiadomo jak długo zniesie to nasz budżet, więc trochę obaw co do ciągłosci jest. Ponadto kasę dostają ci, co juz i tak mają dużo “darmowej” gotówki w postaci zasiłków itp. Nie chce sie im pracować, a tu jeszcze taki bonisuk do tego. A płacą na to wszystko przede wszystkim ci, co pracują i płaca podatki. Więc według mnie jakies kryteria by sie przydały, np dostajesz ale jak wpłacasz podatek do budzetu czy cos. A tak to zniechęca to wszystko do pracy.

 • Stiv

  Nie wiem czy stronę tę odwiedzają tylko osoby które są nieco negatywnie nastawione do tego programu, czy też te które są z niego zadowolone nie wypowiadają się na jego temat:). Ja powiem, że nie jestem jego zwolennikiem. Według mnie utrwala on tylko patologie czyli unikanie pracy lub też pracę “na czarno”. Wtedy można łatwiej pieniądze dostać a jak dla mnie jest to zwykłe oszustwo. Znam kilka takich rodzin i chociaż program trwa już jakiś czas, to jednak nie zdecydowały się one na kolejne dzieci, a chyba taki był główny cel programu 500+. Mam nadzieję, że za jakiś czas albo zostanie zwiększona kontrola na rodzinami, które biorą to świadczenie, aby patologie wykryć, albo też zostaną wprowadzone jakieś obostrzenia.

 • Eryka

  Jak korzystam z tego programu i jestem z niego zadowolona. Otrzymuje 1000 zł co miesiąc, co dla naszego budżetu rodzinnego jest bardzo dużą kwotą. Pracuje u nas tylko mój mąż, a ja zajmuje się dziećmi i nie mogę sobie na pracę pozwolić. Dzięki tym pieniądzom, mogę kupić dzieciom lepsze ubrania, więcej książek itp. Nie mówię oczywiście, że całe 1000 zł idzie co miesiąc na dzieci, ale są one wykorzystywane w naszym gospodarstwie, więc to tak jakby i szły na nie. Bo przecież dzieci też jedzą, zużywają prąd, czy oglądają kablówkę. Więc nie obchodzi mnie, co sobie myślą o tym programie ci, którzy się na niego nie załapali. Ja jestem z niego zadowolona.

   • Eryka

    Wiesz jak się ma 40 lat, to raczej o nowych dzieciach się nie myśli:). Z tego co słyszałam, to ten program nie tylko miał za zadanie zwiększyć ilość dzici które się mają rodzić. Miał też poprawić sytuację materialną najmłodszych. I to się na pewno udało. Gdzieś czytałam, że dzięki 500+ praktycznie polskie dzieci nie chodzą głodne. Ja się jak najbardziej zgadzam, że są patologie, któe tenprogram wykorzystują, ale według mnie, nie są to sytuacje nagminne. Po to mają teraz robić poprawki do programu, aby takie sytuacje wykluczyć.

 • Essen

  Ja mam mieszane uczucia, co do tego programu. Bo niby pieniądze dla dzieci to dobra rzecz. Ale z drugiej strony, te pieniądze są w sumie na kredyt, bo przecież zadłużenie państwa stale rośnie. Więc nasze dzieci, które z tego programu teraz korzystają, to właśnie nasze dzieci będą musiały oddać. I czy będą one z tego zadowolone? Do końca nie wiem. Bo przecież trzeba będzie wtedy płacić większe podatki, więc w domowym budżecie zostanie mniej pieniędzy.

 • Konor

  Zgadzam się z Essen, że nasze dzieci jeszcze gorzko zapłaczą, gdy będą musiały płacić większe podatki, by spłacić zadłużenie jakie funduje nam Rząd by “kupić” sobie wyborców za pomocą programu 500+. Zwykle ci co z tego programu korzystają, nie bardzo zdają sobie sprawę jak to wygląda w rzeczywistości. Cieszą się że mają teraz gotówkę w ręku bo mogą ją wydać na dowolny cel. Ale konsekwencje tego na pewno odczują nasze dzieci i wnuki. Po prostu zapłacą wyższe podatki.

 • Kama

  Jak myślicie, czy w tym roku coś zmieni się jeśli chodzi o kryteria przyznawania tych pieniędzy? Bo według mnie to wszystko jest bardzo niesprawiedliwe.

 • Stacha

  Sprawiedliwe czy nie, ale wiele rodzin ma dodatkową kasę, która na pewno pozwala na norlamniejsze życie. Gdzieś czytałam, że dzięki 500+ w Polsce praktycznie niema już głodnych dzieci. To znaczy jakaś patologia zawsze się znajdzie, ale to są już wyjątki. I rodzice takich dzieci na pewno nie myślą, czy Państwo pożycza ta pieniądze od innych czy ma je w budżecie. Dla nic liczy się się tu i teraz. Dzieci też pewno o tym nie myślą, tylko cieszą się że mają co jeść, mogą pojechać na kolonie itp.

 • Volume

  Ja sam widzę po moich sąsiadach, że na pewno ten program nie wymusza na nich poszukiwanie pracy. Mają trójkę dzieci,facet po budowach dorabia, oczywiście na czarno, babka siedzi w domu i nic nie robi tylko “pachnie”. Bidy u nichnie widać wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że maja względem finansowym niż my, gdzie obydwoje pracujemy. Ale nam się pieniądze z 500+ nie należą.

 • Lord

  Na pewno ile osób, tyle opinii na temat tego programu. Jedni są z niego zadowoleni, a inni są na niego wręcz wściekli. Ja mam obojętne podejście, po jestem kawalerem i nie mam dzieci. Ale powiem szczerze, że nie jest to do końca wszystko dokładnie przemyślane. Powinno to być nieco bardziej kontrolowane, natomiast nie zgadzam się z tym, że powinny być jakieś ograniczenia w związku z dochodami. To że ktoś wie jak zarobić nie powinno odbierać im prawa do tego dodatku. I tak osoby dobrze zarabiające wpłacają do budżetu państwa sporo podatków, a to właśnie z tych podatków ten zasiłek jest wypłacany. Podsumowując, muszą być wprowadzone jakieś zmiany, ale przede wszystkim związane z lepszą kontrolą wydatków.

 • mikii4567

  500+? Strata pieniędzy. Naszego kraju nie stać na to, aby przyznawać aż tyle na każde drugie dziecko, a co dopiero na pierwsze… To tylko zadłuży Polskę i spowoduje kłopoty w przyszłości, a przyszłe pokolenie będzie musiało zwrócić to, co zaczerpnęli ich rodzice. Ponadto pieniądze te rzadko trafiają do dzieci, niezbyt często wydawane są na ich naukę, wychowanie, ale za to są używane do kupna nowych aut, wakacji, alkoholu. Czy taki był cel? Wątpię. Gdyby już dawali, lepiej byłoby, gdyby rozdawano kupony do sklepów np. odzieżowych dla dzieci, księgarni itp., a nie tak jak jest obecnie. Państwo nie ma kontroli nad pieniędzmi które samo wydaje.

 • kunio

  Ja już sam nie wiem co o tym programie myśleć. Z jednej strony na pewno ludzie mają więcej pieniędzy do dyspozycji, ale z drugiej strony dlaczego nie wszyscy? Przecież rodziny z jednym dzieckiem też mają swoje wydatki i wedługmnieim też należały by się jakieś dodatkowe pieniądze. Podobnie mam zastrzeżenia co do kontroli wydatków pieniedzy z tego programu. Lepszym rozwiązaniem chyba by były jakieś bony albo talony. I moje największe zastrzeżenie – pieniądze z programu są po prostu pożyczone. Gdyby to były pieniądze wypracowane, z podaków lub innych wpływów do budżetu państwa to nie miałbym tu zastrzeżeń. Ale w takim przypadku to te pieniądze musimy kiedyś przecież oddać.

 • Kjuba

  Nie jestem wielim zwolennikiem tego programu. A wszystko przez to, że kiedyś wszyscy, a zwłaszcza nasze dzieci i wnuki za to zapłacą. To po prostu kiełbasa wyborcza, która powoli staje się mało strawna.

 • Viva

  A mnie zastanawia, jak będzie wyglądał ten projekt, po planowanych zmianach. o Rząd mówi, że należy coś w nim usprawnić. Ja się z tymjak najbardziej zgadzam. Sam mam kilka propozycji. Dla przykładu pieniądze będą wypłacane tylko wtedy, gdy przynajmniej jeden rodzic pracuje na etaci i płaci podatki. Dzisiaj, często ludziom nie opłaca się legalnie pracować, bo mają zapomogi i pieniądze z 500+. A to powoduje, że powstaje szereg patologii, których na pewno powinno sie unikać.

 • Lilita

  O tym programie to można chyba epopeje pisać. Jedni będa za, drudzy przeciw. I wcale się temu nie dziwię. Ci co biorą pieniądze, na pewno będa go chwalić. Ci co się nie załapali, będa go przeklinać. Ale może ja opiszę oją opinie i niestety nie będzie ona dla tego programu pozytywna. Jestem sama, więc nie mam dzieci i nie mam w związku z tym pretensji, że nie dosaje pieniędzy. Chodzi mi o to, że z moich podatków utrzymywane są osoby, które mogły by pracować, ale im sie nie opłaca. Powinien być nakaz, że jeżeli chcesz 500+, to przynajmniej jeden rodzic powinien być zatrudniony na cały etat i powinien podatki płacić. Nie mówię już o tym, że to pieniądze na program pochodzą z kredytów, które przecież trzeba będzie oddać. I będa to robić w postaci podatków właśnie te dzieciaki, które teraz pieniądze otrzymują.

 • Jozef

  Może ten program pomaga wielu ludziom, nie wiem, ale na pewno nie mi. Podobno za wysokie dochody mamy i nasz syn może się kasa obejść smakiem. A mamy naprawdę niewiele ponad normę. Jak tak dlaej pójdzie, to pójde do szefa, żeby mi obniżył troche pensję, to wtedy się załapie i wyjde na tym do przodu, bo on mi obniży o 50 zł, a ja dostanę 500 zł. I gdzie tu jest logika?

 • Kazik

  nie jestem jakimś zwolennikiem obecnej parti rządzącej ale pierwszy raz od nie wiem ilu lat ludzie po raz pierwszy mogą odczuć że coś dostają. Nie wiemczy za kilka lat my wszyscy za to nie “bekniemy”ale póki co to rodziców stać na to żeby na przykład wysłać swoje dziecko na kolonię. Zawsze znajdą się i zwolennicy i przeciwnicy ale to jest tak jak się mówi”jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził”.

 • ANIA

  Również nie jestem zwolennikiem żadnej partii politycznej, ale uważam że bardziej sprawiedliwie byłoby, gdyby świadczenie było przyznawane na wszystkie dzieci. Pracuję przy przyznawaniu Świadczenia i wiem że ludzie są skłonni zrobić wszystko, żeby dostać czasami nienależne pieniądze. Najlepszym przykladem są mali przedsiebiorcy, którzy oświadczą sobie osiągnięty dochod tak, by tylko nie przekroczyć kryterium dochodowego. Sama jestem mamą 2 dzieci, ale przez to że pracujemy z mężem uczciwie, świadczenie na pierwsze dziecko sie nam nie należy. A inne osoby, które zarabiają więcej i nie ujawniają swoich zarobków, często dostają świadczenie na pierwsze dziecko. Dlatego uważam, że sprawiedliwiej byłoby dostawać po mniej, ale na wszystkie dzieci.

 • Kurus

  To 500+ to zwykła propaganda i kiełbasa wyborcza. Ludzie się cieszą, że mają ekstra kasę, a nie zdają sobie sprawę z tego, że i tak kiedyś za to wszystko będą musieli zapłacić, min w podatkach. Po prostu dali się wszyscy omamić podczas kampanii wyborczej i teraz mamy nową władzę.

 • PanArek

  Na pewno ANIA ma rację. Sam kilkakrotnie slyszałem, że “biznesmeni” obniżają swój dochód , by po pierwsze nie płacić podatków, a po drugie, by dostać pieniądze z programu 500+. I dlatego zastanawiam się, jak sprawdzane są zeznania podatkowe itp. Przecież na zdrowy rozum, przedsiębiorca, który nie wykazuje zbyt dużego dochodu, nie może co chwilę zmieniać samochodu, jeździć na wakacje, kupować dzieciom najnowszej klasy sprzęt, bo nie powinno go na to być stać. Ale skarbówka czepia sie tylko niektórych, z których łatwo jest potem egzekwować ewentualne nieprawidłowosci.

 • Marku

  Nie wiem sam co o tym programie sądzić. Wielu osobom na pewno pomógł, oczywiście pod warunkiem, że pieniądze zostały wydane we właściwy sposób. Na pewno sprawiedliwiej było by, gdyby gotówka była wypłacana na każde dziecko. Ale z drugiej strony, w budżecie państwa nie ma na ten program i należy na pieniędzy pożyczać. Zobaczymy co się stanie za kilka lat i czy będą pieniądze na 500+

 • Polo

  Dzisiaj słyszałem w telewizji, że coś mają delikatnie zmienić w programi 500+ tzn nieco bardziej go uszczelić. Ale znając pomysłowość naszych rodakow, to i tak to nic nie da i część pieniędzy będzie wypłacana niesłusznie.

 • Gwarek

  Zgadzam się z Polo. Chociażby wprowadzali jakieś ograniczenia i nowe wmagania, to i tak nasi “kominatorzy”, szybko znajdą sposób by się do nich dostoswać. Na pewno więc dalej nie będzie to działało tak jak powinno. I z pomocy często będą korzystać ci, którym się ona zupełnie nie należy.

 • Kasia23

  Wydawało mi się, że najważniejszym zadaniem związanym z 500+ był wzrost dzietności. I ponoć to się udało, chociaż chyba wczoraj czytałem, że znowu urodziło się mniej dzieci. Ale czy to jest spowodowane 500+ to już nie wiem.

 • Stachu

  A ja słyszałem, że 500+ spowodowało, że wzrosła ilość innych zasiłków wypłacanych w Gminach. Po prostu wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego, jakie im przysługują zasiłki czy dodatki i dopiero po uzyskaniu tych informacji składali o nie wnioski. Łatwo się domyślić, że dla budżetu to dodatkowe wydatki.

  • Aga

   Też gdzieś o tym czytałam. I przez to budżet państwa ma większy problem. Bo należy w jakiś sposób dziurę załatać. Już coś mówią o nowych opłatach dolicznych do paliwa. I wten sposób wszyscy dołozymy się do 500+.

 • Nizadowolona

  Nie bardzo rozumiem, po co sa te zmiany w 500+ i od nowa muszę chodzic do Gminy. Bylam tam dzisiaj, Panie jak zwykle mało zorientowane, dokuumenty trzeba od nowa wypeniać – paranoja normalnie. Ci co dostawali pieniądze, powinni je miec automatycznie przedluzone do czasu aż dziecko nie będzie dorosłe i tyle.

  • Kacha

   No ja nie mogę. Nie dość że dostajesz pieniądze za nic, to jeszcze narzekasz. Ludzie to potrafią mieć tupet. Czemu winisz Panią w Urzędzie? Przecież to nie ona wymyśliła zmianę procedur i nowe dokumenty. A że w naszym prawie wszystko jest bardzo skomplikowane, to nie ma się co dziwić, że nie wszyscy od razu “załapali” o co w tym wszystkim chodzi. WIęc miej trochę więcej zrozumiena dla osób, które w Urzędach pracują.

 • KOS

  Ten program jest śmieszny. Mój sąsiad zarabia dużo kasy prowadząc swoją firmę, jeździ super samochodem i dostaje kasę na dwoje dzieci, a ja pracując i często ledwo wiążąc koniec z końcem muszę obejść się smakiem, bo podobno zarabiamy za dużo. Ciekawe kto te śmieszne kryteia ustalał.

 • Kamil

  Pozwolę sobie napisać na temat tego świadczenia. Wiem, że sporo on pomógł polskim rodzinom, ale tyle ile kombinacji jest teraz przy nim, to chyba nawet za komuny tak nie było. Zaniżanie dochodów, praca na czarno ito, byle tylko dostać darmowe świadczenie. Nie wiem jak to wpłynie w przyszłości na budżet naszego kraju, ale nie podejrzewam, aby był to wpływ pozytywny.

 • Marian3

  Program 500+ jest programem prorodzinnym. Likwiduje ubóstwo w środowisku najuboższych rodzinach. Od wielu lat dzieci z tych rodzin mogą wyjechać na kolonie letnie czy zimowe. Mogą mieć takie same przybory jak inne dzieci. Nie czują się gorsze od tych co mają wszystko. Oczywiście program 500+ powinien być kontrolowany aby pieniądze przeznaczone na ten cel były wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem.

 • Mariii

  Wedlug mnie państwo wreszcie pomyślało o tym,że należy wspomagać rodziny z dziećmi.Wspomagać rozwòj rodziny i młode pokolenie polaków.Zasiłek ten zapewnia stabilizację ekonomiczna, wpływa na sytuację demograficzna kraju.Natomiast w jaki sposób to jest dystrybuowane jest sprawa drugorzędna. Jeśli komuś sprawia to taki wielki problem, kosztuje go wiele wysiłku głupie wypełnienie wniosku, musi pamiętać, że nie jest to wysiłek obowiazkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *