wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Zakupy na raty – czy warto?

Każdy kto kupował chociaż raz meble czy sprzęt AGD – RTV, a robił to chyba każdy z nas, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ceny tych produktów są bardzo wysokie. Często przekraczają one kilkukrotnie nasze miesięczne pensje. A jak wiadomo, musimy je w naszym domu mieć, gdyż trudno wyobrazić sobie nasze życie bez sofy, telewizora czy lodówki.

Jak więc kupić takie drogie produkty? Mamy na to co najmniej trzy sposoby. Po pierwsze, możemy oszczędzać i po jakimś czasie, gdy uskładamy już odpowiednią kwotę kupimy sobie nasz wymarzony produkt. Po drugie, możemy pożyczyć pieniądze na zakup w banku, SKOK-u czy u osoby prywatnej. I po trzecie wreszcie, możemy dokonać zakupu na raty. Czy jest to opłacalna opcja? Przeanalizujmy to.

Zakup na raty, to nic innego jak pożyczenie pieniędzy za pośrednictwem sklepu, w którym dokonujemy zakupów. Pieniądze zazwyczaj pożyczane są z banku, który ze sklepem ma podpisaną odpowiednią umowę. Oczywiście bank, za pośrednictwem sklepu sprawdzi naszą wiarygodność kredytową, jednakże wymagania pod tym względem są dosyć liberalne i często ci, którzy w banku kredytu gotówkowego nie dostaną, mogą zrobić zakupy na raty. Mamy więc już jeden plus takich zakupów. Kolejnym jest fakt, że sklepy zwykle oferują zakupy na raty bez żadnych kosztów. Po prostu płacimy za towar w ratach, ale nie musimy płacić żadnych odsetek czy prowizji. Może się ktoś zastanowić, jaki sklep czy bank ma w tym interes. Po pierwsze, sklep sprzedaje produkt, za który bank często przelewa pieniądze od razu. Natomiast banki, udzielając pożyczki mają szansę na zdobycie klienta, któremu w przyszłości mogą zaproponować kolejną, płatną już pożyczkę. Trzecim plusem zakupów na raty jest możliwość budowania lub poprawy naszej historii kredytowej. Każdy zakup na raty, jest traktowany jako normalna pożyczka, więc informacje na jej temat są przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. W związku z tym, jeżeli ktoś jeszcze nie miał historii – będzie ją mógł sobie stworzyć. Osoby, które już takową mają, będą ją mogły poprawić – oczywiście pod warunkiem terminowych spłat zadłużenia. Jest to niezwykle istotna sprawa, jeżeli w perspektywie chcemy złożyć wniosek o jakiś większy kredyt, np. kredyt hipoteczny.

Zakupy na raty możemy zrobić praktycznie w każdym salonie meblowym czy sklepie RTV-AGD. Jeżeli więc nie mamy odpowiedniej ilości pieniędzy by kupić potrzebny nam produkt za gotówkę, warto skorzystać z tej opcji. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że będziemy mieli środki, by terminowo spłacać nasze zobowiązanie.

1 Comment

  • Mik

    Ja praktycznie wszystkie sprzętu do swojego domu kupiłem w ten właśnie sposób. Po co brać kredyt w banku i płacić im odsetki, jak tu mogę dostać wszysko na raty 0%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *