czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Wybór najlepszej działki budowlanej

Posiadanie własnego domu, to marzenie wielu osób. Oczywiście kto decyduje się na taką inwestycję doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to ogromny wysiłek, ale jej końcowy wynik, czyli własny dom szybko pozwala zapomnieć o wszystkich trudach i wysiłkach, jakie musieliśmy ponosić. Jednak zanim rozpoczniemy już kopanie fundamentów czy stawianie ścian budynku, musimy stać się posiadaczami działki budowlanej. Chyba że jesteśmy szczęściarzami i już ją posiadamy. A więc zastanówmy się, jak wybrać najlepszą działkę budowlaną.

Na samym początku, musimy znaleźć miejsce, gdzie pojawi się w przyszłości nasz dom. Najlepiej znaleźć kilka obiektów, z których potem wybierzemy ten, który będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Jak łatwo się domyśleć, powinniśmy w tym momencie zacząć przeglądać portale z ogłoszeniami, w których znajdują się ogłoszenia od osób, które chcą sprzedać działki budowlane. Portali tego typu jest bardzo dużo. Możemy je podzielić na dwie kategorie. Po pierwsze portale ogólne, w których znajdują się ogłoszenia z różnych kategori, a także ogłoszenia specjalistyczne, w których znajdują się oferty tylko powiązane z budową domu. Serwisy z ogłoszeniami są tak skonstruowane, aby jak najłatwiej znaleźć interesujące nas oferty. Mamy więc możliwość wybrania okolicy w której chcemy wybudować dom, powierzchni działki, jej ceny itp. Znacznie ułatwia to poszukiwania i skraca czas całego etapu.

Jeżeli mamy już wybrane działki (powinno ich być 3-4), należy skontaktować się ze sprzedającym, aby umówić się na wizytę. Powinniśmy wtedy poprosić właściciela działki by zabrał ze sobą dokumenty potwierdzające jej własność. Idealnie byłoby gdyby przyniósł aktualny odpis z księgi wieczystej, gdyż właśnie w niej znajduje się najwięcej informacji o jej stanie prawnym. Jeżeli właściciel takiego dokumentu nie ma, możemy sprawdzić jej stan prawny sami, jeśli będziemy znać jej numer księgi.

W czasie wizyty na działce, zwróćmy uwagę na kilka szczegółów. Chodzi przede wszystkim o jej kształt, dostęp do mediów, ukształtowanie terenu, położenie czy rodzaj gleby, jaka na działce się znajduje. W ogłoszeniach sprzedający często “koloryzują” i podają tylko jej zalety, “zapominając” o jej wadach. W czasie rekonesansu, możemy sprawdzić wszystko sami i zdecydować, czy dana działka jest dla nas odpowiednia. Dlatego na początku warto wybrać kilka, by później zdecydować się na tę najlepszą. A gdy już to zrobimy, będziemy mogli ruszyć pełną parą z pracami budowlanymi, by jak najszybciej wprowadzić się do naszego wymarzonego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *