niedziela, 8 grudniaTwój portal finansowy!
Shadow

Ubezpieczenie Autocasco (AC) – czy warto je wykupić?

O tym, że wypadki „chodzą po ludziach”, nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Poruszając się po drogach, praktycznie każdego dnia widzimy jakąś stłuczkę, czy też poważniejszą kolizję. Ponadto, często słyszy się o kradzieżach pojazdów czy też o różnego rodzaju uszkodzeniach naszych samochodów. Czasami są one przypadkowe, a czasem są po prostu efektem wandalizmu. A z czym wiąże się stłuczka czy uszkodzenie pojazdu? Oczywiście z wydatkami. Nikt przecież nie naprawi nam samochodu za darmo (chyba że wypadek nie był przez nas spowodowany), nikt nie zwróci nam pieniędzy, jeżeli nasze auto zostanie skradzione.

Jednakże przed tego rodzaju wydatkami, możemy się zabezpieczyć. A wszystko dzięki polisie Autocasco. Jest ona oferowana przez zdecydowaną większość firm ubezpieczeniowych, jednakże nie cieszy się ona w naszym kraju zbyt dużym zainteresowaniem. Jak podają statystyki, zaledwie 25% posiadaczy pojazdów mechanicznych, decyduje się na jej wykupienie. Z całą pewnością duże znaczenie ma tu jej koszt, który jest stosunkowo wysoki co powoduje, że nie wszystkich na jej zakup stać.

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne i możemy je wykupić w dowolnym momencie. Chroni nas ono przed różnymi wydarzeniami, które zaszły z naszej winy lub w przypadku działania czynników zewnętrznych. Mówiąc prościej, posiadając polisę AC przenosimy na zakład ubezpieczeniowy wszelkie wydatki finansowe jakie powstają w wyniku szkód w naszych pojazdach, za które ponosimy odpowiedzialność. Co więcej, jeżeli polisa może też objąć standardowe i dodatkowe wyposażenie pojazdu przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Od czego chroni polisa Autocasco

Towarzystwa ubezpieczeniowe, oferują on polisę Autocasco w wielu wariantach. Najczęściej polisa AC obejmuje ochroną szkody, które powstały w wyniku:

  • zdarzeń drogowych z innymi pojazdami, osobami zwierzętami, czy nawet przedmiotami, które znajdują się poza pojazdem,
  • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu czy też wyposażenia pojazdu,
  • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie czy zwierzęta,
  • wybuchu lub pożaru,
  • występowania różnego rodzaju zjawisk atmosferycznych (powodzie, huragany, grad, piorun, lawina, osuwanie się ziemi)

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, może rozszerzyć zakres polisy o dodatkowe pakiety. Zakres tych pakietów bywa bardzo różny, ale najpopularniejsze świadczenia z nich to:

  • pomoc przy wymianie koła,
  • organizacja i pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego,
  • organizacja i pokrycie kosztów transportu pojazdu, który jest uszkodzony do wskazanego warsztatu samochodowego,
  • organizacja i wynajęcie hotelu na czas naprawy samochodu

Czego nie obejmuje polisa Autocasco

Posiadanie polisy AC, nie oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze wypłaci nam gotówkę. Może tego nie zrobić gdy:

  • pojazd został skradziony, gdyż jego właściciel zachował się lekkomyślnie i zostawił np. kluczyki w stacyjce,
  • szkoda została spowodowana umyślnie lub z niedbalstwa kierowcy,
  • szkoda powstała, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • szkoda powstała gdy pojazd nie miał ważnych badań technicznych lub nie miał ważnej rejestracji,
  • uszkodzenie powstało na skutek eksploatacji pojazdu lub jego wady fabrycznej,
  • szkoda powstała w wyniku naprawy lub konserwacji pojazdu.

Na co zwrócić uwagę, szukając najlepszej polisy Autocasco

Towarzystwa ubezpieczeniowe, proponują nam polisy AC w wielu różnych wariantach. Aby wybrać tę najlepszą dla nas, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • zakres ubezpieczenia – ubezpieczenie AC, powinno mieć jak najszerszy zakres, dzięki czemu dostaniemy pieniądze po większej ilości zdarzeń,
  • czy polisa zawarta jest w formule all risks – oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci pieniądze za szkody, które powstały w wyniku każdego wypadku, który nie został ujęty w wyłączeniach odpowiedzialności,
  • wycenę pojazdu – przed zawarciem umowy ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie chciało poznać jego wartość. Sprawdź, czy wycena jest prawidłowa i dokonana w rzetelny sposób,
  • jakie części stosuje ubezpieczycie – czy są to części oryginalne czy może tylko zamienniki,
  • sposób wyceny szkody – czy likwidacja szkody odbywa się w systemie bezgotówkowym (oddajesz samochód i towarzystwo ubezpieczeniowe zleca jego naprawę), czy też w systemie gotówkowym (otrzymujesz pieniądze na naprawę i samodzielnie udajesz się do mechanika, by naprawił pojazd),
  • jak określana jest suma ubezpieczenia – należy sprawdzić, czy towarzystwo oferuje polisy ze stałą sumą ubezpieczenia czy też jest ona zmienna,
  • udział własny – należy dowiedzieć się, ile wynosi udział własny w naprawach pojazdu.

Zanim zdecydujemy się na zakup polisy AC, dokładnie przeczytajmy warunki na jakiej zostaną nam wypłacone pieniądze. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, musi nam zawsze je pokazać, zanim zdecydujemy się na złożenie podpisu pod polisą. Może nas to uchronić przed wieloma niepotrzebnymi sytuacjami, wynikającymi z dokładnej znajomości zakresu polisy.

Na pewno nie jest łatwo wybrać najlepszą polisę AC. Jednakże z całą pewnością wartą ją mieć. Pozwoli to nam w razie jakiegoś zdarzenia szybko uzyskać pieniądze lub sprawne auto, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów.

2 Comments

  • Cash

    Firmy ubezpieczeniowe sporo sobie liczą za takie polisy, a z wypłatą odszkodowania bywa różnie. Wycena powypadkowa czasami to aż “boli”. Dwa lata temu miałem wypadek, więc zgłosiłem się po odszkodowanie. Rzeczoznawca zrobił mi wycenę, która nie pokrywała nawet w 30% szkód. Odwołałem sie od niej, zrobiłem trochę szumu w lokalnej prasie i okazało się, że druga wycena była już adekwatna. Oczywiście szybko zmieniłem firmę ubezpieczeniową. Ja odważyłem się im postawić, ale wiele osób ze spuszczoną głową przyjmuje co powie rzeczoznawca, ponosząc przy tym spore szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *