poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Zalety i wady ubezpieczenia Auto Casco (AC)

Dla wielu naszych rodaków dobrowolne ubezpieczenia to „zło”, któremu nawet nie warto się przyglądać. Nie lubimy wydawać pieniędzy gdy nie musimy, więc jeśli coś nie jest obowiązkowe, to zazwyczaj wolimy trzymać pieniądze w naszym portfelu. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeń samochodowych. O ile zdecydowana większość właścicieli pojazdów wykupuje polisę OC (jest ona obowiązkowa), to polisę Auto Casco (polisa dobrowolna), wykupuje już tylko około 25% właścicieli pojazdów. Dlaczego tak mało? Przecież polisa AC ma swoje zalety. Ale niestety ma też i swoje wady. Postaramy się je tutaj opisać.

Skoro polisę AC wykupuje tak mało osób, pewno ma ona wiele wad. Zacznijmy więc od nich. I od razu powiedźmy, że jej największą wadą jest jej stosunkowo wysoki koszt. Wielu osób po prostu nie stać na wykup tej polisy. Zwłaszcza, gdy chcemy wykupić ją w rozszerzonym zakresie. Kolejną wadą polisy AC jest jej „zawiłość”. Każda osoba przed podpisaniem umowy o zawarcie polisy Auto Casco powinna ją najpierw przeczytać. A jest ona zazwyczaj napisana bardzo skomplikowanym językiem, który nie jest zrozumiały dla większość z nas. Boimy się więc, że firmy ubezpieczeniowe chcą tylko wyciągnąć od nas pieniądze, a gdy dojdzie do ewentualnych wypłat, to nie zostaną nam one wypłacone. I rzeczywiście polisy AC mają wiele wykluczeni, które mogą sprawić, że nie dostaniemy pieniędzy gdy wydaje się nam że się one nam należą.

Skoro znamy już wady polisy AC, to zastanówmy się jakie są jej zalety. Na pewno największą jest bezpieczeństwo finansowe. W razie jakichś nieprzewidzianych wypadków związanych z naszym pojazdem, gdy mamy polisę OC to towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie obowiązek wypłaty pieniędzy. Mówimy tu zarówno o przypadkach związanych z uszkodzeniem pojazdu, czy też jego kradzieżą. Oczywiście wszystko zależy tu od zakresu jaki posiada nasza polisa, ale zdecydowana większość z nich chroni nas w przypadku kradzieży czy wypadku. Tutaj pojawia się nam kolejna zaleta polisy AC. Mianowicie sami możemy wybrać sobie zakres polisy. Od niego zależy jej koszt, a więc mamy szansę zaoszczędzenie pieniędzy, jeśli dobrze ją „skonfigurujemy”. Dobrze jest więc porównać oferty z kilku firm, dzięki czemu będziemy mogli wybrać optymalna dla nas wersję. Polisa AC daje nam również możliwość uzyskania zniżek jeśli chodzi o inne ubezpieczenia. Często kupując polisę AC, możemy „w pakiecie” wykupić taniej ubezpieczenie nieruchomości czy jakieś inne. Na pewno jest to więc kolejna zaleta polisy AC.

Czy warto wykupić polisę AC? Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć każdy z nas samodzielnie. Na pewno ma ona swoje zalety, ale niestety ma też i swoje wady. Ale na pewno powinniśmy się przynajmniej zastanowić, czy nie będzie ona dla nas dobrym rozwiązaniem.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *