wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Ubezpieczenie na życie – kto powinien je wykupić

Chyba nie ma osoby, która nie otrzymała by propozycji wykupienia ubezpieczenia na życie. Jest to produkt ubezpieczeniowy oferowany chyba przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe, chociaż zakres tego ubezpieczenia w poszczególnych ofertach może się znacznie od siebie różnić. Ale czy każdy powinien takie ubezpieczenie posiadać? Postaramy się to wyjaśnić. 

Na początek wytłumaczymy, czym jest ubezpieczenie na życie. Otóż jego głównym zadaniem jest ochrona życia i zdrowia osoby, która polisę wykupiła. Dzięki niej, firma ubezpieczeniowa gwarantuje wypłatę środków w przypadku śmiertelnego wypadku, dożycia do określonego wieku lub też gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wszystkie szczegóły związane z wypłatami, zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego warto zapoznać się z nimi, zanim podpiszemy umowę. 

A teraz podstawowe pytanie – kto powinien posiadać ubezpieczenie na życie? Teoretycznie każdy, ale czy do końca jest to prawda? Otóż z założenia pieniądze uzyskane z polisy, mają wspomóc naszych najbliższych w momencie gdy przytrafi się nam najgorsze. Mówimy tu o naszej najbliższej rodzinie czyli o współmałżonku lub dzieciach. Jeżeli nie posiadamy rodziny, kto otrzyma pieniądze z polisy? Nie ma więc chyba większego sensu kupowanie polisy na życie przez osoby samotne, chyba że po swojej śmierci chcą wspomóc swoją dalszą rodzinę lub nawet zupełnie niespokrewnioną osobę. 

Podobnie nad wykupem polisy nie muszą się bardzo zastanawiać te osoby, które mają duże oszczędności. W takim przypadku, nawet jeśli komuś z rodziny przytrafi się najgorsze, będą oni mieli pieniądze na najgorsze momenty i pod względem finansowym mogą sobie poradzić. Oczywiście jeżeli chcemy wspomóc ich jeszcze bardziej, jak najbardziej możemy im pomóc wykupując polisę na życie. 

A teraz zastanówmy się, kto na pewno powinien zastanowić się nad wykupem polisy na życie. Otóż po pierwsze powinny się nad tym zastanowić osoby, które są jedynym lub głównym źródłem finansowania domowego budżetu. Dlaczego? Albowiem w momencie gdy ich zabraknie, rodzina może mieć duże problemy finansowe, zwłaszcza jeśli nie mają oszczędności. Gdy główny żywiciel rodziny ma polisę nawet w przypadku najgorszego, jego rodzina otrzyma zastrzyk finansowy, który pozwoli na normalne funkcjonowanie do momentu, gdy wszystko się unormuje. Po drugie polisę na życie warto wykupić w momencie gdy nie mamy żadnych oszczędności. Pieniądze z polisy pomogą wtedy w najtrudniejszych finansowo momentach, chociaż oczywiście nie zwrócą nam bliskiej nam osoby. 

Na koniec powiedzmy nieco o kosztach takiej polisy, gdyż powszechnie panuje przekonanie, że jest ona droga. Ale czy na pewno? Wszystko zależy tu od wyboru odpowiedniego wariantu z którego skorzystamy. Jeżeli bowiem myślimy o polisie jako o produkcie stricte ubezpieczeniowym, nie ma sensu aby “dokupić” do niego opcje oszczędnościowe czy inwestycyjne. Znacznie podnoszą one składkę, a przecież nie tego oczekujemy od naszej polisy. Na obniżenie ceny za polisę wpływ może mieć także zakup innych ubezpieczeń w jednym pakiecie. Jeśli ubezpieczymy w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym nasz dom i samochód, to na pewno otrzymamy zniżkę na ubezpieczenie na życie.

Na pewno ubezpieczenie na życie warto wykupić i to z wielu względów. Ale są przypadki, w których zawarcie umowy z firmą ubezpieczeniową jest mniej logiczne. Dlatego zastanówmy się dobrze czy naprawdę potrzebujemy polisę, by niepotrzebnie nie wydawać naszych pieniędzy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *