czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Ubezpieczenie na życie a kredyt hipoteczny

Składając wniosek o kredyt hipoteczny, nie zakładamy że podczas jego spłaty stanie się coś złego. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt taki spłacamy bardzo długo, więc nie możemy być tego pewni. Utrata pracy, wypadek który sprawi że staniemy się niezdolni do pracy – to tylko niewielka część zdarzeń, które mogą nas dotknąć. Może też spotkać nas najgorsze i w czasie spłaty długu może „dopaść” nas śmierć. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że jest to niezmiernie przykre zdarzenie, które dotyka naszą rodzinę. Ale ma ono także różnorakie konsekwencje finansowe. Zwłaszcza gdy za życia mieliśmy jakieś długi. Czy możemy więc zabezpieczyć jakoś naszą rodzinę na wypadek naszej śmierci? Oczywiście że tak. Wystarczy wykupić ubezpieczenie na życie.

Praktycznie każde liczące się towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie polisę na życie. Jej warunki są bardzo różne, a więc zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, musimy dobrze się zastanowić, by najbardziej odpowiadała ona naszym potrzebom. Jednakże jeśli chcemy taką polisę wykupić ze względu na nasz kredyt hipoteczny, musimy się do niego niejako dostosować. Najważniejsza będzie tu suma ubezpieczenia. Nie powinna ona być niższa niż kwota naszego zadłużenia. Jeśli więc pożyczyliśmy pieniądze w wysokości 300 000 zł, to suma jaką wypłaci uposażonym firma ubezpieczeniowa nie powinna być niższa. Powie ktoś, że z biegiem lat nasz dług będzie malał, więc nie potrzebujemy aż tak wysokiej sumy ubezpieczeniowej. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z upływem lat, nasza nieruchomość będzie wymagała coraz większych wydatków związanych z remontami itp., więc pieniądze na pewno się przydadzą.

O wykupieniu polisy na życie powinny myśleć przede wszystkim osoby, które są głównym żywicielem rodziny i dostarczają najwięcej pieniędzy do domowego budżetu. Zazwyczaj to właśnie pieniądze z ich dochodów przeznaczane są na spłatę raty kredytu. A więc gdyby zabrakło tych dochodów w domowym budżecie, na pewno byłby problem z terminową spłatą długu. Nie mówiąc już o sytuacji, gdzie tylko jedna osoba w związku pracuje i ma na utrzymaniu pozostałą część rodziny.

Bardzo często banki proponują nam ubezpieczenie na życie w momencie rozpatrywania wniosku o nasz kredyt. Musimy tu od razu powiedzieć, że nie musimy tej oferty akceptować. Nie ma żadnych przepisów które obligują nas do wykupienia polisy w momencie wnioskowania o kredyt hipoteczny. Jednakże bardzo często jej wykup może być dla nas opłacalny. Banki mogą w takim przypadku obniżyć swoją marżę kredytową, gdyż z punktu widzenia tych instytucji spada ryzyko kredytowe. A więc pomimo tego, że będziemy ponosić jakieś koszty związane z ubezpieczeniem, to w związku z tym będziemy płacić niższe raty naszego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *