poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Przed czym chroni nas polisa mieszkaniowa

Różnego rodzaju wypadek, może zdarzyć się każdemu z nas. Jesteśmy tego coraz bardziej świadomi i coraz chętniej korzystamy z usług towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują nam różnego rodzaju ubezpieczenia. Oczywiście do najbardziej popularnych należą ubezpieczenia samochodowe – polisa OC jest obowiązkowa ale i z polisą AC mamy coraz częściej do czynienia. Coraz większą popularnością cieszą się też ubezpieczenia mieszkaniowe. Po części dlatego, że jest ono obowiązkowe w przypadku kredytów hipotecznych, ale i ludzie stają się coraz bardziej świadomi faktu, że lepiej taką polisę “mieć niż nie mieć”.

 

Polisy mieszkaniowe są oferowane przez zdecydowaną większość firm ubezpieczeniowych. Oczywiście mają różną cenę, jak i różny zakres. Zresztą te dwa pojęcia są ze sobą powiązane: zazwyczaj im większy zakres polisy, tym więcej musimy za nią zapłacić. Od czego może więc chronić nasza polisa mieszkaniowa? Postaramy się to wyjaśnić.

 

Ubezpieczenie nieruchomości na wypadek pożaru, zalania czy wybuchu  

 

Jest to standardowy zakres większośc polis oferowanych przez Towarzystwa Ubezpiebczeniowe. Jeżeli mamy taką polisę, możemy dostać pieniądze jeśli nasza nieruchomość zostanie zniszczona na skutek pożaru, zalania wodą czy wybuchu instalacji gazowej. Firmy ubezpieczeniowe oferują nie tylko środki finansowe związane z nieszczęśliwym wypadkiem. Mogą też proponować nam np lokal zastępczy, jeśli nie możemy mieszkać w naszym starym domu lub mieszkaniu, oferują ekipy remontowo-budowlane itp. Taka polisa jest obowiązkowa w przypadku kredytów hipotecznych, kiedy to musimy wykonać cesję na rzecz banku w którym mamy kredyt.  

 

Ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży i włamania

 

Jeżeli obawiamy się o ruchomości znajdujące się w naszym domu lub mieszkaniu, warto pomyśleć o zakupie polisy która ubezpieczy je od kradzieży lub zdewastowania. Mowa tu o cennych przedmiotach które posiadamy, jak i o elementach stałych naszego domu – drzwi, okna, czy też instalacje. Jeżeli do naszego domu ktoś się włamie i zniszczy lub zabierze jakieś przedmioty – firma ubezpieczeniowa zwróci nam pieniądze za szkody. Zakres ubezpieczenia czyli ilość przedmiotów jakie chcemy ubezpieczyć jest bardzo duża – zależy to zwykle od danej firmy ubezpieczeniowej.

 

Ubezpieczenie od uszkodzeń przedmiotów znajdujących się w nieruchomości

 

Jak już pisaliśmy wcześniej “wypadki chodzą po ludziach”, więc nigdy nie wiemy co w naszym mieszkaniu lub w naszym domu może się stłuc, uszkodzić lub co może pęknąć. Dlatego właśnie warto postarać się o polisę w której zakresie jest wypłata odszkodowania w przypadku pękniętej umywalki, zbitej szyby w oknie, czy też w przypadku rozbitego akwarium. Także i w tym przypadku, firmy ubezpieczeniowe mogą zaproponować nam fachowców, którzy pomogą usunąć usterkę.

 

Oczywiście nie są to wszystkie ubezpieczenia, jakie są oferowane w ramach polisy mieszkaniowej. Możemy się jeszcze spotkać z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, Assistance czyli z wszelaką pomocą na telefon. Musimy jednak sobie zdawać sprawę z tego, że im większy będzie zakres naszej polisy, tym nasza składka będzie wyższa. Jednakże czasem warto jest wydać nieco więcej, by mieć pewność, że nasza nieruchomość jest chroniona w prawidłowy sposób.   

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *