środa, 22 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Czeka cię zakup ubezpieczenia komunikacyjnego? Pomyśl o GAP

Większość kierowców zakup ubezpieczenia komunikacyjnego ogranicza wyłącznie do obowiązkowego OC. Mniej niż połowa właścicieli pojazdów decyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony o AC. Jeszcze mniej wybiera GAP – polisę, która pozwala zmniejszyć ryzyko poważnych strat finansowych.

GAP – co to jest?

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) stanowi ubezpieczenie od straty finansowej. Dotyczy to utraty pojazdu, np. na skutek kradzieży czy szkody całkowitej. W zależności od rodzaju polisy GAP, uzyskane pieniądze mogą stanowić:

  • różnicę między kwotą kredytu / leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania z AC a kwotą odszkodowania – tzw. GAP finansowy,
  • różnicę między wartością fakturową samochodu a aktualną jego wartością – tzw. GAP fakturowy.

Istnieje jeszcze GAP indeksowy, który pozwala uzyskać odszkodowanie stanowiące określony procent wartości pojazdu, np. 20-30%.

Chociaż GAP fakturowy jest opcją najdroższą, jest często wybierany przez kierowców – szczególnie w przypadku, gdy pojazd finansowany jest leasingiem lub kredytem.

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego nie wystarczy?

W razie szkody całkowitej czy kradzieży auta zakup ubezpieczenia komunikacyjnego nie wystarczy, jeśli właściciel chce odzyskać całą wartość utraconego pojazdu. Z pomocą przychodzi polisa GAP, np. w wariancie fakturowym.

GAP fakturowy to ubezpieczenie, które działa na prostej zasadzie, co obrazuje poniższy przykład.

Załóżmy, że wartość fakturowa samochodu wynosi 64 000 zł. Po 2 latach użytkowania doszło do kradzieży pojazdu. W ramach AC kierowca otrzymuje 53 000 zł – tyle wynosi aktualna wartość auta. Dodatkowe 9000 zł pochodzi z GAP.

Ubezpieczenie GAP – dlaczego warto je mieć?

Chociaż GAP stanowi dodatkowy koszt dla właściciela samochodu, warto wykupić takie ubezpieczenie. Dzięki takiej polisie nie trzeba martwić się, gdy wysokość wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania nie wystarczy na pokrycie spłaty zaciągniętego kredytu lub zakup kolejnego samochodu.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość odzyskania 100% wartości pojazdu nawet do 5 lat. Taką możliwość daje m.in. ubezpieczenie GAP przygotowane przez Toyota Insurance Management. Atrakcyjna stawka sprawia, że polisa wcale nie jest dużym wydatkiem dla właściciela auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *