czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Szkolne ubezpieczenie NNW – od czego chroni nasze dzieci

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Nasze pociechy chętnie lub nieco z mniejszym entuzjazmem powróciły z wakacji do szkolnych ławek, a rodzice jak co roku muszą przygotować pewną pulę pieniędzy na wydatki, związane z nauką. Bardzo często na pierwszych zebraniach klasowych, słyszymy, że musimy zapłacić za ubezpieczenie naszych dzieci i chociaż często nie za bardzo wiemy co to za ubezpieczenie i czy musimy opłacać składki, to jednak wyciągamy z portfela pieniądze i dokonujemy wpłaty. Czy jest to obowiązkowe? W jaki sposób ubezpieczenie chroni nasze dzieci? Postaramy się to nieco wyjaśnić.

Szkolne ubezpieczenie NNW, to przygotowana specjalnie dla uczniów oferta towarzystw ubezpieczeniowych. Przedmiotem tego ubezpieczenia, są następstwa nieszczęśliwych wypadków (uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia), które powodują trwały uszczerbek na zdrowiu lub też śmierć osoby ubezpieczonej. Zazwyczaj, ochroną ubezpieczeniową, objęte są wypadki, które miały miejsce w szkołach, w czasie do szkoły i w czasie powrotu do szkoły. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe rozszerzają zakres także na życie prywatne, czyli ochrona dzieci jest całodobowa. Dodatkowo, ubezpieczenie może chronić także od zawału serca, pogryzienia, ukąszenia, od udaru mózgu itp. Jest to uzależnione od oferty, jaką ma dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Szkolnym ubezpieczeniem NNW objęte są dzieci nie tylko w szkołach, ale także w żłobkach, przedszkolach, domach dziecka, ogniskach wychowawczych czy na świetlicach. Zazwyczaj ubezpieczenie zawierane jest na okres 12 miesięcy, jednakże można spotkać i inne oferty. Czasami możemy dostać ofertę od towarzystw ubezpieczeniowych, gdzie ochrona obowiązuje tylko i wyłącznie w dni robocze z wyłączeniem weekendów, ferii czy wakacji.

I teraz sprawa, która często najbardziej interesuje rodziców. Czy ubezpieczenie NNW dla dzieci jest obowiązkowe? Otóż umowa ubezpieczenia NNW jest dobrowolna i może być zawarta tylko i wyłącznie, jeśli rodzic chce ją zawrzeć. W związku z tym, dyrektor szkoły czy też nauczyciel nie może zmusić nas do jego wykupienia. Rodzic, jeżeli nie zgodzi się na zawarcie ubezpieczenia, może wykupić go sobie indywidulanie, w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Często dzieje się tak, gdy rodzic chce podnieść sumę ubezpieczenia, która w przypadku szkolnych ubezpieczeń grupowych nie jest zbyt wysoka i zwykle jest to 10-15 tyś zł. Taka indywidualna polisa może też zawierać więcej opcji więc chociaż będzie droższa, będzie lepiej chroniła nasze dzieci.

Czy warto wykupić dla naszych dzieci szkolne ubezpieczenie NNW? Z całą pewnością tak, chociaż niekoniecznie musimy robić to jako ubezpieczenie grupowe. Możemy bowiem sami ubezpieczyć nasze pociechy, na lepszych warunkach niż oferuje szkoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *