poniedziałek, 14 październikaTwój portal finansowy!
Shadow

Sprzedaż długu – jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców zmaga się z nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie spłacają swoich długów w terminie. Sprzedaż wierzytelności to często stosowana metoda, pozwalająca szybko odzyskać płynność finansową firmy. Jakie podmioty skupują długi? Kiedy pozbycie się praw do windykacji należności jest najbardziej opłacalne? Sprawdź, w jaki sposób odzyskać znaczną część kapitału i zapewnić firmie stabilność.

Cesja wierzytelności – jak sprzedać dług?

Aby sprzedaż długu była prawnie uregulowana, dwie strony transakcji zawierają tzw. cesję wierzytelności. Jest ona potwierdzeniem zmiany wierzyciela. Nabywca może następnie domagać się pieniędzy, a obowiązkiem płatnika w dalszym ciągu jest spełnienie świadczenia w danym terminie. Warto zaznaczyć, że podpisanie cesji wierzytelności może odbywać się bez zgody dłużnika. Dzięki temu przedsiębiorca nie ma trudności ze znalezieniem nowego wierzyciela.

Czym jest giełda długów?

Sprzedaż wierzytelności na giełdzie polega na podaniu dokładnych informacji o zadłużeniu wraz z proponowaną oferta wykupu. Dane osobowe mogą być przetwarzane tylko w celach administracyjnych. Nie ma więc obaw o ochronę prywatnych informacji. Skupem długów zajmują się różne podmioty. Bardzo często są to profesjonalne firmy windykacyjne takie jak Hadyński Inkaso.

Warto zaznaczyć, że wszystkie dane zamieszczone na giełdzie muszą być potwierdzone odpowiednią dokumentacją. Należy też pamiętać, że sprzedaż wierzytelności nie jest możliwa, jeśli w umowie z dłużnikiem znajduje się zakaz cesji. Bez przeszkód można korzystać z kilku giełd jednocześnie, ale trzeba pamiętać, że większość wymaga opłaty za rejestrację.

Czy firma windykacyjna rozwiąże problem z dłużnikiem?

Skup długów prowadzony przez firmę windykacyjną to sprawdzona instytucja, która jest w stanie pomóc w odzyskaniu płynności finansowej. Sprzedaż wierzytelności to skuteczny sposób na odzyskanie większej części należnych pieniędzy. Minimum formalności i doradztwo specjalistów sprawiają, że firma windykacyjna pozwala błyskawicznie rozwiązać sprawę z dłużnikiem. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli przedsiębiorstwo potrzebuje natychmiastowego odmrożenia kapitału.

Jakiego rodzaju wierzytelności sprzedaje się na giełdzie długów?

Istnieje wiele rodzajów zadłużenia. Z tego powodu każda giełda wierzytelności prowadzi rozbudowaną bazę danych. Wszystkie potwierdzane są umowami lub innymi dokumentami. Na podstawie przedstawionych dowodów podejmowana jest decyzja o wystawieniu długu na sprzedaż. Najczęściej na giełdę trafiają sprawy dotyczące:

  • nieopłaconych faktur,
  • zaległych alimentów,
  • pożyczek i rat kredytu,
  • czynszu mieszkaniowego.

Warto pamiętać, że można sprzedać zarówno dług osoby prawnej, jak i prywatnej. Transakcję zawiera się zawsze na podstawie cesji wierzytelności. Jedyną różnicą jest to, że w przypadku sprawy prywatnej, dług musi być zasądzony.

Czy sprzedaż wierzytelności się opłaca?

Jeśli kontrahenci zwlekają z płatnościami przez długi czas, to firma może być narażona na poważne straty. Nie wszystkie przedsiębiorstwa dysponują odpowiednim budżetem, aby przeciągać windykację polubowną. W takim wypadku sprzedaż długu może być najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu i poprawę sytuacji finansowej. Szybkie odzyskanie części gotówki pozwala dalej funkcjonować na rynku. Z tego powodu bardzo często warto skorzystać z giełdy wierzytelności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *