wtorek, 21 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Formy opodatkowania usług pomocy drogowej

Myśląc o założeniu firmy świadczącej usługi auto pomocy, oprócz kosztorysu i planu działań, powinniśmy także wybrać odpowiednią dla naszego biznesu formę rozliczeń podatkowych. Jak sprawa wygląda w przypadku tej branży, czym różni się od innych rodzajów działalności i jaka forma rozliczania się z Urzędem Skarbowy będzie dla nas odpowiednia? Do wyboru mamy kilka form opodatkowania działalności.

Jak to wygląda w praktyce?

Na szczęście sposób opodatkowanie usług pomocy drogowej w większości przypadków nie różni się zbytnio od form stosowanych przy innych rodzajach działalności. Wyjątek stanowi jedynie brak możliwości skorzystania z tak zwanej karty podatkowej”. Jedną z najpowszechniejszych form jest za to opodatkowanie na zasadach ogólnych. Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba składać żadnych dodatkowych oświadczeń i cała forma obowiązywać będzie, póki nie wybierzemy innego rozwiązania. Opodatkowanie na zasadach ogólnych możemy zaznaczyć, podczas wpisu naszej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej — w skrócie zwanej CEiDG. Korzystając z takiego sposobu rozliczeń, będziemy płacić podatek wynoszący 17% albo 32%. Kwota wolna od podatku wynosić będzie natomiast 85 528 zł. Wyliczony podatek rozliczać będziemy za pomocą rocznej deklaracji PIT- 36, którą należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia każdego roku.


Inne formy rozliczeń

Kolejnym sposobem jest podatek liniowy. Dotyczy on dochodów zgromadzonych za pomocą różnych źródeł i wynosi 19%. W tym przypadku nie możemy jednak wybrać tej formy rozliczenia, jeśli wcześniej wykonywaliśmy prace z zakresu pomocy drogowej na etacie w jakiejkolwiek firmie. Ciekawym rozwiązaniem jest także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czyli uproszczona forma rozliczeń oparta o przychody. Jej minusem jest to, że nie możemy w niej uwzględnić kosztów uzyskania przychodu i musimy mieć działalność pozarolniczą. Na jej zdecydowany plus przemawia jednak niska stawka wynosząca zaledwie 8,5%.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Pomoc drogowa Świecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *