poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Mieszkanie plus – założenia nowego programu

Zakup mieszkania dla wielu współczesnych rodzin, jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza pod względem finansowym. Co więcej, wielu młodych ludzi, nie może sobie pozwolić na wynajem mieszkania, gdyż opłaty jakie są z tym związane, są niezmiernie wysokie, zwłaszcza w dużych miastach. Z pomocą dla szukających własnego mieszkania, nie idą też banki, które dla osób składających wniosek o kredyt na zakup nieruchomości, stawiają coraz to większe wymagania. Dlatego nie ma się co dziwić, że spora część młodych ludzi, mieszka razem z rodzicami, gdyż po prostu ze względów finansowych, nie stać ich na samodzielne życie.

Aby ułatwić wynajem lub kupno mieszkania, Rząd wprowadził nowy program Mieszkanie Plus. Z założenia, ma on być wsparciem dla tych którzy zarabiają za dużo by uzyskać mieszkanie komunalne, ale jednocześnie ich zarobki nie pozwalają na wynajem czy uzyskanie kredytu hipotecznego. Program ten, ma być finansowany z budżetu państwa, funduszy europejskich a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównym założeniem programu Mieszkanie Plus, jest budowa tanich mieszkań na wynajem, z możliwością ich późniejszego wykupienia. Mieszkania mają być dostępne na terenie całego kraju. Będą one budowane na terenach państwowych, które należą do Skarbu Państwa lub też spółek od nich zależnych. Według zapewnień Rządu, z programu będą mogły skorzystać przede wszystkim rodzin wielodzietne o średnim dochodzie. Mieszkań ma być na tyle dużo, że będzie z nich mógł skorzystać każdy potrzebujący.

Rząd przewiduje, że mieszkania będą budowane w blokach posiadających maksymalnie 3 piętra. Nie będzie w nich podziemnych parkingów, a jedynie miejsca parkingowe przed budynkiem. Mają to być mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe o średnim standardzie.

Jeżeli chodzi o planowane koszty budowy, to nie mogą one przekroczyć 3 000 zł za jeden metr kwadratowy. Wysokość czynszu, jaki będzie płacony przez wynajmujących, ma wahać się od 10 do 20 zł, w zależności od regionu. Można wybrać sobie także opcję wynajmu z prawem do nabycia praw do mieszkania wtedy cena wzrośnie od 12 do 24 zł za metr kwadratowy. Pierwsze budynki mają być gotowe w roku 2017, jednakże pierwsze przekazanie lokali przewidziane jest na rok 2018.

Wnioski o mieszkanie z tego programu będzie można składać w lokalnych samorządach. To właśnie one wyznaczą podstawowe kryteria, według których zostanie stworzona lista osób, które kwalifikują się do programu.

Czy Mieszkanie Plus zrobi rewolucje na polskim rynku nieruchomości? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że nie da się po takich kosztach wybudować mieszkań o przyzwoitym standardzie, inni że program ograniczy aktywność zawodową, gdyż nie będzie opłacało się pracować. A jeszcze inni są zdania, że do doskonałe rozwiązanie, które stanie się kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Jednakże aby sprawdzić, jak w rzeczywistości działa ten program, należy zaczekać kilka lat i dopiero wtedy będzie wiadomo, czy program ten spełnił swoją rolę, czy też może był wielkim niewypałem.

4 Comments

 • Zafira

  Oj coś czuje, że to już calkowicie “wykończy” nasz budżet. Bo potem okaże się, że czynsz wcale nie jest płacony, bo nie ma z czego, do pracy nie będzie się chciało iść, bo jest 500+ a teraz jeszcze darmowe mieszkanie. I kto będzie za to płacił? Oczywiście ten, kto uczciwie pracuje i płaci podatki.

 • Cash

  Czyli darmozjady i kombinatorzy znowu będą preferowani, a ludzie którzy pracują lub mają swój biznes znowy będą musieli liczyć tylko na siebie. Nie dziwie się, że wielu młodych ludzi ucieka za granicę, bo w tym kraju nie da się uczciwie pracować i żyć. Gdybym był młodszy, już dawno by mnie tu nie było.

 • Normalny

  Co jak co, ale jak tak dalej pójdzie, to nasz kraj będzie baaaaaardzo zadłużony. Bo przecież na te wszystkie programy pieniędzy w kasie nie ma, tylko trzeba ją pożyczć. Więc jeszcze kiedyś gorzko zapłaczemy, nad tymi wszystkimi pomocami socjalnymi.

 • Student

  Widzę, że sporo osóbnarzeka na ten program, ale ja bym radził oczekać z tym nieco, bo nie wiadomo do końca jak to będzie wyglądać. Także nie jestem za wspieraniem tych, którzy nie chcą iść do pracy i czekają tylko aż dostaną coś od państwa. Ale czasami rzeczywiście sytuacja powoduje, że młode małżeństwo nie może mieszkać samotnie, tylką kątem u rodziców. W bankach o kredyt coraz trudniej, więc może to będzie dobre rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *