niedziela, 8 grudniaTwój portal finansowy!
Shadow

Listy sankcyjne pomagają w zwalczaniu prania brudnych pieniędzy

Organizacje przestępcze każdego dnia próbują wprowadzić do obiegu nielegalnie zarobione pieniądze. Oczywiście starają się to zrobić w sposób nie wzbudzający niczyjej uwagi, by ich pochodzenie nigdy nie zostało wykryte. Proceder ten znany jest powszechnie jako “pranie brudnych pieniędzy”. Brudnych, gdyż nie pochodzą z legalnych źródeł. Ilość tego rodzaju pieniędzy jest tak duża, że w ich wykrywanie zaangażowane są różne organizacje na całym Świecie, a organy ustawowe tworzą różnego rodzaju przepisy, które mają pomóc w walce z przestępcami. Jednym z takich przepisów jest Dyrektywa AML wydana w 2015 roku przez Parlament Europejski. To w niej znajduje się najwięcej przepisów związanych z wprowadzaniem do obiegu brudnych pieniędzy i ze wspomaganiem terroryzmu.

Do współpracy związanej z przeciwdziałaniem wprowadzaniem do obiegu pieniędzy pochodzących z nielegalnego źródła zobowiązane sę wszystkie firmy i organizacje, które mają do czynienia z gotówką. Są to min banki, SKOK-i, kantory ( w tym kantory internetowe), firmy ubezpieczeniowe itp. Muszą one przekazywać wszelkie informacje o transakcjach, których wartość przekracza 10 000 Euro. Nie można też zapominać, że także i przedsiębiorcy których transakcje przekraczają tę kwotę muszą przekazywać odpowiednie informacje do organów nadzorczych.

Aby jeszcze bardziej ułatwić walkę z organizacjami przestępczymi, zostały przygotowane tzw listy sankcyjne. To właśnie w nich możemy znaleźć informacje o firmach czy osobach prywatnych, które są podejrzewane o “pranie brudnych pieniędzy” lub o wspieranie terroryzmu. Mamy kilka takich list:

  • Listy sankcyjne Komisji Europejskiej,
  • Listy ONZ,
  • Listy OFAC – są opracowane przez Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA,
  • Lista KNF – lista przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Musimy pamiętać, że listy te są na bieżąco aktualizowane, więc musimy je okresowo weryfikować. Są one skonstruowane w ten sposób, że automatycznie ostrzegają nas gdy np. firma do której chcemy zrobić przelew znajduje się na takiej liście. Na pewno jest to doskonałe narzędzie, które ułatwia walkę z wprowadzaniem do obiegu nielegalnej gotówki i walkę z terroryzmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *