Przelewy w systemie SWIFT
Kod SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) / BIC (ang. Business Identifier Code) / Bank Code jest używany do wykonywania transakcji międzynarodowych.
Kody SWIFT/BIC/Bank Code to pojęcia używane zamiennie i w praktyce oznaczają to samo (nazwy SWIFT używa się z reguły w Polsce, a BIC za granicą – dlatego w kontaktach z partnerami zagranicznymi należy korzystać z nazwy “BIC”), służące do identyfikacji banku odbiorcy, do którego wysyłany jest przelew zagraniczny. Składa się on z 8 lub 11 nieprzypadkowych znaków, które kolejno oznaczają:
- Pierwsze 4 znaki to unikalny identyfikator instytucji – np. WBKP w przypadku Banku Zachodniego WBK
- Kolejne 2 znaki to kod kraju, do którego wysyłany jest przelew (w przypadku Polski – PL, Wielkiej Brytanii – GB itd.)
- Następne 2 znaki to kod lokalizacji banku.
- W przypadku kodu 11 znakowego, pozostałe 3 informują o oddziale banku.
Za pomocą przelewu SWIFT jesteśmy w stanie wykonywać transakcję do każdego banku na świecie. Średni czas oczekiwania na przelew w systemie SWIFT wynosi do 3 dni i wiąże się z kosztami (prowizje oraz przewalutowanie – które swoją drogą bywają wysokie i zależne od banku, mogą wynieść od 20zł – 200zł). Nadawca przelewu ma do wyboru 3 możliwości pokrycia kosztów:
- SHA – Opłaty banku wysyłającego przelew spadają na zleceniodawcę, a banku odbierającego – na odbiorce płatności
- OUR – Wszelkie opłaty z tytuły wysłania i odebrania przelewu spadają na zleceniodawcę – jest to najlepsza opcja, aby do odbiorcy (beneficjenta) trafiła dokładnie taka kwota, jaką zdefiniowaliśmy w przelewie.
- BEN – Wszystkie opłaty związane z operacją pokrywa odbiorca
- Dane odbiorcy (imię, nazwisko, adres)
- IBAN – numer bankowy odbiorcy, poprzedzony kodem kraju w formacie ISO. Przykład: PL61109010140000071219812874 (przelew do Polski), czy DE89370400440532013000 (przelew do Niemiec)
- Kod SWIFT / BIC banku odbiorcy
- Nazwa i adres banku odbiorcy
Kody SWIFT polskich banków:
Przelewy w systemie SEPA
SEPA (z ang. Single Euro Payments Area) – rozwiązanie stworzone do prostego, szybkiego i taniego przelewania pieniędzy na terenie Unii Europejskiej oraz kilku innych krajów powiązanych gospodarczo (Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, Monako, San Marino). Walutą obowiązującą w tym systemie jest EURO. Cechami charakterystycznymi dla przelewów SEPA są:
- Czas oczekiwania na przelew – 1 dzień
- Waluta obowiązująca w przelewach SEPA – EURO
- Brak banków pośredniczących, dzięki czemu koszt transakcji jest niższy (wykonanie takiego przelewu w polskich bankach wynosi od 5 do 10zł)
- Opłata za przelew nie jest potrącana z transferowanej kwoty i jest jawna
- Dane odbiorcy
- Numer bankowy w formacie IBAN
Szybsze i tańsze alternatywy dla przelewów SWIFT i SEPA
Istnieje wiele tańszych i szybszych sposobów na wykonywanie międzynarodowych przelewów pieniężnych. Powstały one jako alternatywy dla mniej opłacalnych przelewów tradycyjnych (głównie SWIFT). Niestety tutaj prowizja również występuje, chociaż jest ona niższa, lub dużo niższa, niż w bankach. Do szybkich transferów pieniężnych możemy zaliczyć:
Witryny oferujące internetowe transfery pieniężne
Sposób działania takich systemów jest prosty – Wybieramy walutę, w której chcemy przesłać pieniądze oraz walutę docelową. Przelewamy pieniądze w złotówkach (bądź innej walucie) na konto bankowe firmy (za pomocą przelewu, karty kredytowej lub debetowej czy szybkich płatności), a następnie środki są automatycznie przewalutowane i trafiają na konto odbiorcy
Do najpopularniejszych takich systemów należą m.in.:
- TransferGo – (opłata za przelew do Polski to jedynie €0.99 / £0.99)
- Azimo
- FerPay
Jest to portmonetka internetowa i można ją zasili za pomocą przelewu bądź karty, a następnie pieniądze przesłać na konto innego użytkownika. Przelewy do znajomych/rodziny są zwolnione z opłat.
Kantory internetowe
Z reguły najbardziej opłacalna opcja, ponieważ dodatkowo oszczędzamy na tzw. spreadzie walutowym.
Przekazy pieniężne
Zasada działania również w tym przypadku jest prosta. Wpłacamy gotówkę w punkcie firmy, trudniącej się przekazami, a nasz odbiorca wypłaca pieniądze na Poczcie, w innej współpracującej instytucji, czy również w puncie firmowym. Do najpopularniejszych należą:
Podsumowując, chcąc przesłać pieniądze do Unii Europejskiej i innych członków systemu SEPA, warto wybrać ten rodzaj przelewu, bądź też internetowe transfery międzynarodowe czy kantory walut online.Chcąc przelać pieniądze do państw poza UE zalecamy internetowe transfery oraz kantory walut.