poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak wygodnie płacić za rachunki

Każdy z nas w ciągu miesiąca płaci po kilka rachunków. Mówimy tu o rachunkach za telefony, media, o płaconych w bankach ratach itp. Na pewno terminowe opłacanie rachunków może nam od czasu do czasu przysparzać problemy, gdyż możemy o tym zwyczajnie zapomnieć. A wiadomo, że jeśli czegoś nie zapłacimy w terminie, to możemy mieć z tego powodu różnego rodzaju problemy. Dlatego też, najlepiej znaleźć rozwiązanie, które pozwoli, by rachunki niejako spłacały się same, a my nie musielibyśmy o nich pamiętać.

Banki wychodzą nam naprzeciw i proponują nam rozwiązania, dzięki którym terminowa spłata zobowiązań będzie obowiązkiem właśnie tych instytucji, a naszym jedynym obowiązkiem będzie regularne zasilanie konta, by nie zabrakło na nich środków na rachunki. Co więc możemy wybrać? Najpopularniejszym ułatwieniem jakie proponują nam banki, jest stałe zlecenie lub polecenie zapłaty. Możemy wybrać jedną z nich, oczywiście według naszego wyboru.

Pierwszym sposobem na pozbycie się problemów z rachunkami jest polecenie zapłaty. Jest to usługa banku, która polega na obciążaniu naszego rachunku przez wierzyciela. Jak łatwo się domyśleć, musimy na to najpierw wyrazić zgodę tak u wierzyciela jak i w banku. Gdy będziemy mieli do zapłacenia rachunek, nasz wierzyciel wystawi fakturę dla nas a także przekaże informację do banku, w której poinformuje on o wysokości kwoty którą musimy zapłacić, jak i o terminie. Bank bez naszego udziału zapłaci za nasz rachunek oczywiście jeśli na koncie będzie odpowiednia ilość środków. Jeżeli nie zgadzamy się z rachunkiem, mamy prawo do anulowania transakcji i do złożenia reklamacji.

Innym sposobem na płacenie rachunków jest stale zlecenie. Jest to usługa, dzięki której bank będzie wykonywał na wskazane przez nas konto przelew w stałej wysokości i w określonej dacie. Stałe zlecenie będzie wykonywane do momentu gdy go nie zmodyfikujemy lub odwołamy. I oczywiście jeżeli na koncie będą środki. Zwykle stałe zlecenie stosujemy w przypadku spłat rat kredytów o równych ratach, gdyż mamy pewność że na pewno się one nie zmienią.

Które rozwiązanie jest lepsze? Dużo zależy tu od rodzaju rachunków czy od naszych przyzwyczajeń. Jeżeli kwota naszych rachunków nie jest stała, na pewno lepszym rozwiązaniem będzie polecenie zapłaty. Albowiem nie będziemy mieli żadnych nadpłat czy też niedopłat. W przypadku równych płatności, warto rachunki opłacać za pomocą stałego zlecenia.

Czy warto takie rozwiązania stosować? Na pewno tak. I chociaż część osób mówi że przez polecenie zapłaty czy przez stałe zlecenie tracą oni kontrolę nad swoimi finansami, to jednak jest ich zdecydowanie mniej, o czym świadczy ciągle zwiększająca się ilość poleceń zapłaty i stałych zleceń, które realizowane są w bankach.

1 Comment

  • Camaro

    Ja już dosyć dawno płacę za pomocą stałych zleceń. To bardzo wyodna forma, która pozwala zaoszczędzić czasu i mam z płatnościami święty spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *