poniedziałek, 14 październikaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak oszczędzać, jeżdżąc lawetą? 3 sposoby

Prowadzenie firmy autopomocy pochłania sporo środków, ale na można podjąć kilka kroków, które na co dzień pozwolą obniżyć koszty utrzymania. Niektóre z tych rozwiązań mają znaczenie zasadnicze, inne pozwalają oszczędzić niewiele, ale z perspektywy czasu często też warto je wdrożyć.

Leasing zamiast kredytu

Spośród wielu form finansowania zakupu lawet najczęściej wybieraną jest kredyt. Zwykle jest on droższy od leasingu i trudniej się go rozlicza. Leasing kosztuje mniej, opłata za korzystanie z lawet obejmuje już pełny pakiet ubezpieczeń, a często również serwis pojazdu, co sumarycznie może dać spore oszczędności. Leasing także łatwiej jest indywidualnie negocjować, bo przy kredytach reguły finansowania są bardzo sztywne.

Karty paliwowe i lojalnościowe

Karty paliwowe zostały wprowadzone przede wszystkim jako ułatwienie rozliczeń tankowania, ale w wielu programach uczestnicy mogą liczyć też na nieco niższe od standardowych ceny paliw. Zdecydowanie nie oszczędza się w ten sposób fortuny, ale nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi zobowiązaniami, a środki, choćby niewielkie, zostają w kieszeni. Trochę więcej można zaoszczędzić, korzystając z serwisów, które prowadzą programy obsługi aut flotowych lub dają stałym klientom upusty. Niekiedy pozwala to też na odroczenie terminu płatności, więc koniec końców można zaoszczędzić kolejne od kilkudziesięciu do kilkuset złotych na każdej wizycie.

Optymalizacja tras

„Stara gwardia” kierowców lawet często nie korzysta z nawigacji na dłuższych trasach, jeżdżąc tylko znanymi drogami. Owszem, to wygodne, ale sieć drogowa rozwija się dość szybko i niektóre punkty można objechać inną drogą. Optymalizacja tras ma sens szczególnie na długich wyjazdach albo w godzinach szczytu. Po co to robić? Głównie po to, żeby nie tracić nerwów w korkach, ale dobierając trasę do wymagań swoich i klienta, można zawsze oszczędzić parę litrów paliwa, co w perspektywie roku ma sens. Warto więc uruchamiać nawigację w znanym terenie – nie wiadomo, kiedy uda się dzięki niej coś oszczędzić.

Artykuł powstał przy współpracy z pomoc drogowa Świecko Słubice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *