Niemal z dnia na dzień obserwujemy jak jedne waluty tracą na wartości, natomiast inne notują mniejszy lub większy wzrost. Jednak w zasadzie tylko jedna z nich od lat dominuje w międzynarodowym handlu. Mowa tu oczywiście o dolarze amerykańskim, który jest jedną z najpotężniejszych walut świata. Wahania jego kursu powodują hossę i globalne kryzysy. Dlaczego to właśnie dolar ma tak duży wpływ na światową gospodarkę?
Ogromne rezerwy kapitałowe
Według ekspertów zajmujących się sprawami rynków walutowych, aż 60% ogólnoświatowych rezerw kapitałowych jest ulokowanych właśnie w amerykańskim dolarze. Za pośrednictwem tej waluty odbywa się również większość transakcji w handlu międzynarodowym. Mimo, że euro oraz funt brytyjski są również bardzo silnymi walutami na świecie, a dolar odnotował dość znaczący spadek podczas kryzysu, który miał miejsce w 2008 roku, to jednak zdołał utrzymać swoją silną pozycję i do dnia dzisiejszego wiedzie prym w globalnej gospodarce.
Wpływ dolara na kraje rozwijające się
Dużo państw rozwijających się (m. in. kraje Ameryki Środkowej) posiada zadłużenie w amerykańskiej walucie, co w przypadku wzrostu kursu dolara bezpośrednio na nie rzutuje, powodując wzrost zobowiązań, w dużej mierze za sprawą kredytów denominowanych w USD. Jednak umacniający się dolar ma również swoje zalety dla innych państw, które dzięki niemu mają większą szansę na rozwój. Dotyczy to np. Grecji, która jest bardzo atrakcyjna turystycznie i zarazem chętnie odwiedzana przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
Korzyści i straty dla firm płynące ze spadku i wzrostu kursu dolara
Wysokość kursu dolara amerykańskiego ma bardzo silny wpływ nie tylko na obce państwa. Również dla gospodarki samych Stanów Zjednoczonych umacniający się USD może być bardzo niebezpieczny. Za jego sprawą amerykańskie korporacje i przedsiębiorstwa działające zarówno na terenie kraju jak i poza jego granicami stają się mniej konkurencyjne względem zagranicznych przedsiębiorstw. Taki stan rzeczy skutkuje spadkiem eksportu towarów i usług wytwarzanych w Stanach, równocześnie powodując wzrost importu towarów i produktów z innych krajów.
Idealnym przykładem spadku sprzedaży produktów z USA poza jego granice są samochody. Ceny aut w Stanach Zjednoczonych są dużo atrakcyjniejsze od tych oferowanych w Europie, dlatego, kiedy USD odnotowuje spadek, to przedsiębiorcy bardzo chętnie importują je na Stary Kontynent. Jednak wraz ze wzrostem kursu dolara, po doliczeniu wszelkich opłat transportowych, celnych oraz podatkowych import samochodów staje się coraz mniej opłacalny.
Duża wartość amerykańskiej waluty – wymiana starych dolarów
Dolar stał się oficjalną jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych w 1785 roku. Jest to jedna z najstarszych walut świata, która cały czas jest w obiegu. Od 1861 roku do 1969 roku w użyciu były banknoty o bardzo wysokich nominałach od 500 do 100 000$. Jednak po tym okresie, amerykański bank centralny podjął decyzję o ich wycofaniu, w skutek czego najwyższym nominałem stał się banknot o wartości 100$ i pozostał nim do dnia dzisiejszego. Ciekawostką jest fakt, że dolarami wycofanymi z obiegu można płacić w amerykańskich sklepach nawet obecnie. Jednak z uwagi na ich wartość historyczną oraz kolekcjonerską lepszym wyjściem jest znalezienie instytucji, która prowadzi skup banknotów wycofanych z obiegu.
Na polskim rynku istnieje dużo firm oferujących skup walut wycofanych z obiegu, w tym skup dolarów amerykańskich (np. https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/). Jeśli posiadamy nominały, które mają uszkodzenia mechaniczne, to pamiętajmy, że one też w dalszym ciągu są wartościowe i możemy je zbyć znajdując odpowiednie przedsiębiorstwo mające w swojej ofercie skup wycofanych banknotów.
Dolar jest najbardziej rozpoznawalną walutą świata. Jego wpływ na światową gospodarkę nie jest jednolity, ale z pewnością jest największy. Dodatkowo bogata historia tej waluty sprawia, że nawet banknoty stare i wycofane z użytku mają swoją wartość i są gratką m. in. dla kolekcjonerów.