czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Ile kosztuje usługa autopomocy?

Wystarczy wypadek, stłuczka lub awaria, abyśmy byli zmuszeni skorzystać z usług lawety. Czasami opłata za pomoc drogową jest wliczona w pakiet ubezpieczenia AC. W rzeczywistości nie każdy kierowca korzysta z autocasco, a sama polisa często obejmuje jedynie ściągnięcie lawety w przypadku poważniejszego wypadku. Ile zatem zapłacimy z własnej kieszeni za zamówienie pomocy drogowej?

Co wpływa na koszt wynajmu lawety?

Wyróżniamy kilka czynników, które mają zasadniczy wpływ na koszt usługi pomocy drogowej. Jeżeli nasze auto należy do większych modeli, tradycyjna mała laweta może nie wystarczyć. W takim przypadku konieczne będzie wezwanie większego holownika, a cena za usługę wzrośnie. Drugim istotnym aspektem jest czas korzystania z lawety. W momencie, gdy zlecamy jedynie odholowanie samochodu z miejsca wypadku, czas trwania usługi nie będzie zbyt długi. Sytuacja wygląda inaczej, gdy planujemy sprowadzić auto z zagranicy. Zanim dokonamy jego rejestracji w Polsce, nie możemy poruszać się nim po drodze – stąd konieczność skorzystania z lawety.

Zależnie od kraju, z którego chcemy przetransportować nowy samochód, podróż może zająć od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin, oczywiście odpowiednio płatnych. Na koszt usługi pomocy drogowej składa się zarówno jednorazowa opłata za jej wezwanie, jak i stawka za przejechane kilometry. Samo wezwanie lawety jest z góry wyceniane na kwotę w granicach 200-400 zł. Dodatkowo dochodzi do tego stawka kilometrowa, która wynosi od 1 do 2zł/km. Jeżeli znajdujemy się w wyjątkowo trudno dostępnym miejscu, cena może wzrosnąć także o ponadprogramową prowizję.

Skąd wziąć pieniądze na lawetę?

Koszt wynajmu lawety niejednokrotnie osiąga dość wysoką wartość. Najlepiej posiadać pakiet AC, który pokryje wydatki na holowanie. Dobrym rozwiązaniem jest również zapłata z posiadanych oszczędności, która niweluje konieczność nieco żmudnego przygotowywania dokumentacji i rozliczania się z każdej złotówki. Jeżeli obie powyższe opcje są dla nas niewykonalne, możemy także skorzystać z szybkiej pożyczki, która pozwoli pokryć od ręki koszt lawety.

Artykuł partnera: Pomoc drogowa w Berlinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *