W jaki sposób najlepiej jest zarządzać firmą, by optymalnie wykorzystywać jej zasoby produkcyjne, minimalizować koszty własne i dostarczać klientowi najlepszy produkt? Pytanie to jest ważne dla wielu menadżerów, wielu z nich wie, w jaki sposób się to robi skutecznie. Jaki jest ich największy sekret?
Automatyzacja wymaga człowieka
Zarządzanie przedsiębiorstwem może zostać zautomatyzowane, co daje poczucie bezpieczeństwa menadżerom i właścicielom. Sam program nie wykona jednak całej pracy. Podstawą jest odpowiednia konfiguracja, która umożliwia zbadanie przepływu gotowego produktu i pomaga znaleźć przestrzenie wymagające poprawy. Aby lepiej zrozumieć istotę działania oprogramowania służącego do zarządzania firmą, najpierw należy zrozumieć istotę zarządzania łańcuchem dostaw.
Co to jest łańcuch dostaw?
Łańcuch dostaw jest określeniem nazywającym cały proces obiegu produktu. W chwili uzyskiwania opinii klientów na podstawie popytu towaru można następnie ustalić wysokość produkcji. Jej ramy będą zaś odwoływały się do zakupu przedsiębiorstwa jak i do możliwości ekspedycji gotowego produktu do klientów. Cykl musi być obiegiem zamkniętym, w którym każdy z elementów odpowiada za prawidłowe działanie pozostałych, tworząc spójną całość.
Oprogramowanie do zarządzania produkcją z https://operatorsystems.pl/ pozwala na szybką, właściwie natychmiastową analizę danych, co znacząco usprawnia cały proces. Najlepiej tłumaczy to przykład niewielkiej rodzinnej firmy piekarskiej, produkującej jedynie jeden rodzaj chleba i bułek. Jak można efektywnie zarządzać taką firmą?
Zarządzanie łańcuchem dostaw w małej firmie
Dostawca z piekarni rozwozi chleby i bułki do kilku sklepów. W czasie rzeczywistym program zapisuje ilość i rodzaj towaru kupionego przez sklepy, ilość pieczywa niesprzedanego i określa terminy płatności. Szef firmy dysponuje danymi, zatem może korygować proces produkcji, decydując się na zwiększenie produkcji bułek i zmniejszenie produkcji chlebów. Zarządzanie produkcją wpływa na inne elementy całości, bo podejmując taką decyzję, szef wie, że będzie musiał zmienić ilości zamawianej mąki. Wszystkie operacje szef robi przy pomocy swojego laptopa, bo program działa w czasie rzeczywistym.
Takie decyzje pozwalają na bieżąco korygować stan dostaw, ilość i rodzaj produkcji, reagować na zmiany w upodobaniach klientów. Szef bardziej efektywnie zarządza kosztami firmy, ograniczając straty powstałe w wyniku nadmiernej produkcji chleba nieznajdującego nabywców, zwiększać zyski z bułek, podnosić stopień produktywności pracowników.
Przykład piekarni dowodzi, że efektywnie zarządzana firma pracuje wydajnie nie tylko dzięki oprogramowaniu do zarządzania łańcuchem dostaw. Pomaga zebrać dane, ostateczne decyzje należą jednak do właściciela, który musi rozumieć istotę pracy swojej firmy.
Zobacz również: SPC – https://operatorsystems.pl/nasza-platforma/kontrola-procesow-spc/