poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Zalety i wady faktoringu

Każda firma robi wszystko, aby zachować płynność finansową. Dlatego ważne jest, aby faktury za wykonane usługi czy za sprzedane produkty były opłacane jak najszybciej. Jednakże coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy muszą wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności sięgającym nawet dwóch-trzech miesięcy. Dla wielu firm jest to spory problem, albowiem przez takie odległe terminy, płynność finansowa jest zagrożona. Na szczęście, w takich przypadkach istnieje możliwość skorzystania z faktoringu. Poniżej postaramy się wyjaśnić, czy jest faktoring oraz jakie ma zalety i wady.

Faktoring to jest zewnętrznym źródłem finansowania. Korzystając z usług firm które oferują faktoring, mamy szansę na uzyskanie pieniędzy. Jak wygląda to w praktyce? Jeśli przedsiębiorca wystawił fakturę z wydłużonym terminem płatności, a potrzebuje pieniędzy szybciej, może on zwrócić się do firmy faktoringowej, by złożyć wniosek o zawarciu umowy faktoringu. Należy także dołączyć fakturę. Co ważne, nie może być ona przeterminowana. Firma faktoringowa musi zbadać kondycję finansową zarówno firmy, która fakturę wystawiła jak i firmy, która ma ją opłacić. Jeśli po analizie okaże się, że firmy są godne zaufania, można podpisać umowę faktoringu. Dokonuje się także cesji wierzytelności z faktury, która została wystawiona. Następnie firma faktoringowa przesyła na konto wystawcy faktury 80-90% jej wartości. Pozostałe środki, po odtrąceniu prowizji i innych kosztów, są przelewane w momencie, gdy nastąpi zapłata za fakturę.

Jakie są zalety faktoringu?

– możliwość poprawy płynności finansowej dzięki, przelewowi jaki uzyskamy od firmy faktoringowej,

– pozyskanie gotówki, bez zbędnych formalności i konieczności posiadania zdolności kredytowej,

– możliwość potwierdzenia wiarygodności kredytowej naszych kontrahentów,

– możliwość wykorzystania gotówki na dowolny cel,

– możliwość uzyskania wsparcia od firmy faktoringowej, w przypadku opóźnień w płatności za fakturę,

– możliwość pozyskiwania nowych klientów, dzięki oferowaniu im lepszych warunków współpracy (możliwość wystawienia faktur z odroczonym terminem płatności)

Jakie są wady faktoringu?

– konieczność opłacenia prowizji i innych kosztów, na rzecz firmy faktoringowej,

– konieczność dokonania cesji wierzytelności, co czasem może być odebrane niekorzystnie w oczach naszych kontrahentów.

Jak widać, faktoring ma sporo więcej zalet niż wad. Dlatego też jego popularność nieustannie wzrasta. Należy się więc spodziewać, że z faktoringu będzie korzystać coraz więcej firm, które dzięki temu nie będą tracić płynności finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *