środa, 22 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. – co warto wiedzieć?

Po upływie 24-miesięcznego okresu płacenia preferencyjnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wielu przedsiębiorców decyduje się przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Jakie są główne przyczyny takiej decyzji? Co można zyskać, przeobrażając działalność w spółkę? Podpowiadamy.

Przedsiębiorca rejestrujący działalność gospodarczą, może skorzystać obecnie z 6-miesięcznej Ulgi na start, a po jej zakończeniu — z 24-miesięcznego okresu preferencyjnych składek ZUS. Czas biegnie jednak nieubłaganie. Zanim się obejrzy, okres ulg mija, a wysokość niezbędnych do opłacenia świadczeń rośnie. Aby ochronić zawartość portfela i zyskać dodatkowe korzyści, wielu właścicieli przekształca swoje firmy w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o — dlaczego warto?

  • Jednym z najważniejszych argumentów, przemawiających za przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę jest brak konieczności opłacania comiesięcznych składek do ZUS-u. Wspólnicy spółki z o.o. są bowiem zwolnieni z tego obowiązku (jedynym wyjątkiem jest jednoosobowa spółka z o.o.). Zakładając spółkę z o.o., oszczędzisz więc ponad 1200 zł (wysokość dużego ZUS-u uwzględniającego składkę chorobową wynosi w 2018 roku 1228,70) miesięcznie, czyli prawie 15 000 zł rocznie!
  • Kolejnym walorem zamiany działalności gospodarczej na spółkę jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników. Co to oznacza w praktyce? Jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej za długi swojej firmy odpowiadasz własnym majątkiem. Aby pozyskać środki na spłatę zadłużenia firmy, komornik może zająć Twoje mieszkanie, samochód, nawet przedmioty codziennego użytku. W przypadku spółki odpowiedzialność wspólników ogranicza się wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. Jeśli spółka popadnie w długi — komornik nie będzie miał prawa zająć Twojego majątku.
  • Istotnym plusem przekształcenia jest również prawo do kontynuacji praw i obowiązków przysługujących do tej pory przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną. Nowo powstała spółka jest więc kontynuatorem jednoosobowej działalności gospodarczej, co istotnie upraszcza codzienne działania.
  • Jako właściciel spółki z o.o.( więcej o tym jak zarejestrować spółkę z o.o.) będziesz miał możliwość pozyskania dodatkowych środków na rozwój działalności. Taki scenariusz będzie możliwy dzięki przyjęciu nowych wspólników i podwyższeniu kapitału spółki.
  • Twoja firma będzie lepiej postrzegana przez potencjalnych klientów i instytucje finansowe. Prowadzenie spółki kapitałowej wiąże się bowiem ze zdecydowanie większym prestiżem niż prowadzenie jednoosobowej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *