czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Program do białej listy VAT

Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy podatnicy którzy opłacają fakturę powyżej 15 000 zł muszą zweryfikować czy numer rachunku kontrahenta znajduje się w specjalnym wykazie, zwanym białą listą podatników VAT. Lista ta zostało utworzona, do weryfikacji kontrahentów, bezpieczeństwa transakcji a także do lepszej możliwości kontroli przez Organy Skarbowe.

Co zawiera lista? Otóż znajdują się w niej takie informacje jak:

  • Nazwa firmy lub imię i nazwisko podatnika,
  • Numer REGON,
  • Numer NIP,
  • Numer KRS
  • Adres firmy
  • Numer rachunku rozliczeniowego i imiennego w banku lub SKOK.

I właśnie ten rachunek bankowy jest w białej liście podatników VAT najważniejszy. Przy transakcjach musimy przelać pieniądze na ten rachunek znajdujący się na liście. Jeżeli tego nie zrobimy i nie zgłosimy tego do Urzędu Skarbowego, możemy spotkać się z sankcjami.

Oczywiście weryfikacja poszczególnych kontrahentów może być nieco uciążliwa. Zwłaszcza gdy mamy ich bardzo dużo. Dlatego warto skorzystać ze specjalnych programów, które ułatwią nam wyszukiwanie potrzebnych nam informacji.

Czym powinien charakteryzować się dobry program do białej listy VAT? Otóż powinien on automatycznie sprawdzać kontrahentów, czy znajdują się na białej liście VAT. Dobry program może zautomatyzować proces sprawdzania ich statusów w bazach KRES czy CEPIG. Możemy mu przygotować harmonogram prac, a on powinien wszystko dla nas wykonać w sposób automatyczny. Dobry program do białej listy VAT powinien też przechowywać dane które nas interesują, abyśmy mieli do nich stały dostęp.

Czy warto więc korzystać z tego rodzaju programów? Z całą pewnością tak. Dzięki nim możemy zaoszczędzić sporo czasu, a ponadto będziemy mieli pewność, że postępujemy zgodnie z przepisami i przelewamy pieniądze na właściwe konto. Czyli wygoda i bezpieczeństwo.

1 Comment

  • Firma SYNTEO posiada w swojej ofercie program do obsługi białej listy VAT, który jest doskonałym narzędziem pozwalającym spełnić nowego wymogi z zakresu VAT i KYC.
    Nasze oprogramowanie działające w trybie on-line dostępne jest w wersji bezpłatnej oraz komercyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *