poniedziałek, 3 październikaTwój portal finansowy!
Dołącz do eToro za darmo

O czym musisz pamiętać po tym jak kupiłeś gotowa spółkę

O czym musisz pamiętać po tym jak kupiłeś gotowa spółkę
Firma

Planujesz kupić gotową spółkę? Zakup spółki, która już istnieje pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, ale również rozpocząć działalność już w dniu zakupu.

Dziś podpowiemy Ci jakich formalności dopełnić decydując się na taki ruch.

Gotowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to podmiot założony przez osobę fizyczną lub firmę w celu jej odsprzedaży. W większości przypadków kapitał zakładowy spółki do sprzedaży wynosi 5000 zł, umowa jest uniwersalna, a przedmiot działalności (PKD) – bardzo szeroki.

Zakup gotowej spółki to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną uniknąć nadmiaru formalności, związanych z samodzielną rejestracji spółki, (więcej szczegółów znajdziesz w artykule: Jakie korzyści niesie ze sobą kupno „gotowej spółki”?. Gotowa spółka jest w pełni zarejestrowana, posiada więc numer KRS, Regon i NIP oraz, opcjonalnie, zgłoszenie do VAT (zarówno polskiego jak i europejskiego).

Co ważne, kupno spółki pozwoli na rozpoczęcie działalności już w dniu zakupu. Zwłaszcza, że wiele spółek do kupienia posiada dodatkowe licencje i koncesje, np. na spedycję.

Niezbędne formalności

Jeśli kupiłeś spółkę niezbędne okaże się jednak dopełnienie kilku formalności.

O transakcji należy poinformować wszelkie organy, w których podmiot jest zarejestrowany – sąd urząd skarbowy, ewentualnie bank i zakład ubezpieczeń społecznych.

Pierwszym krokiem powinno być złożenie w sądzie rejonowym z wydziałem KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) dokumentów aktualizujących dane spółki w rejestrze przedsiębiorców. Mowa tutaj o informacja dotyczących zmiany wspólników spółki, o członkach zarządu, reprezentujących spółkę czy o ewentualnych zmianach w umowie spółki.

Jeśli aktualne PKD spółki nie odpowiada nowej branży, także możesz je zmienić.

Adres, nazwę  oraz sposób reprezentacji spółki można zmienić, ale nie jest to koniecznością.

Zmiany w urzędzie skarbowym

Nie zawsze mamy obowiązek informowania o zmianach urzędu skarbowego. Jeśli doszło jedynie do zmiany wspólników i zarządu – nie ma potrzeby zgłaszania zmian. Jeśli zmienił się jednak dodatkowo adres rejestrowy spółki, wówczas te zmiany należy także zgłosić do urzędu skarbowego  – twierdzi twierdzi jeden ze specjalistów grupy consultingowej McCarthy & Taggart Group.

Za aktualizacje danych wnosi się opłatę jedynie w sądzie rejestrowym. W pozostałych urzędach wniesienie zmian jest bezpłatne.

One Comment

  • Loris

    Kurcze nawet nie wiedziałem, że takie gotowe spółki można kupić. Na pewno to fajna okazja dla tych, którzy nie za bardzo lubią chodzić po urzędach i załatwiać różnego rodzaju formalności. W takim wypadku mają chyba wszystko gotowe, przynajmniej tak ja to rozumiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *