Większość osób prowadzących własną działalność gospodarczą obawia się utraty płynności finansowej. A wszystko przez to, że coraz częściej wydłuża się terminy płatności za faktury, przez co firma która ją wystawiła, musi długo czekać na pieniądze. Na całe szczęście, można dzisiaj wspomagać się różnymi produktami finansowymi, dzięki którym można „załatać” finansową dziurę i na bieżąco regulować swoje zobowiązania. Współcześnie największe znaczenie mają tu kredyty, a także coraz bardziej popularny faktoring.
Który z tych produktów jest lepszy? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, a dużo zależy tu jednak od konkretnej sytuacji. A skoro firmy stosują i kredyt i faktoring, mają powody by uznawać że któreś z tych rozwiązań jest dla nich lepsze. Na pewno przy kredycie musimy brać pod uwagę fakt, że aby go dostać, musimy mieć tzw. „zdolność kredytową”, musimy w jakiś sposób zabezpieczyć pożyczone pieniądze itp. No i oczywiście kredyt generuje koszty w postaci prowizji czy odsetek. Ale i przy faktoringu są pewne minusy, a są nimi przede wszystkim koszty usługi. Jednakże należy od razu stwierdzić, że dzięki temu, iż w naszym kraju działa coraz więcej firm oferujących faktoring, to koszty związane z tym produktem znacznie spadły i często są niższe od wspomnianych bankowych kredytów. Na pewno dużą zaletą faktoringu jest też fakt, że nie podnosi on długu firmy, jak robi to kredyt. W związku z tym nie obniża ona wiarygodności firmy w oczach kontrahentów czy banków. Na pewno ma też tę zaletę, że pieniądze jakie otrzymujemy od Faktora, możemy przeznaczyć na dowolny cel. Natomiast w przypadku kredytu bankowego, pieniądze musimy przeznaczyć na wskazany we wniosku cel. Nieco prościej wygląda też procedura związana z faktoringiem i zdecydowanie zmniejsza się ilość potrzebnych dokumentów. Z faktoringu mogą też korzystać nowe przedsięwzięcia, co w przypadku kredytu w banku jest mało prawdopodobne.
Czy lepszy więc jest kredyt czy może faktoring? Każdy przedsiębiorca indywidualnie musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna firma korzystała z obydwu rozwiązań, w zależności od aktualnej sytuacji finansowej. W wyborze może nam pomóc stron http://kredytpodkontrakt.pl/porady-kredytowe/kredyt-czy-faktoring-czym-finansowac-biezaca-dzialalnosc/, która szczegółowo opisuje różnice pomiędzy kredytem i faktoringiem.