Czy wiesz, że nie za każdym razem, gdy wzywasz lawetę do służbowego auta, fakturę będziesz mógł oddać księgowej do rozliczenia Kosztów Uzyskania Przychodu? Sprawdź, kiedy koszt holowania samochodu firmowego można rozliczyć, a kiedy nie będą to koszty firmowe.
Kluczową sprawą w kwestii rozliczania lawety jest posiadanie Auto Casco. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bowiem, jeśli laweta jest finansowana z nieobowiązkowego ubezpieczenia zawsze jest liczona w koszty, jednak jest to właśnie koszt polisy. Jeśli natomiast mamy na firmowe auta wykupione jedynie OC to faktura za lawetę będzie mogła znaleźć się w rozliczeniu tylko w niektórych przypadkach.
Dlaczego? Wszystko z powodu przepisów wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretnie art. 23 pkt. 48. Zgodnie z tym przepisem, nie stanowi kosztów uzyskania przychodu strata z tytułu utraty, naprawy powypadkowej czy zniszczenia pojazdu firmowego. W praktyce oznacza to, że nie będzie kosztem laweta wyzwana do wypadku. Są jednak sytuacje, w których wezwanie autopomocy może zostać ujęte w koszty.
Te sytuacje to np. remonty nie wynikające ze zdarzenia losowego, a z eksploatacji. Dlatego np. jeśli przewozimy lawetą auto do remontu, będzie to koszt. Podobnie, jeśli nie ulegnie ono wypadkowi, a po prostu się zepsuje. Dlatego, jeśli na autostradzie zużyje się nam sprzęgło to fakturę za wezwaną pomoc będziemy mogli rozliczyć.
Kluczem przy rozstrzygnięciu, czy koszty lawety są kosztem firmowym będzie właśnie wystąpienie wypadku. Jeśli go nie ma, nawet w momencie gdy potrzebujemy lawety, czy naprawy, będą uznane one za koszt firmowy. Nie ma tu znaczenia, czy auto zepsuło się nagle, czy jest to zaplanowana wymiana materiałów eksploatacyjnych, dlatego też w tym wypadku laweta jest uznawana za koszt uzyskania przychodu.
Jeśli chodzi natomiast o same koszta odliczenia, będą one zależne od tego, w jakiej formie podatkowej rozliczamy się zarówno my, jak i firma zewnętrzna przewożąca nasze auto. Jeśli obie działalności są płatnikiem VAT, przysługuje nam nie tylko obniżenie podatku dochodowego, ale i podatku od obrotu towarami i usługami. W przypadku usług transportowych, do których zaliczamy holowanie auta, stawka VAT wynosi 23 proc.
Artykuł przygotowany przy współpracy ze stroną Laweta z Niemiec do Polski