czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Jaki rodzaj rozliczania wybrać dla swojej firmy?

Jeśli chcesz założyć własną firmę, działalność gospodarczą, musisz podczas jej rejestracji złożyć druk (DEIDG-1), na którym wskazujesz jaki rodzaj opodatkowania wybierasz dla swojej firmy.

Z artykułu dowiesz się, jakie formy opodatkowania są dostępne i dopuszczalne w Polsce, a także czym się różnią i która z nich będzie dla Twojej firmy najkorzystniejsza.

Rodzaje opodatkowania:

1.Skala podatkowa. W tym przypadku nie składa się ani miesięcznych ani kwartalnych deklaracji. Po prostu, po zakończeniu roku podatkowego w odpowiednim urzędzie skarbowym składa się zeznanie roczne PIT-36 (ostateczny termin złożenia rozliczenia to 30 kwiecień).

2.Karta podatkowa – to zryczałtowana forma opodatkowania. Kwota, jaką wpłaca się na konto Urzędu Skarbowego, w tym przypadku nie ma nic wspólnego z osiąganymi dochodami. Stawka karty podatkowej zależy od kilku czynników: wielkość zatrudnienia, wiek podatnika, wielkość miejscowości, w której prowadzi się działalność, rodzaj wykonywanych usług, rozmiar prowadzonej działalności.

3.Podatek liniowy – w tym przypadku, jako przedsiębiorca opodatkowujesz dochód (przychody – koszty) jedną stawką podatku – 19% – nie ważne jaka będzie jego wysokość.

4.Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dość… specyficzna forma opodatkowania. Ten rodzaj rozliczenia jest przeznaczony tylko dla osób fizycznych, które uzyskują przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jeśli wybierzesz tę formę opodatkowania to będziesz mógł pomniejszać swoje przychody o poniesione koszty (podatkowe).

5.Podatek CIT – jeśli chcesz utrzymać swoją firmę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bądź w formie spółki akcyjnej, będziesz płacić tzw. podatek CIT – 15%, bądź 19%.

W sieci znajdziecie szczegółowy opis każdego rodzaju opodatkowania. Na spokojnie zdecyduj, który, będzie dla Ciebie i Twojej firmy najbardziej odpowiedni; ponieważ później nie będziesz go już mógł zmienić. Jeśli sam nie wiesz jaki rodzaj opodatkowania dla Twojej firmy będzie najkorzystniejszy, sięgnij po poradę specjalistę; on przedstawi Ci wszystkie za i przeciw, wyjaśni wszystkie szczegóły i odpowie na Twoje pytania – z jego pomocą na pewno zdecydujesz się na najlepsze rozwiązanie.

źródło: https://alfabiurorach.pl/oferta-rozliczenia-podatkowe-ochota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *