poniedziałek, 3 październikaTwój portal finansowy!
Dołącz do eToro za darmo

Jaki rodzaj rozliczania wybrać dla swojej firmy?

Jaki rodzaj rozliczania wybrać dla swojej firmy?
Firma

Jeśli chcesz założyć własną firmę, działalność gospodarczą, musisz podczas jej rejestracji złożyć druk (DEIDG-1), na którym wskazujesz jaki rodzaj opodatkowania wybierasz dla swojej firmy.

Z artykułu dowiesz się, jakie formy opodatkowania są dostępne i dopuszczalne w Polsce, a także czym się różnią i która z nich będzie dla Twojej firmy najkorzystniejsza.

Rodzaje opodatkowania:

1.Skala podatkowa. W tym przypadku nie składa się ani miesięcznych ani kwartalnych deklaracji. Po prostu, po zakończeniu roku podatkowego w odpowiednim urzędzie skarbowym składa się zeznanie roczne PIT-36 (ostateczny termin złożenia rozliczenia to 30 kwiecień).

2.Karta podatkowa – to zryczałtowana forma opodatkowania. Kwota, jaką wpłaca się na konto Urzędu Skarbowego, w tym przypadku nie ma nic wspólnego z osiąganymi dochodami. Stawka karty podatkowej zależy od kilku czynników: wielkość zatrudnienia, wiek podatnika, wielkość miejscowości, w której prowadzi się działalność, rodzaj wykonywanych usług, rozmiar prowadzonej działalności.

3.Podatek liniowy – w tym przypadku, jako przedsiębiorca opodatkowujesz dochód (przychody – koszty) jedną stawką podatku – 19% – nie ważne jaka będzie jego wysokość.

4.Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dość… specyficzna forma opodatkowania. Ten rodzaj rozliczenia jest przeznaczony tylko dla osób fizycznych, które uzyskują przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jeśli wybierzesz tę formę opodatkowania to będziesz mógł pomniejszać swoje przychody o poniesione koszty (podatkowe).

5.Podatek CIT – jeśli chcesz utrzymać swoją firmę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bądź w formie spółki akcyjnej, będziesz płacić tzw. podatek CIT – 15%, bądź 19%.

W sieci znajdziecie szczegółowy opis każdego rodzaju opodatkowania. Na spokojnie zdecyduj, który, będzie dla Ciebie i Twojej firmy najbardziej odpowiedni; ponieważ później nie będziesz go już mógł zmienić. Jeśli sam nie wiesz jaki rodzaj opodatkowania dla Twojej firmy będzie najkorzystniejszy, sięgnij po poradę specjalistę; on przedstawi Ci wszystkie za i przeciw, wyjaśni wszystkie szczegóły i odpowie na Twoje pytania – z jego pomocą na pewno zdecydujesz się na najlepsze rozwiązanie.

źródło: https://alfabiurorach.pl/oferta-rozliczenia-podatkowe-ochota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *