środa, 15 styczniaTwój portal finansowy!
Shadow

Czym jest biała lista podatników VAT

Kilka tygodni temu, a dokładnie od 01 września 2019 roku do dyspozycji przedsiębiorców została oddana tzw biała lista podatników VAT. Zastąpiła ona listy podatników VAT – tych zarejestrowanych i niezarejestrowanych, a także wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Z założenia, ma ona służyć do weryfikowania wiarygodności kontrahentów, dzięki czemu współpraca pomiędzy firmami ma stać się bezpieczniejsza.

Co umożliwia nam biała lista VAT? Otóż dzięki niej możemy sprawdzić, czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto, jeżeli odmówiono mu rejestracji lub wykreślono go z rejestru, możemy poznać podstawy prawne tych decyzji. I co chyba najważniejsze, możemy potwierdzić rachunek bankowy, na jaki powinniśmy zapłacić naszemu kontrahentowi. Ponadto z informacji które w księdze się znajdują dowiemy się o nazwie firmy i o jej właścicielu, o numerze identyfikacji podatkowej, o statusie podmiotu. Poznamy też numer REGON (o ile został nadany), numer w KRS (o ile został nadany), adres siedziby, nazwiska osób które mogą reprezentować firmę itp. Informacji jakie możemy uzyskać z białej księgi podatników VAT jest bardzo dużo, co niezmiernie ułatwia podejmowanie decyzji, o współpracy z nowymi podmiotami.

Jedną z najważniejszych informacji jakie znajdują się w białej księdze VAT, są numery rachunków bankowych – tzw rachunki rozliczeniowe. To właśnie na nie należy przesyłać pieniądze, gdy musimy dokonywać płatności. Są to te rachunki bankowe, które podaliśmy do Urzędu Skarbowego gdy rejestrowaliśmy firmę lub gdy dokonywaliśmy aktualizacji naszych danych. Dlatego każdy przedsiębiorca musi pamiętać, by dane te były w przypadku każdej zmiany aktualizowane. Jeżeli nie jesteś pewien, czy twoje dane są aktualne, zweryfikuj numer konta, by nie mieć w przyszłości niepotrzebnych problemów.

I na koniec jeszcze kilka informacji gdzie listę można znaleźć. Otóż jest ona prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Możemy ją znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów a także w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na pewno warto z niej korzystać, jeśli zamierzamy podejmować współpracę z nowym kontrahentem. Może ona nas ustrzec, a raczej dane które się w niej znajdują, przed wieloma kłopotami, które każdy prowadzący własną firmę chciałby uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *