Księgowość w firmie to rzecz, z którą większość przedsiębiorców nie chce mierzyć się samodzielnie. Nawet ci najbardziej zaradni, którzy naprawdę wszystko robią sami, przegrywają w starciu z mnogością formularzy, zawiadomień, wzorów podań, statystyk, zgłoszeń i innych dokumentów, które są zobowiązani wypełniać. Na szczęście istnieją księgowi (i księgowe!), którzy zawodowo zajmują się… księgowością. A także rachunkowością i obsługą kadr, a czasem jeszcze kilku innych spraw.
Księgowa to osoba nie do zastąpienia. Chyba że przez biuro rachunkowe, czyli zewnętrzną firmę, od której można wykupić usługi księgowe w dokładnie takim zakresie, w jakim są one potrzebne naszemu przedsiębiorstwu. Jak jednak wybrać biuro rachunkowe? Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję i gdzie szukać informacji?
1. Sprawdzaj kwalifikacje
Obecnie w Polsce biuro rachunkowe może założyć każdy. Nie znaczy to jeszcze, że każdy zna się na księgowości – gdyby tak było, nie potrzebowalibyśmy biur rachunkowych. Choć prawo nie reguluje przepisów dotyczących prowadzenia biur rachunkowych, to Ministerstwo FInansów wystawia Świadectwa Kwalifikacyjne potwierdzające kompetencje danych osób. Certyfikatu nie otrzymują biura, lecz poszczególni ludzi – należy więc prosić o przedstawienie go poszczególne osoby, a nie firmę.
2. Sprawdzaj zabezpieczenia
Na początku upewnij się, że biuro rachunkowe, z którym chcesz nawiązać współpracę jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, gdyż takie ubezpieczenie jest twoim jedynym gwarantem zwrotu kosztów w przypadku jakiegokolwiek niedopatrzenia ze strony pracownika biura. Po drugie, dowiedz się, jak biuro rachunkowe chroni dane osobowe swoich klientów. To ważne, gdyż jako księgowi, mają oni dostęp do bardzo wrażliwych danych przedsiębiorcy, firmy i jej pracowników.
3. Sprawdź zakres usług
Być może potrzebujesz pomocy tylko z przygotowaniem się do kontroli skarbowej, a może chcesz uporządkować dokumentację po poprzednim dyrektorze. Za to inna firma wymaga ciągłego wsparcia w prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, a jeszcze ktoś inny potrzebuje wsparcia w obsłudze kadrowej, bo biznes się rozrósł i zaczął zatrudniać pracowników. Biura rachunkowe świadczą najróżniejsze usługi: od obsługi kadrowej w Poznaniu, po zakładanie firm w Przemyślu.
4. Uzgodnij tryb współpracy
W zależności od zakresu usług, jaki wykupisz, twój kontakt z przedstawicielami biura rachunkowego będzie częstszy lub rzadszy. To, czy osoba pracująca w danym biurze będzie przychodzić do twojej siedziby, czy ty będziesz przychodził do biura, zależy od was. Tak samo jak sposób przekazywania dokumentów – w praktyce nie musicie w ogóle widywać się z pracownikami biura rachunkowego, gdyż w dzisiejszych czasach wszystkie dokumenty można tworzyć i przesyłać drogą elektroniczną.
5. Doświadczenie
Warto zwrócić uwagę na doświadczenie danego biura rachunkowego i liczbę jego klientów. Z jednej strony duża ich ilość oznacza, że biuro jest sprawdzone i cieszy się dobrą sławą, z drugiej – może w nim brakować indywidualnego podejścia do klienta. Biura z długim stażem najpewniej zatrudniają doświadczonych księgowych, jednak ci mogą odejść z firmy i założyć własny biznes – wtedy biuro jest młode, jednak księgowy nadal może się poszczyć doświadczeniem.