poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Co to jest franczyza

Chciałbyś spróbować swoich sił w biznesie, ale nie masz na niego pomysłu? Może warto zainwestować w coś, co sprawdziło się już na rynku i odnosi sukcesy? I wcale nie chodzi tu o kopiowanie pomysłu od innych, ale wykorzystanie wiedzy i doświadczenia biznesmenów, którzy już dawno wprowadzili swoje pomysły w życie. A wszystko dzięki franczyzie. Na pewno wiele osób zastanawia się teraz co to słowo oznacza, więc postaramy się to wyjaśnić. 

Czym jest franczyza

Jak podaje Europejski Kodeks Etyczny, franczyza to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy, pomiędzy niezależnymi od siebie prawnie i finansowo przedsiębiorstwami. Określa się ich mianem franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Jak wygląda to w praktyce, otóż jeżeli zdecydujemy się na podpisanie umowy franczyzy, będziemy mogli korzystać z nazwy franczyzodawcy, jego “know how”, znaku towarowego, pomocy handlowej i technicznej. Mamy więc wiele praw ale też i musimy zdawać sobie sprawę z tego, że działalność będziemy mogli prowadzić tylko i wyłącznie według zasad, jakie określił franczyzodawca. Zasady te powinny być zawarte we wspomnianej już umowie franczyzy. Można więc powiedzieć, że decydując się na franczyzę, mamy bardzo ułatwiony start naszego biznesu, gdyż większość rzeczy mamy “podane”. Musimy jednak zainwestować nasze środki i pilnować, by wszystkie zasady umowy były przestrzegane. 

Zalety i wady franczyzy

Jak każdy sposób prowadzenia biznesu, franczyza ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zaliczamy:

  • Możliwość korzystanie ze sprawdzonego już modelu biznesowego, 
  • Wsparcie ze strony franczyzodawcy, 
  • Zmniejszenie kosztów na reklamę i promocję, 
  • Ulepszony system dostaw, 
  • Minimalizacja ryzyka

A co należy wyliczyć jeśli chodzi i wady franczyzy:

  • Ciągła kontrola ze strony franczyzodawcy, 
  • Wnoszenie opłat na rzecz franczyzodawcy, 
  • Brak kształtowania biznesu według własnego pomysłu, 
  • Możliwość nieprzedłużenia umowy.

Czy działalność gospodarcza w formie franczyzy to dobre rozwiązanie? Jest wiele opinii na ten temat. Jedni ją popierają a inny nie. Do pierwszej grupy ludzi zaliczają się ci, którzy mają pieniądze i chęci by prowadzić swój biznes, ale boją się zaryzykować lub nie mają na niego pomysłu. Franczyzy nie będą popierać ci, którzy cenią sobie niezależność lub nie chcą się dzielić zyskami z innymi. Na pewno jest to rozwiązanie, które każdy początkujący biznesmen powinien wziąć pod uwagę. I dopiero po gruntownej analizie tego zagadnienia, należy podjąć decyzję, czy jest to dla nas dobry model biznesowy czy też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *