czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Biura rachunkowe – czy warto korzystać z ich usług?

Od jakiegoś czasu, większość firm, zwłaszcza tych większych, zleca prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. Z czego to wynika? Po prostu jest to wygodniejsze, a często i tańsze. Jednakże nie wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, są do takich biur przekonane. Poniżej, postaramy się więc wyjaśnić, dlaczego warto z usług takich biur korzystać.

Biznesmeni prowadzący własną niewielką firmę, często samodzielnie prowadzą w niej księgowość. Jednakże wymaga to od nich sporo wysiłku, a także czasu. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o samo „wypełnianie papierków”. Przepisy księgowe zmieniają się dosyć często, więc muszą oni poświęcić swój czas na naukę, szukanie nowych rozporządzeń, komentarzy itp. Więc może lepiej czas ten poświęcić na rozwój firmy, a księgowość zlecić firmie, która oferuje usługi rachunkowe Warszawa?

Nieco inaczej sprawa wygląda w większych firmach. Ich właściciele, bardzo często decydują się na zatrudnienie na etacie własnego księgowego, który będzie zajmował się firmową rachunkowością. Ale czy to jest najlepsze rozwiązanie? Jak wiadomo, każdy etat w firmie kosztuje. A księgowi nie należą do „najtańszych” pracowników. Musimy wziąć też pod uwagę urlopy, zwolnienia chorobowe, a także fakt, że zatrudniony u nas księgowy w każdej chwili może się zwolnić, pozostawiając nas z niedokończonymi sprawami. Nie możemy też zapomnieć o kosztach związanych z wyposażeniem jego stanowiska pracy (komputer, odpowiednie programy, telefon komórkowy itp.), a także kosztami związanymi z kursami czy szkoleniami, na których nasz księgowy będzie się dokształcał. Decydując się na biuro rachunkowe, te wszystkie sprawy nie będą nas interesowały, gdyż naszym obowiązkiem będzie tylko dostarczenie do biura niezbędnych dokumentów.

Oczywiście możemy też popatrzeć na sprawę odpowiedzialności. Za każdy błąd popełniony przez nas samych czy też przez zatrudnionego księgowego, będziemy odpowiadać sami, a w przypadku korzystania z biura księgowego, cała odpowiedzialność za błędy spada właśnie na wynajętą przez nas firmę. W przypadku większych firm (zatrudniających powyżej 300 pracowników) warto wybrać usługę payrollingu. To kolejny argument który powinien przekonać wszystkich, że zlecenie księgowości profesjonalistom jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *