środa, 22 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy opłaca się instalować filtry do wody?

O jakości wody jaka płynie w naszych kranach można by pisać wiele, ale lepiej chyba jak po prostu powiemy, że jest ona bardzo zła. Szczególnie w miastach. Dlatego też trudno znaleźć  jest ludzi, którzy pili by ją bez przegotowania. Za to zdecydowanie częściej kupujemy wodę w butelkach, zarówno gazowaną jak i tą “bez bąbelków”. Jak każdy z nas wie, nie jest to woda tania i zwłaszcza w okresie letnim, wydajemy na nią spore pieniądze. Może więc bardziej opłacalny będzie montaż filtra wody, dzięki któremu będziemy mogli pić wodę z naszego kranu? Policzmy jak to wygląda w praktyce.

Na początku powiedzmy że dzięki filtrom do wody działającym na zasadzie odwróconej osmozy otrzymujemy wodę pitną, która ma najwyższą jakość. Co ciekawe tę samą metodę używają producenci wody którą kupujemy w sklepach. Filtry te przepuszczają tylko cząsteczki wody. Usunięte z niej zostają wszystkie zanieczyszczenia takie jak piasek, rdza, bakterie, wirusy czy metale ciężkie. Może ktoś powiedzieć, że taki filtr oczyści wodę także z potrzebnych nam minerałów i innych pożytecznych składników. Ale na całe szczęście możemy je uzupełnić dzięki naszej diecie.

A teraz przejdźmy do wyliczenia kosztów. Zakup filtra do wody to wydatek przekraczający 650 zł. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami go zamontować, musimy doliczyć kolejne 150 zł. Czyli w sumie wydamy na początek 800 zł. Przyjmuje się, że filtr może działać przez 10 lat. A więc roczny koszt instalacji filtra po rozbiciu go na okres w którym będzie działał wynosi 80 zł. Przynajmniej raz w roku musimy wymienić filtry, więc dochodzi nam koszt około 150 zł rocznie. Czyli mamy już 230 zł rocznie. Do pracy filtr nie pracuje żadnej energii z zewnątrz. Ale aby uzyskać 1 litr czystej wody, musi on przez siebie “przepuścić” około 5 litrów wody. Jeżeli przyjmiemy, że koszt jednego litra kranówki kosztuje 1 grosz, to koszt 1 litra czystej wody wyniesie 5 groszy.

Przyjmijmy teraz, że filtr jest założony w domu, w którym mieszkają 4 osoby i dziennie wypijają oni 2 litry wody. W związku z tym koszt wyprodukowania czystej wody wynosi;

4 osoby x 2 litry wody dziennie = 8 litrów wody każdego dnia

8 litrów wody dziennie x 5 groszy daje nam 40 groszy dziennie

40 gr x 365 dni = 146 zł rocznie

Dodajmy do tego 230 zł rocznie kosztu instalacji i wymiany filtrów i otrzymamy 376 zł

A ile musielibyśmy zapłacić za wodę, którą kupowali byśmy w sklepie? Otóż zazwyczaj litr takiej wody kosztuje około 0.6 zł. A więc dziennie czteroosobowa rodzina powinna na nią wydać 4.8 zł. W skali roku daje nam to kwotę 1752 zł. Przypomnijmy, że w przypadku filtrów do wody taki koszt wynosił 376 zł. A więc rodzina w ciągu roku może zaoszczędzić aż 1376 zł. Na pewno jest to kwota, po którą warto się “schylić”. Poszukajmy więc gdzie możemy kupić najlepeszy dla nas filtr i zamontujmy go w swoim domu. Możemy również skorzystać z tańszej alternatywy, jakim jest dzbanek filtrujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *