poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Od czego zacząć oszczędzanie

Każdy z nas ma różnego rodzaju plany. Jedni chcą kupić sobie dom lub mieszkanie, inni marzą o wysokiej klasy samochodzie, a jeszcze inni chcą podróżować do różnych krajów. Jednakże wszystkie te marzenia, wiąże jeden wspólny mianownik – pieniądze. Zarówno w przypadku wysokiej klasy samochodu, nieruchomości czy podróży, musimy mieć na naszym bankowym koncie sporo pieniędzy, by cele te zrealizować. Niestety tylko niewielka część naszego społeczeństwa zarabia tyle, że bez problemu mogą oni „uskładać” pieniądze na realizację planów. Większość z nas, musi włożyć nieco wysiłku, by mieć pieniądze na realizację marzeń, czyli musimy po prostu oszczędzać.

Czy oszczędzanie musi być trudne? Wcale nie. Musimy jednak wszystko dokładnie zaplanować, a wtedy na pewno osiągniemy nasz upragniony cel. Od czego więc zacząć oszczędzanie? Przede wszystkim od dobrego planu. Gdy wszystko będziemy mieli zaplanowane, wszystko będzie dla nas o wiele łatwiejsze. I co ważne, wcale nie jest prawdą, że oszczędzanie będzie dla nas trudne. Musimy po prostu zmienić nieco nasze nawyki, a okaże się, że wcale nie musimy rezygnować z zakupów, że możemy chodzić do restauracji, że wciąż możemy korzystać z różnego rodzaju atrakcji.

Rozpoczynając oszczędzanie, musimy przede wszystkim wyznaczyć sobie cel, do jakiego będziemy dążyć. Jeżeli tego nie zrobimy, prawdopodobnie szybko stracimy motywację, gdyż nie będziemy widzieli celu, jaki czeka na nas na końcu. Powiedźmy, że chcemy uzbierać pieniądze na zakup nowego samochodu i w związku z tym potrzebujemy na ten cel 15 000 zł. Musimy też zaplanować, po jakim czasie chcemy tę kwotę odłożyć. A wszystko to po to, by wiedzieć, ile w ciągu każdego miesiąca pieniędzy powinno w naszym domowym budżecie być zaoszczędzone. Oczywiście nie musimy każdego miesiąca odkładać dokładnie takich samych kwot. W jednym może to być nieco więcej, w drugim nieco mniej, ale zawsze powinniśmy być blisko zaplanowanych kwot, by okres oszczędzania nie przeciągał się.

Jak przygotować plan oszczędzania? Sposobów jest wiele. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest sporządzenie listy rzeczy i nawyków, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a z których możemy zrezygnować. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale i będziemy mogli zadbać o nasze zdrowie. Mowa tu np. o gotowych daniach, które zamawiamy w restauracjach (pizza, kuchnia chińska itp.). Kosztują one stosunkowo dużo, a zawierają wiele składników, które na pewno na nasze zdrowie pozytywnego wpływu nie mają. Możemy je sobie przygotować w naszym domu, dzięki czemu ich smak będzie prawie że identyczny (często lepszy), a w naszej kieszeni pozostanie sporo pieniędzy.

Kolejnymi rzeczami które powinny znaleźć się na naszej liście, są rzeczy, z których spokojnie możemy zrezygnować. Zastanówmy się, czy potrzebna nam jest szósta para kozaków, czy czwarty płaszczyk w tym samym kolorze. Idąc do sklepu, zawsze miejmy ze sobą listę zakupów i nie wkładajmy do wózka produktów, których nie potrzebujemy. Inie dajmy się zwieść promocjom jakie sklepy nam oferują, gdyż wtedy zwykle kupujemy rzeczy, które nie są nam potrzebne a ich cena nie zawsze do końca jest „promocyjna”.

Zróbmy też sobie listę rzeczy, które pomogą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, bez korzystania z przyjemności. Jeżeli idziemy do kina całą rodziną, nasz budżet z całą pewnością to odczuje. Może warto więc skorzystać z serwisów, które informują nas o specjalnych obniżkach cen do kin, teatrów, o imprezach plenerowych (zwykle darmowych), które pozwalają na miłe spędzanie czasu z rodziną. Gdy chodzimy na siłownie, w okresach letnich może warto z niej zrezygnować i ćwiczyć na świeżym powietrzu? W wielu parkach są teraz montowane mini siłownie, na których spokojnie i co ważne za darmo możemy ćwiczyć. Dołóżmy do tego rower, czy jogging i już będziemy mieli praktycznie taki sam efekt, jaki dają nam ćwiczenia na siłowni. Oczywiście nie zapominajmy o zgaszeniu zbędnej żarówki, o skręceniu kaloryferów w pokoju w którym nie przebywamy zbyt często itp. W skali roku, okaże się że daje nam to wielkie oszczędności, które przyspieszą realizację naszych marzeń.

Każdy może też znaleźć własne sposoby na oszczędzanie, bez zbyt dużych wyrzeczeń. Albowiem każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i inne priorytety. Najważniejsze jednak, by zacząć oszczędzać. Chociaż na początku może okazać się to trudne, to po jakimś czasie wejdzie nam to w nawyk i szybko zauważymy, jak na naszym koncie każdego miesiąca przybywa nam pieniędzy, które przybliżają nas do realizacji naszych planów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *