wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Obligacje 500+

Program socjalny 500+ to jeden z największych programów wspierających polskie rodziny. Nie będziemy tu zastanawiać się nad tym, czy działa on w sposób prawidłowy, czy każdy powinien z niego korzystać itd. Opiszemy tu jeden ze sposobów, w jaki można zagospodarować pieniądze uzyskiwane z tego programu. Oczywiście zdecydowana większość beneficjentów tego programu, wykorzystuje pieniądze „na bieżąco”, kupując dla swoich dzieci ubrania, żywność, organizując wakacje czy wysyłając dzieci na naukę angielskiego. Jednakże część opiekunów, chciała by otrzymane pieniądze zainwestować, by to właśnie ich pociechy w przyszłości mogły korzystać z pieniędzy z programu. I jak łatwo się domyśleć, każdy ma swoje strategie inwestycyjne. Najczęściej zakładane są lokaty w bankach, gdyż jest to najpopularniejszy w naszym kraju sposób na oszczędzanie. Nieco bardziej świadomi inwestorzy kupują za pieniądze z programu 500+ monety, sztabki złota czy inne materialne dobra, które według nich zyskają na wartości i pomnożą wartość pieniędzy. Ale nie wszyscy wiedzą, że pieniądze uzyskane z programu, można zainwestować w specjalne Obligacje, które oferuje polski rząd.

Na początek wyjaśnijmy czym są Obligacje Skarbowe. Otóż są to papiery wartościowe, oferowane przez Rząd danego kraju. Kupując te papiery, pożyczamy pieniądze do budżetu państwa, a Rząd dzięki nim finansuje szkoły, szpitale czy Policje. Za pożyczone pieniądze dostajemy odsetki, które są naszym zyskiem. W momencie gdy mija termin wykupu Obligacji, skarb państwa wypłaca nam wpłacone przez nas pieniądze wraz z zyskiem.

Czy Obligacje Skarbowe 500+ są bezpieczne

Mówi się powszechnie, że jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie. Albowiem gwarantem środków jest tu Skarb Państwa. A istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że jakieś państwo upadnie.

Wróćmy do Obligacji 500+. Otóż jeżeli przysługują nam pieniądze z programu 500+, możemy skorzystać z okazji i takie Obligacje kupić. Ale musimy znać kilka szczegółów związanych z zakupem. Przede wszystkim na ich zakup możemy przeznaczyć tylko pieniądze pochodzące z programu. Jeśli więc miesięcznie dostajemy 1000 zł, maksymalnie za taką kwotę możemy nabyć obligacje. Minimalna wartość Obligacji to 100 zł. Możemy więc kupić jedną za tę kwotę lub więcej ale zawsze musi to wielokrotność 100 zł. Obligacje 500+ oferowane są w dwóch wersjach – 6 letnich i 12 letnich. A więc na taki okres czasu „zamrażamy” nasze pieniądze. Oczywiście możemy nasze papiery wartościowe wykupić wcześniej. Jednak musimy pamiętać, że wiąże się to z opłatą i kilkudniowym oczekiwaniem na pieniądze.

Czy opłaca się kupować Obligacje 500+

Na zysk uzyskany z Obligacji 500+ składają się dwa elementy. Nasza marża i wysokość inflacji. Albowiem są one indeksowane inflacją. Załóżmy więc, że marża wynosi 2%. Do naszych zysków możemy dodać wysokość inflacji, która przykładowo wynosiła 3%. A więc w sumie nasze zyski będą wynosiły 5%. Sporo porównując np. oprocentowanie bankowych lokat. Oczywiście nie możemy z góry zakładać wysokości naszego zysku, gdyż nie wiemy jak wysoka będzie inflacja w poszczególnych latach. Ale na pewno nasze pieniądze nie będą traciły na wartości na skutek inflacji. A tak się właśnie często dzieje, w przypadku bankowych lokat.

Gdzie kupić Obligacje 500+

Obligacje 500+ możemy kupić:

– w oddziałach PKO Banku Polski

– w Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP

– za pośrednictwem strony internetowej www. Obligacjeskarbowe.pl

Czy warto kupić Obligacje Skarbowe 500+? Na pewno może to być bezpieczny i dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy dla naszych najmłodszych. Oczywiście nie możemy spodziewać się wielkich zysków, ale na pewno zainwestowane środki nie będą tracić na wartości. Sam zakup jak i wykup nie jest sprawą trudną i skomplikowaną, więc każdy sobie z tym poradzi. Zastanówmy się więc, czy nie jest to dla nas idealny sposób, by pomnażać pieniądze uzyskane z programu 500+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *