Posiadacze lokat bankowych z całą pewnością nie są dzisiaj zadowolenie z ich oprocentowania. Przeglądając oferty banków, rzadko zauważmy lokaty które mają oprocentowanie powyżej 2.5%, czyli można powiedzieć, że większość z nich ma niższy procent niż wysokość inflacji. Na pewno wiele osób jest też zainteresowanych powodem tak niskich zysków, jakie z lokat możemy uzyskać. Postaramy się to poniżej wyjaśnić.
Zakładając lokatę w banku, niejako pożyczamy tej instytucji pieniądze. Bank w zamian za to zobowiązuje się wypłacić nam odpowiedni procent, który jest naszym zyskiem. Banki potrzebują pieniędzy z naszych depozytów, by mieć środki na kredyty, z których czerpią zyski. Ale lokaty nie są jedynym sposobem na uzyskanie środków do akcji kredytowej. Banki mogą np pożyczać pieniądze z Narodowego Banku Polskiego. I co ważne, pożyczki te są udzielane na ściśle określony procent. Wysokość oprocentowania takich pożyczek jest określana przez Radę Polityki Pieniężnej. Od kilku już lat, stopa ta jest bardzo niska, a więc banki mogą pożyczyć pieniądze od NBP relatywnie tanio. W związku z tym, nie muszą one walczyć o depozyty klientów oferując im wysokie oprocentowanie. Sytuacja ta może zmienić się, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe. W takim przypadku pożyczanie pieniędzy z NBP będzie dla banków mniej opłacalne i możliwe że podniosą one oprocentowanie lokat, by osoby posiadające nadwyżki finansowe chętniej wpłacali pieniądze na lokaty.
Banki mogą także pożyczać pieniądze między sobą. Tzn jeśli jakiś bank ma wolne środki, może zaoferować je innym instytucjom. Oczywiście na odpowiedni procent. Ponieważ stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej nie są wysokie, także takie pożyczki międzybankowe nie są zbyt wysoko oprocentowane, więc banki ponownie nie muszą podnosić oprocentowania swoich lokat, by pozyskać pieniądze od swoich klientów.
Można się więc zastanawiać, po co banki oferują swoim klientom lokaty skoro mogą w łatwy i tani sposób pożyczyć pieniądze. Otóż zauważmy, że większość lokat jest oprocentowana niżej, niż oprocentowanie pożyczki w NBP z jakich korzystają banki. A więc banki mają dostęp do jeszcze tańszych pieniędzy. Musimy też wziąć pod uwagę fakt, że część osób które założyły lokaty, “zrywają” ją przed upływem terminu zapadalności, a więc banki nie muszą im odsetek płacić wcale. Mają więc do swojej dyspozycji pieniądze bez żadnych kosztów. Ponadto często zdarza się, że osoba która w danym banku otworzy lokatę, “zostaje w nim” na dłużej i korzysta z innych produktów, z których banki czerpią zyski. Mówimy tu o kartach kredytowych, kredytach, ubezpieczeniach itp. Lokaty są więc swoistą zachętą, która ma sprawić że dany klient pozna lepiej bank.
Pomimo faktu że oprocentowanie lokat jest obecnie niskie, cieszą się one w dalszym ciągu sporą popularnością. A wszystko przez to, że jest to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania, a nasze pieniądze są zabezpieczone dzięki ochronie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.