czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Kiedy wzrośnie oprocentowanie lokat bankowych

Przeglądając oferty bankowe związane z depozytami, czasami możemy przecierać oczy ze zdumienia. Albowiem oprocentowanie lokat bankowych jest obecnie na niezwykle niskim poziomie, można wręcz powiedzieć, że na historycznie niskim poziomie. A wszystko przez decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która „ścięła” wysokość stóp procentowych do niezwykle niskich poziomów. Na pewno cieszą się z tego kredytobiorcy, gdyż oprocentowanie kredytów jest bardzo niskie, a więc maleją koszty długów które zaciągnęli. Jednakże osoby które mają oszczędności i chciały by je zdeponować w banku, nie mają powodu do zadowolenia. Albowiem realnie ich pieniądze zgromadzone na lokatach tracą na wartości. Wszystko z powodu inflacji, która jest wyższa niż oprocentowanie bankowych lokat.

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, kiedy oprocentowanie lokat w bankach  będzie większe. I od razu możemy powiedzieć, że bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Jednak wiadomo na pewno, że decydującą rolę będzie ogrywać tu znowu Rada Polityki Pieniężnej. To właśnie ona zdecyduje, kiedy stopy procentowe będą podniesione. Jednakże w najbliższej przyszłości nie powinniśmy się tego spodziewać.

Niskie stopy procentowe wynikają z kilku faktów. Ale najbardziej istotny jest tu wirus Covid19. Sparaliżował on gospodarki praktycznie na całym Świecie, w związku z czym, wiele z nich ma ogromne kłopoty. Rządy poszczególnych krajów muszą robić wszystko, aby nie doprowadzić do całkowitego upadku poszczególnych działów gospodarki, a gdy już uporamy się z wirusem, aby gospodarka wrócił na właściwe tory. Jedną z możliwości związanych z ożywianiem gospodarki są niskie stopy procentowe. Dzięki nim, gospodarka ma szansę rozwijać się szybciej. Dlaczego? Otóż po pierwsze, mamy wtedy niskie oprocentowanie kredytów. Ma to zachęcać firmy do zaciągania kredytów i inwestowania. Dzięki inwestycją, poszczególne rynki rozwijają się szybciej, co daje szansę na wyjście z kryzysu w krótszym czasie. Ponadto niskie stopy procentowe sprawiają, że nie opłaca się trzymać pieniędzy na lokatach zwykłym ludziom. A więc zamiast zakładania lokat, kupujemy różne dobra, co znowu „nakręca” gospodarkę do dalszego rozwoju.

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa jest jednym z największych w światowej gospodarce. Należy się więc spodziewać, że jeszcze długo będziemy odczuwać jego skutki. Nie możemy się więc spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie podniesie wysokość stóp procentowych. A co się z tym wiąże oprocentowanie lokat bankowych jeszcze długo będzie na bardzo niskim poziomie. Oszczędzający mogą oczywiście w dalszym ciągu decydować się na zakładanie lokat, ale de facto będą oni tracić swoje oszczędności (lokaty są niżej oprocentowane niż inflacja). Może więc lepiej poszukać innego instrumentu, który da nam chociażby minimalne zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *