czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Dlaczego wybieramy lokaty jako sposób na oszczędzanie pieniędzy

Każdy kto ma jakieś oszczędności, stara się, aby nie leżały one bezczynnie, ale by przynosiły jakiś zysk. Na całe szczęście, mamy dzisiaj bardzo dużo instrumentów finansowych, które pozwalają nam na zwiększanie naszych zasobów finansowych. Jednakże od wielu już lat, najwięcej naszych pieniędzy, lokujemy w bankach zakładając lokaty.

Czym jest lokata bankowa? Lokata jest umową pomiędzy bankiem a jego klientem, na mocy której wpłaca on do banku pieniądze na określony czas, a bank w zamian za możliwość korzystania z pieniędzy wypłaca mu wynagrodzenie czyli w tym przypadku odsetki. Zazwyczaj wysokość odsetek, jest uzależniona od okresu na jaki wpłacamy pieniądze do banku, a także od ich ilości. Banki mogą nam proponować oprocentowanie stałe lub zmienne, a my sami powinniśmy podjąć decyzję, która forma jest dla nas najlepsza.

Dlaczego bardzo chętnie wybieramy lokatę jako sposób na pomnażanie oszczędności? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Można by powiedzieć, że dzisiaj trzymanie pieniędzy na lokatach, jest wręcz nieopłacalne, gdyż w większości przypadków oprocentowanie lokat jest niższe niż inflacja, więc teoretycznie tracimy na takiej inwestycji. Na pewno jednym z powodów wpłacania pieniędzy do banków, jest pewność inwestycji. Po pierwsze, jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że bank upadnie. Po drugie, nawet gdyby taka sytuacja zaistniała, to dostaniemy zwrot wpłaconych środków, gdyż pieniądze wypłaci nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Po prostu inne banki „zrzucą się” i wypłacą klientom upadłego banku pieniądze. Więc zakładający lokaty, nie obawiają się, że pieniądze stracą, nawet pomimo niskich zysków.

Innym powodem który nakłania ludzi do zakładania lokat bankowych, jest stosunkowa niska wiedza Polaków na temat finansów. Nie wszyscy wiedzą, jak pomnażać pieniądze w sposób bardziej alternatywny i który może przynieść większe zyski. Oczywiście takie inwestowanie często wiąże się z ryzykiem, ale przy większej wiedzy, można to ryzyko minimalizować. Osoby, które nie do końca orientują się w finansach, wybierają lokatę bankową, gdyż po prostu ten produkt najlepiej znają. Poza tym, jest to produkt, którego założenie nie wymaga wiele wysiłku (wystarczy jedna lokata w banku lub jeden przelew przez Internet) i praktycznie możemy „zapomnieć” o naszych pieniądzach.

Czy lokaty to dobry sposób na oszczędzanie? Specjaliści od finansów pewno będą mieli tutaj rozbieżne zdanie. Jedni powiedzą, że nie ma sensu, gdyż ich oprocentowanie jest bardzo niskie, a inni stwierdzą, że każdy sposób na oszczędności jest dobry, więc i lokata bankowa też. I z całą pewnością depozyty bankowe, jeszcze długo będą najpopularniejszym produktem jeśli chodzi o oszczędzanie przez Polaków.

1 Comment

  • Góral

    Lokata to przeszłość. Teraz już chyba nikt tak nie inwestuje. Teraz tylko wino, albo metale szlachetne. Jak tak robie i mam stały zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *