poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy na lokacie można zarobić?

Zdecydowana większość ludzi preferuje bezpieczne formy oszczędzania czy inwestowania pieniędzy. Wolimy nieco mniejsze zyski, ale za to spokojne sny i pewność, że nasze pieniądze do nas wrócą. To właśnie min dlatego tak dużą popularnością cieszą się lokaty bankowe. Jest to produkt oszczędnościowy, który znajduje się tylko i wyłącznie w ofertach banków. Ich klienci wpłacają na lokatę pieniądze, a bank w zamian za to wypłaca im odsetki, które są dla nich zyskiem. Oczywiście mamy bardzo dużo różnego rodzaju lokat. Różnią się one pod względem długości, oprocentowania czy sposobem kapitalizacji odsetek. Dlatego każdy z nas może wybrać taką lokatę, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Ale wiele osób może sobie zadawać pytanie, czy na lokacie możemy dzisiaj zarobić? Postaramy się to poniżej wyjaśnić.

Stopy procentowe jakie ustalane są przez Radę Polityki pieniężnej, są obecnie na bardzo niskim poziomie. W związku z tym, zarówno oprocentowanie kredytów jest na rekordowo niskim poziomie (cieszą się kredytobiorcy), jak i oprocentowanie lokat jest bardzo niskie. A musimy pamiętać, że od uzyskanych zysków z lokat, musimy jeszcze zapłacić podatek. Dlatego wpłacając pieniądze na lokatę, nie możemy liczyć na jakieś oszałamiające zyski. Czasami lokując pieniądze na lokacie, praktycznie tracimy. Albowiem oprocentowanie lokat może być niższe niż wysokość inflacji, w związku z tym siła nabywcza zdeponowanych środków się zmniejsza. Czyli gdy wybierzemy pieniądze z banku po upływie czasu na jaki mieliśmy założoną lokatę kupimy mniej danego produktu, niż byśmy mogli kupić przed jej założeniem.

Na całe szczęście nie wszystkie banki oferują lokaty z oprocentowaniem niższym niż stopień inflacji. W dalszym ciągu możemy znaleźć oferty, dzięki którym zarabiamy – może nie za dużo ale jednak. Możemy tu skorzystać z porównywarek lokat, jakich wiele znajdziemy w Internecie (na przykład https://najlepszebanki.com/). Dzięki nim szybko dowiemy się jaki bank ma dla nas najlepszą ofertę w jaki sposób założyć lokatę. I pamiętajmy, chociaż zyski na lokatach nie będą duże, to jednak jest to najbezpieczniejszy sposób na oszczędzanie, gdyż nasze pieniądze są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

1 Comment

  • Julka

    Na lokacie na pewno nie można zarobić. Ostatnio dostałem 5 zł chyba za lokatę 2 000 zł na 3 miesiące. Szkoda na to czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *