poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy lokata jest inwestycją?

O lokacie słyszał praktycznie każdy z nas. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to produkt finansowy oferowany przez banki, dzięki któremu możemy wpłacać pieniądze i po określonym czasie odzyskamy je z powrotem wraz z odsetkami, które są dla nas zyskiem. Lokaty są dla nas jednym z najpewniejszych produktów finansowych, gdyż są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca wpłacone środki w przypadku upadku banku. Można by powiedzieć, że lokata jest doskonałą formą inwestycji, która pozwala nam na spokojne i bezpieczne pomnażanie naszych oszczędności. Ale zastanówmy się, czy o lokacie możemy mówić jako o inwestycji?

Według jednej z bardziej popularnych definicji, inwestycja to wyrzeczenie się pewnej teraźniejszości, na rzecz niepewnych i nieznanych korzyści w przyszłości. W związku z tym, o inwestycji możemy mówić w przypadku zakupu nieruchomości (nie wiemy czy jej wartość spadnie czy też wzrośnie), przy zakupie akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych (nie wiemy czy akcje spadną czy też ich wartość wzrośnie), czy przy nabyciu walut na rynku FOREX (nie wiemy czy ich wartość wzrośnie czy też spadnie). Natomiast w przypadku lokat, z góry wiemy jaki osiągniemy zysk. Albowiem bank już w momencie wpłaty depozytu “mówi” nam, ile zapłaci nam odsetek czyli o ile powiększą się nasze oszczędności. Nie masz też w tym przypadku mowy o niepewności, albowiem jak już pisaliśmy, lokaty są objęte “ochroną” ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, więc wpłaconych środków nie utracimy.

Jak więc zakwalifikować lokatę? Może najłatwiej jest powiedzieć, że jest to nie tyle produkt inwestycyjny, co produkt oszczędnościowy. Dzięki niej, nasze pieniądze nie leżą w przysłowiowej skarpecie, ale “pracują” i przynoszą nam określone korzyści. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zyski jakie dzięki lokacie uzyskamy, nie zawsze będą dla nas satysfakcjonujące, a nawet czasem wartość pieniędzy wpłaconych na lokatę może się zmniejszać. Dzieje się tak w momencie, gdy oprocentowanie lokat jest niższe od stopy inflacji. Czy warto więc lokaty zakładać? Z całą pewnością jest to dobry produkt dla tych, którzy nie znają się na produktach inwestycyjnych i nie chcą powierzać swoich oszczędności specjalistom (np. wpłacając pieniądze do funduszy inwestycyjnych). Jest ona też dobra dla tych, którzy cenią bezpieczeństwo swoich pieniędzy i nie chcą ich utracić. Jednakże jeżeli decydujemy się na założenie lokaty, szukajmy banków, które mają dla nas jakieś specjalne oferty, dzięki czemu ich oprocentowanie przekracza wysokość inflacji, więc nasze pieniądze nie tracą na wartości. Oferty takie można wbrew pozorom dosyć łatwo znaleźć, zwłaszcza w dzisiejszej dobie bankowości internetowej.

3 Comments

  • Emmi

    CO to za inwestycja, za którą dostaje się 1% w skali roku? To przecież nie jest nawet zysk, gdy weźmiemy pod uwagę inflację. Na lokacie to chyba tylko trzyma się pieniądze wtedy, gdy w każdej chwili mogą być one nam potrzebne. Ale do tego jest lepsze konto oszczędnościowe.

  • Rocki

    Dla mnie lokata nie jest żadną inwestycją. To po prostu sposób na oszczędzanie pieniędzy i to tylko i wyłącznie jeśli “siedzimy w temacie” i szukamy lokat w promocjach itp, któryc hoprocentowanie jest większe od inflacji. W przeciwnym razie tylko tracimy nasze pieniądze.

  • Demolka

    Ja mam na lokacie jakieś pieniądze, ale wcale nie traktuje tego jako inwestycja. Po prostu jak mam trzymac pieniądze w portfelu, to wolę je wpłacić do banku, gdzie przynajmniej mi się nie zagubią. A jak je będe potrzebował, to bez żalu zerwę lokatę gdyz i tak odestki które płacą banki sa bardzo niskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *