wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Konto oszczędnościowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Regularne oszczędzanie jest w życiu bardzo ważne, szczególnie jeśli mamy jakieś cele i chcemy je osiągnąć np. kupno mieszkania. Można to robić na różne sposoby, najlepiej jednak nie odkładać pieniędzy do skarpety, gdyż taki pieniądz zamiast pracować będzie jedynie tracił na wartości. Konta oszczędnościowe to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią zamrażać swoich pieniędzy i posiadają zalety rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz lokaty bankowej.

Kiedy warto się zdecydować na konto oszczędnościowe?

Na konto oszczędnościowe najlepiej jest się zdecydować, jeśli mamy zamiar odkładać pieniądze mniejszymi sumami, ale regularnie. Jego zaletą jest elastyczność, czyli możliwość zarówno wpłat i wypłat środków. Na lokatę bankową zdecydują się raczej osoby, które mają już zaoszczędzoną większą ilość pieniędzy i chcą je gdzie przetrzymać, zarazem na nich zarabiając. W każdym razie, kiedy myślisz o oszczędzaniu przez wiele lat i regularnym odkładaniu np. 100 złotych miesięcznie – konto oszczędnościowe będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Zalety kont oszczędnościowych

Wygoda i szybkość otwarcia rachunku oszczędnościowego

Jedną z zalet, może mniej istotnych z zarobkowego punktu widzenia, jest możliwość szybkiego i wygodnego otwarcia rachunku oszczędnościowego. Wszystko można zrealizować w banku lub przez internet. Pamiętajmy, że to bank zarabia na obrocie naszą gotówką, dlatego większość kont oszczędnościowych jest darmowa, a ewentualne opłaty dotyczą zazwyczaj częstszych wypłat z konta. Minimum jedna wypłata środków z konta w miesiącu jest zawsze darmowa.

Swoboda wpłat i wypłat środków

Tym co najczęściej przekonuje nas do kont oszczędnościowych, zamiast lokat jest swobodny przepływ środków. Co to oznacza? Oznacza to, że pieniądze możemy wpłacać oraz wypłacać wtedy, kiedy tylko mamy na to ochotę. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia co do wypłat i zazwyczaj jedna w ciągu miesiąca jest darmowa, chociaż wszystko zależy od naszego banku.

Ochrona przed inflacją

Posiadanie konta oszczędnościowego jest pewnym rodzajem ochrony przed skutkami inflacji, a osoby posiadające środki na tym produkcie bankowym, mogą być pewne, że nic nie stracą w wyniku tego zjawiska. Aktualny kont oszczędnościowych sprawdzisz tutaj.

Panowanie nad finansami

Rozdzielenie swoich środków na bieżące oraz oszczędności każdemu pomoże nad zapanowaniem nad swoimi finansami. A ten sposób kontroli finansów spowoduje, że będzie łatwiej nam nimi zagospodarować.

 

3 Comments

  • Lilita

    Konto oszczędnościowe spełni swoje zadanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy silny charakter i nie będziemy wybierać pieniędzy na niepotrzebne wydatki. I oczywivcie chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wielkich pienieniędzy na nim nie zarobimy. To tylko taki jeden ze sposobów na oszczędzanie na “czarną godzinę” czy na przyszłość. Ja mam stałe zlecenie i bank automatycznie przelewa mi na nie stałą sumkę. I jak dotąd nic z konta okszczędnościowego nie wybrałam:)

  • Kiziol

    Ja mam mieszane uczucia co do tego produktu. Po prostu po pierwsze zyski jakie z niego można uzykać sa śmiesznie niskie. Ponadto za łatwo można wybrać gotówkę, więc czasami ciężko powstrzymać się by ich z konta nie wybrać.

  • Roksii

    Wiem że oszczędności na koncie oszczędnościowym nie sprawią, że dostanę super odsetki i dodatkowe pieniądze. Ale tylko dzięki wpłatom na to konto jestem w stanie oszczędzać. W przeciwnym przypadku, wydam wszystko co mam na zwykłym rachunku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *