wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe, jest chyba w ofercie każdego banku. Jednakże wśród klientów banków, wcale nie jest takie popularne. Wiele osób twierdzi, że nie warto je zakładać, gdyż i tak nie mają z czego oszczędzać, oprocentowanie takich kont nie jest wysokie lub chcą mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy. My jednak postaramy się pokazać, że konto oszczędnościowe warto założyć i przelewać na nie pieniądze. 

Jednym z podstawowych powodów, dla którego warto otworzyć konto oszczędnościowe jest fakt, że pozwoli nam ono rozpocząć naukę oszczędzania. Niestety wiele osób nie potrafi lub nie chce oszczędzać, co bardzo często doprowadza nasz domowy budżet do wielu kłopotów. Tymczasem każdy powinien mieć jakieś oszczędności, a jednym z instrumentów do tego służących może być właśnie konto oszczędnościowe. Przelewamy na nie nasze nadwyżki finansowe lub te pieniądze, które udało się nam wygospodarować każdego miesiąca. Jeżeli mamy problemy z oszczędzaniem, powinniśmy ustanowić stałe zlecenie 2-3 dni po tym jak nasza pensja wpłynie na konto. Gdy będziemy mieli do dyspozycji mniej pieniędzy, będziemy nimi lepiej gospodarować, czyli będziemy uczyć się oszczędzania. 

Kolejnym powodem dla którego warto założyć konto oszczędnościowe jest tzw. “procent składany”. Mówiąc w skrócie, dzięki regularnemu przelewaniu pieniędzy na konto oszczędnościowe, możemy zyskiwać coraz wyższe odsetki. Zwłaszcza, że odsetki są też naliczane od naszych comiesięcznych zysków. Może ktoś powiedzieć, że oprocentowanie kont oszczędnościowych jest bardzo niskie. Zgoda. Ale lepiej dostać 2 zł w ciągu miesiąca niż nie dostać nic. A trzymając pieniądze na naszym rachunku bieżącym lub w domu, nie dostaniemy nic. 

Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest fakt, że do naszych pieniędzy mamy stały dostęp i to bez utraty zysku. Jeżeli zerwiemy lokatę – bank nie wypłaci nam odsetek. Jeśli przelejemy na nasze konto pieniądze z konta oszczędnościowego – odsetki zostaną nam dopisane. Pamiętajmy jednak, że po pierwsze nie po to oszczędzamy, by korzystać z naszych pieniędzy z konta oszczędnościowego na niepotrzebne wydatki. Ponadto, zazwyczaj tylko jeden przelew pieniędzy z takiego konta na konto podstawowe jest darmowe – za pozostałe należy już zapłacić prowizję.  

Konto oszczędnościowe może być też doskonałą motywacją do oszczędzania. Gdy widzimy na nim każdego miesiąca coraz większą kwotę, zazwyczaj jeszcze bardziej staramy się oszczędzać i przelewać na nie pieniądze. Dzięki temu kwota która na nim się znajduje jeszcze bardziej się zwiększa, a my mamy coraz to większe oszczędności. 

Konto oszczędnościowe powinien posiadać każdy z nas. Uczy nas ono oszczędzania, motywuje do oszczędzania i jest też instrumentem, dzięki któremu możemy uzyskiwać niewielkie ale stałe zyski. Dlatego warto je otworzyć. A jest to bardzo proste i możemy to zazwyczaj zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i złożyć odpowiednie dyspozycje.

1 Comment

  • AnnaAnna

    osobiście uważam, że konto oszczędnościowe dobre jest tylko na początku oszczędzania. Gdy uzbieramy już jakąś kwotę, chyba lepiej jest zainwestować w coś przynoszącego większe zyski – chociaż nigdy do końca nie wiemy w co 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *